Okunma

Türkiye’nin Siber Güvenlik Politikası


08 Mayıs 2013 Çarşamba 15:43
Türkiye’nin Siber Güvenlik Politikası

2011’de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme (UDH) Bakanlığı çatısında kuruluna İnternet Geliştirme Kurulu tarafından, bugün organize edilen toplantıda siber güvenlik meselesi masaya yatırıldı.

Özel röportajı izleyin

Toplantıya başkanlık eden İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, siber güvenlik meselesini ve Türkiye’nin bu alandaki faaliyetlerini konuştuk.

Ulusal bazda siber güvenlik çalışmaları, ilk olarak 20 Ekim 2012’de “Ulusal Siber Güvenlik Çalışmalarının Yürütülmesi, Yönetilmesi ve Koordinasyonuna İlişkin Karar” başlığıyla resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

UDH Bakanlığı’nın liderliğinde ilk toplantısı 20 Aralık 2012’de gerçekleştirilen Siber Güvenlik Kurulu’nda MİT, Genelkurmay, BTK, TİB, TÜBİTAK gibi stratejik kurumların temsilcileri de yer aldı.

USOM’un adını bir yere not edin!

Kurulun yaptığı çalışmalar arasında bu alanda gerekli yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi, adli süreçlere destek olunması, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Organizasyonu‘nun kurulması, ülkeye hizmet eden ulusal altyapının güçlendirilmesi, gerekli insan kaynağının yetiştirilmesi, kamuoyunun bilinçlendirilmesi, yerli siber güvenlik teknolojilerinin geliştirilmesi gibi önemli görevler var.

Bu görevlerden sonra gerçekleştirilen en önemli operasyonlardan biri de 14 Şubat 2013’te kısa adı USOM olan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin kurulması için TİB‘e (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na talimat verilmesi oldu.

Güvenlik güçlerinden tutun da, altyapı şirketlerine, güvenlik yazılımı ve donanımı üreten özel sektör temsilcilerine, araştırma merkezlerine ve uluslararası kuruluşlara kadar önemli oyuncuların yer aldığı USOM, gelişmeye devam ediyor.

Siber güvenlik inisiyatifi

Siber güvenlik planı, hızlı hareket edebilen ve geniş katılımın olduğu kitle tarafından hayata geçirilmesi gereken stratejik görevlerden biri.

Bu amaca hizmet etmek için İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren tarafından açıklanan Siber Güvenlik İnisiyatifi’nde, ülkemizdeki STK’lar, ISP’ler, IT ve güvenlik firmaları, medya, akademisyenlerin katılımı ile İnternet Geliştirme Kurulu çatısı altında bir yapı kurulması hedefleniyor.

:: Siber güvenlik çalışmalarında ülkemizin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

38 yorum - “Türkiye’nin Siber Güvenlik Politikası”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bukadar buyutecek olay yok sanirim herkez akli basinda ne yaptigini bolir

 2. hasankubilay dedi ki:

  herhangi bir siber savaş durumunda türkiye’deki düzenin alt üst olacağını düşünüyorum. hazır olduğumuzu düşünmüyorum. inşallah yanılıyorumdur…

 3. wasp071 dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  şirketler de resmi kurumlar da hazır değil ama konunun öneminin farkındalar. hızlı hareket edersek, geleceğimizi güvence altına alırız.

  Abi dediklerin iyide Türkiye’deki bürokrasinin yavaşlığı dillere destan(filmini bile yaptılar).He bürokrasi hızlanır ama yumurta kapıya dayanınca .Onda da iş işten çoktaaan geçmiş olur.

  Edit:Bürokrasiden kastım; bu işle ilginecek devlet eliyle oluşturulacak birim.

 4. DumDumaq dedi ki:

  devletle hükümetle alakası yok eskidende bu böyleydi şimdide böyle ne alakası var

 5. Troy dedi ki:

  şirketler de resmi kurumlar da hazır değil ama konunun öneminin farkındalar. hızlı hareket edersek, geleceğimizi güvence altına alırız.

