Okunma

Türkiye’nin İnternet Raporu!


27 Ocak 2011 Perşembe 17:10
Türkiye’nin İnternet Raporu!

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması, Türkiye’de 24 milyon internet kullanıcısı bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu kullanıcıların yüzde 84’üne ulaşan araştırmanın ürettiği sosyo-demografik veriye göre, Türk internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunu, satın alma gücü yüksek, karar verici kitle oluşturuyor.

Söz konusu kitlenin yüzde 42’si 25-44 yaş aralığında, yüzde 53’ü ABC1 SES grubunda, yüzde 34’ü 25 yaş üstü ve hane alışverişinden sorumlu ve yüzde 48’i internetten gazete ve haber okuyor.

Araştırma sonucunda çıkan Türkiye internet kullanıcı profili, internetin artık bir kitle iletişim mecrası haline geldiğini ve bu mecranın niş kitlelere ulaşma gücünün çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Hangi Sıklıkla Giriliyor?

Araştırmaya göre, Türkiye’de internete bağlananların yüzde 57’si erkek. Kullanıcıların yüzde 86’sı her gün, yüzde 13’ü haftada birkaç kez, yüzde 0,62’si haftada bir, yüzde 0,27’si ayda birkaç kez, yüzde 0,14’ü ise ayda bir internete bağlanıyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 30’u ilkokul, yüzde 25’i ortaokul, yüzde 30’u lise ve yüzde 15’i üniversite ve üstü mezunu. Üniversite ve üstü eğitimli kullanıcı sayısı 1,1 milyon gerçek kişi iken, üniversite ve üstü eğitimli yönetici sayısı 838.362 gerçek kişiyi buluyor.

Araştırma sonuçlarına göre, cep telefonundan internet kullananların oranı yüzde 32. 875.297 gerçek kişinin online alışveriş yaptığı Türkiye’deki internet kullanıcıları arasında 3,4 milyon gerçek kişi kentsel bölgelerde yaşıyor.

:: Bu rakamları nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Türkiye’nin İnternet Raporu!”

 1. Seph dedi ki:

  Ben %84 rakamına takıldım. İş sebebi ile masa başına sürekli internet açık. Evde sürekli internet açık. Civarımdaki insanlar da öyle. Bu firma henüz ben yada benim tanıdığım birisi ile temasa geçmedi? Demek %16 dayız. Aranızda ulaşılan %84’te olan var mı?

 2. lord87 dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Bunu sadece BTK verebilir O da Türk Telekom’dan sağlıklı bilgi alabilirse tabi.

  IAB’yi aşar bu.

  dünyanın günlük trafiğini verebiliyorlarda bir tek Türkiye’nin trafiğini mi veremiyorlar. bir ara dünya trafiğini google açıklamıştıda ondan dedim.

 3. Troy dedi ki:
  Alıntı lord87 Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  evet.

  Bunu sadece BTK verebilir O da Türk Telekom’dan sağlıklı bilgi alabilirse tabi.

  IAB’yi aşar bu.

 4. ~J.c--W_ dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Cep telefonundaki internet kullanımındaki artış müthiş. 3G keşke daha önceden gelseymiş.

  Sene 2003-2004. Cepten internete çok girerdim. Az kontör yemedim
  Aslında şimdi de pahalı sayılır sms tsrifeler olduğundan daha ucuza geliyor.

 5. Troy dedi ki:

  Trafik derken? İndirdigimiz data miktari mi?

 6. lord87 dedi ki:

  aceba günlük trafikği ne kadardır Türküye’nin.

 7. Troy dedi ki:

  Cep telefonundaki internet kullanımındaki artış müthiş. 3G keşke daha önceden gelseymiş.

 8. ArcShotTR dedi ki:

  TTNET bu potansiyelin önündeki tek şey.

 9. topalsolucan dedi ki:

  çok ciddi bir potansiyel sökonusu.

" Türkiye’nin İnternet Raporu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin İnternet Raporu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin İnternet Raporu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "