Türkiye’nin ilk teknoloji mağazası Bimeks iflas etti


24 Nisan 2021 Cumartesi 17:48
ABONE OL
Türkiye’nin ilk teknoloji mağazası Bimeks iflas etti

Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji mağazalarından biri olan Bimeks, mali krizi gerekçe göstererek birçok mağazasındaki ürünleri boşaltıp, sonra da kapatmıştı. Bu durumdan dolayı yüzlerce işçiyi işten çıkaran firma hakkında açılan davalardan biri sonuçlandı.

Mahkeme kararıyla iflas resmileşti

Sonuçlanan dava neticesinde İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, teknoloji perakendecisi Bimeks’in iflasına karar verdi.

17 Şubat’ta alınan ve 12 Nisan’da ilan edilen mahkeme kararı şu şekilde:

Müflisin adresi: Barbaros Mah. Sütçüyolu Cad. No:62 Yenisahra/Ataşehir/İstanbul

“İstanbul Ticaret Sicil Memurluğunun 270380/0 sicil sayısında kayıtlı yukarıda unvanı ve adresi yazılı şirketin İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2019-469 Esas sayılı dosyasından 17.02.2021 günü saat 15:36’den itibaren iflasına karar verilmiştir. İ.İ.K.166. Maddesi gereğince keyfiyet tebliğ ve ilan olunur. 12.04.2021”

Dünden bugüne Bimeks

Kadıköy Mühürdar’daki küçük bir dükkanda 1989 yılında ticari faaliyete başlayan Türkiye’nin ilk teknoloji perakendecisi unvanına sahip Bimeks, Akgiray ailesi tarafından kuruldu.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte şirket bilişim teknolojisi, tüketici elektroniği, beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi ürünleri satmaya başladı.

Ayrıca Bimeks, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan ilk teknoloji perakende şirketi olarak başarısını ikiye katladı.

Daha sonra Bimeks, Eylül 2013’te büyük bir satın alma grçekleştirdi ve Dixons Retail PLC’ye ait olan Electro World’ün Türkiye hisselerinin yüzde 100’ünü bünyesine kattı.

Kasım 2013’te ise Bimeks, Electro World ile birleşti. Bu birleşmeden sonra Electro World, Türkiye’deki mağazalarını Bimeks’e devretti. Teknoloji perakendecisi daha sonra Türkiye’de faaliyet gösteren teknoloji perakende zinciri Fransız Darty’nin ise Türkiye’deki mağazalarından 28 tanesini satın aldı.

Başarılı yılların ardından Bimeks için 2018 yılından itibaren işler kötüye gitmeye başladı ve mali durumu kötüleşen şirket Mart 2019’da Borsa İstanbul’dan çıkarıldı.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Darısı pahalıya ürün satan diğer teknoloji firmalarına…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

4-5yıldır bi iş yapmıyordu zaten.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Teknoloji marketlerinin esprisi teknolojik ürünleri normalden ucuza alabilmek. Türkiyedeki marketler bunu başaramadı. Bime

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Teknoloji marketlerinin esprisi teknolojik ürünleri normalden ucuza alabilmek. Türkiyedeki marketler bunu başaramadı. Bimex iflas etti. Teknosa küçülmeye gitti. Mediamarkt kıvranıyor. Gerçek ucuzluk sağlayan yok. Bu sebeple yaşmaları zor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

ilk apple mac’imi buradan almıştım

DESPERADOX
DESPERADOX
22 gün önce

bir defasında kazıklamışlardı beni, içimde kalmıştı, şimdi rahatladım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Aga bee :°( 2012 de ilk telefonumu bimeksten almıştım. Hizmetleri mükemmeldi. O gün bu gündür hiç uğramadım. Demek bir yıldız daha kaydı bu teknoloji dünyasından…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Zaten cok daha önce batmaya gitmisti. Piyasaya gore ucuz olmasina rağmen tutunamadilar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Electro World ve Darty alması iyi olmadı, güzelim yeri firmanın çöküşüne sebep oldular.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

LG G4 telefon almıştım mağazası kapanmadan önce, sahtekar herifler fatura diye bana sevk irsaliyesi teslim etmişler, birebir aynı gibi duruyordu. Ayrıca 300 TL’lik de sigorta yapmışlardı. 6 ay sonra G4 kronik anakart arızasından bozuldu, 3 defa gitti geldi düzelmedi. Bu arada Bimeks in telefonşarına bakan yok ki faturayı alayım. Mahkemey gittim haklı bulundum, nihai olarak LG Türkiye parayı ödemeye mecbur kaldı ama illa faturayı istiyorlar. Ben de daha önce Bimeksten yaptığım bir başka alışverişin faturasını pdf yapıp editörde telefon faturasına çevirip göndrdim, paramı geri aldım. 4 yıl önceki 1.600 TL mi Bimeks sayesinde böyle hile hurdayla almak zorunda kaldım. Yazıklar olsun, iyi ki batmış.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste devamıda vardır ahirette…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Canberk

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Yıllardır ülke krizde ekonomi bitik dolar tarihinin rekorlarina imza atiyorken bunlarin üzerine kendi karlarını eklediklerinde beyaz eşya ve elekteonikte %200 250 ye ulaştı fiyatlar bimeks , teknosa , medimarkt ve digerleri hepsinin sonu bu , satanin satmaya mecali yok zarar uzerine zarar batak uzerine batak , ihtiyaci olanin birak almayı bakmaya bile gucu yok batak uzerine batak millet ac işsiz elektronikmi dusuncek karnini doyurmayimi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Vatan bilgisayarın da sonu bu tuketici elektroniginde PC donanimlarinda da A dan Z ye her zaman en faiş fiyatlari oynuyorlar..

" Türkiye’nin ilk teknoloji mağazası Bimeks iflas etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin ilk teknoloji mağazası Bimeks iflas etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin ilk teknoloji mağazası Bimeks iflas etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!