 6. Oqunes dedi ki:

  Bana hazır gibi ***** hackerlar hazır ama şirketler için aynı şeyi söyleyemem.

 7. Troy dedi ki:

  Bu arada toplantıya katılan ve ABD Savunma Bakanlığı’nın yaptığı hacking yarışmasında birinci olan Can diye bir arkadaş vardı. Onunla da röportaj yapacaktık ama zaman kalmadı maalesef. Bu değerlerden faydalanmamız lazım ***** />

  Edit: Elemanın adı Can Yıldız’mış. Resmi kurumların güvenlik açıkları var mı yok mu diye yapılan tatbikatlara katılıyormuş.

 8. ProNet dedi ki:

  Bizim araştırma merakımız yeter bence bildiğiniz gibi Türk Hackerlarımız Var Lenovo , kızıl hac, msi,asus , acer, nato ,nasa alt domaini ***** />
  Çogundada en çok bulunan sql injection adlı açık var.

 9. Dogukan_gti dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  hazır olmak için işbirliği yapılmış arkadaşlar. en önemli gelişme bana göre bu. bundan sonrası zaten kolay. hem özel sektör, hem kanun yapıcılar hem de güvenlik güçleri birleşirse süper olmaz mı?

  Bence bizim için hiç iyi olmaz, bunlar birleşirse önce halkı öperler. Zaten amacın internetteki tehditlerle mücadele olduğunu/olacağını sanmıyorum asıl amaç internette sansür dalgası başlatmak…

 10. Nemre dedi ki:

  Bizim Ülkemizin Siberden kastı, engelle gitsin, sayfaya da bilmem kaçıncı mahkemenin bilmem kaçıncı sayılı kararı falan filan diye ***** size siber savunma.

 11. ceng84 dedi ki:

  Ya birey kendi güvenliğini sağlarsa otomatikman bu üst yapıya doğru nasıl çıkıyor aceba? Ha bide eğer her birey gereken tedbirleri alabiliyorsa zaten ülkemizde saldırı yapacak bilgisayar ya da şahısta bulmak mümkün olmuyormuş.Resmen komedi,bu arkadaşın altyapısı ne,bilmiyorum ama kamera karşısında baya bi saçmalamış.Abuk sabuk kurum kuracaklarına önce gencecik akıl dolu gençleri bi eğitseler adam akıllı.Bilgisayar mühendisliği okuyasıya kadar bilgisayar görmemiş insanlar var ülkede.Bilinçlerdirme dediğide büyük ihtimal internetten alışveriş yaparken kredi kartını numaranı nasıl çaldırmassın,olay bu.Bi dünya adam gibi iş yapmacak insanları istihdam edecekler muhtemelen.Zorunlu ders koyun liselere,lab açın,gençken eğitin,30 yaşını geçip facede okey oynamaya başladıktan sonra değil.Ha bu arada aklıma geldi bi arada ingilizce bilmeyen turizm bakanımız vardı galiba

 12. ozkanbey dedi ki:

  Gören duyanda çok önemli bir iş yapıyorlar sanacak. Hala sana antivirüs satayım mantığındalar. Milleti bilinçlendireceklermişte, Kurumları uyaracaklarmış. İnternet servis sağlayıcıları ile iş birliği yapsalar millete zorla internet security kakalarlar.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  konu güzel ama roportaj kotu..
  ama emege saygımız buyuk

  iyi çalışmalar

 14. giskur11 dedi ki:

  Siber saldırı bence hayal bizim belediyenin sitesini hackleseler nolur devletin sitesini hackleseler nolur sanki hergün giriyoruz serverlerin fişini çekersen biter saldırı hikayesi bence insanlar filmlerden etkileniyor zor ölüm 4 , skyfall vs.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye siber güvenlik konusunda çok geç kaldı. Amerika bu işe bilmem kaç sene önce başladı. Umarım başarılı oluruz.

 16. friendly dedi ki:

  Bizim REDHACK’ımız var.

 17. ms1907 dedi ki:
  Alıntı haqy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  "Herkese benden kaspersky lisansı" diyeceksin, olacak bitecek. Bunu bu kaar uzatmaya gerek yok

  o zaman kimse saldıramaz. güvenlikte oluruz. google a bu soruyu sorabilirsin.

 18. haqy dedi ki:

  "Herkese benden kaspersky lisansı" diyeceksin, olacak bitecek. Bunu bu kaar uzatmaya gerek yok

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’nin Siber Güvenlik Politikası: hayırlısı be gülüm

 20. S4B0T4J dedi ki:

  Yalnız o değilde Türkiye teknolojiden geride diyenler bence hiç geride değil. İleride bile.

 21. masterbaba dedi ki:
 22. ByEGT dedi ki:

  Oturduğunuz yerden yıkıcı eleştiri yapacağınıza gelişimde sizin de bir emeğiniz olsun da çocuklarımız bizim dediklerimizi demesin.

 23. masterbaba dedi ki:
 24. Troy dedi ki:

  hazır olmak için işbirliği yapılmış arkadaşlar. en önemli gelişme bana göre bu. bundan sonrası zaten kolay. hem özel sektör, hem kanun yapıcılar hem de güvenlik güçleri birleşirse süper olmaz mı?

 25. masterbaba dedi ki:
 26. SDN Okuru dedi ki:

  RedHack!

 27. SDN Okuru dedi ki:

  siber saldırılar kesinlikle dünyayı değiştirecek bırakalım hackerların önü açılsın.

 28. S4B0T4J dedi ki:

  Bence hiçde geride değiliz. Yeni model bir telefon çıktımı türkiyede rekor kırıyor cep telefonları satışları falan ayrıca kendi teknolojil ürünlerimizi çıkarmaya başladık. Ha hackerlık korsanlık diyorsanız rusya ve türkiye önde gidiyor. Ne demek türkiye hazırmı. Yalnız haberi okumadım henüz yorumlara bakarak yorum yazdım.

 29. masterbaba dedi ki:

  Bizimkilerin Bildikleri en iyi şey site ***** kurumlarının bile kendilerini yabancılara teslim ettiği ülkede boşa hazırız ***** />

 30. thekillingroad dedi ki:

  Yapıcı eleştiri: Bademinizi bıyığınızı uzak tutun ***** />

  Bu "zihniyet" başımızdayken hiç bir şeyde başarılı olamayız. Dalga geçercesine kolayca girilebiliyor sistemlerin büyük kısmına. Bizimkilerin kafası anca kendi vatandaşını takip etmeye basıyor.

 31. Empatik dedi ki:

  Şuanda emin olun devlet kurumlarının genelinin alt yapısında bir Arka Kapı var. Şahit olduğum da var.

 32. 81AHMERT61 dedi ki:

  Buda sorumu panpa

 33. Troy dedi ki:

  gündem maddeleri ve kurulun görevlerini yazdım arkadaşlar bence o kadar da geride değiliz gibi geldi bana.

 34. neguvon dedi ki:

  Elli Yıl geriden takip ediyoruz biz siber denilince lanetli inşanların uzak durması gereken bir şeymiş gibi lanse ettiriliyor.

 35. Troy dedi ki:

  Devletin kurumlarını, bu kadar güncel bir sorunu erkenden teşhis ederek bir araya geldiklerini ve hızlı hareket ettiklerini ilk kez gördüm diyebilirim arkadaşlar. Yakın zamanda eminim güzel adımla atılacak. Bu konuyu desteklememiz, yapıcı eleştirilerimizi eksik etmememiz gerekiyor.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  uzun zamandır izlediğim en iyi röportaj buydu. tüylerim diken diken oldu. devletin bu kadar erken davranmasına da şaşırdım. inşallah başarılı oluruz. gelecek, burada.

 37. Connections dedi ki:

  hazır değil tabiki teknolojiden anlamayan bir ülkeyiz . Avrupalıların kullandıgı teknolojik ürünler eskiyince biz kullanıyoruz

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel röportaj olmuş elinize sağlık

" Türkiye’nin Siber Güvenlik Politikası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin Siber Güvenlik Politikası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin Siber Güvenlik Politikası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "