Okunma

Türkiye’nin Yarısı İnternet Kullanmıyor


10 Temmuz 2014 Perşembe 11:00
Türkiye’nin Yarısı İnternet Kullanmıyor

We Are Social Singapore tarafından hazırlanan yeni raporda, Türkiye dahil 24 ayrı ülkenin internet ve sosyal medya kullanım istatistiklerine ışık tutuyor. Sosyal Medya, İnternet ve Mobil Kullanımı İstatistikleri 2014 adlı rapor, internet penatrayonu, sosyal medya kullanımı, online geçirilen süre ve mobil cihaz kullanımı verilerini ortaya çıkardı.

Rapora göre Türkiye’de 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı bulunuyor ve internet kullanımı tüm nüfusun yüzde 45’ine yayılmış durumda. Diğer bir deyişle ülkemizde internet kullanmayan yüzde 55‘lik bir kesim bulunuyor. Aktif Facebook hesaplarının 36 milyonu aştığı Türkiye’de günde ortalama 2 saat 32 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/basliksiz-11402954151.jpg

En çok Facebook’a giriyoruz

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’u (%93), sırayla Twitter (%72), Google+ (%70) ve LinkedIn (%33) takip ediyor.  Günde ortalama 4,9 saatimizi kişisel bilgisayarlar üzerinden, 1,9 saatimizi mobil cihazlar aracılığıyla internette harcıyoruz.

Özellikle gençler arasında mobil cihazlar, internet ve sosyal ağlar hayatın vazgeçilmezleri arasına girdi. Türkiye’de 5 gençten 3’ünün düzenli internet erişimi bulunuyor. Kırsal kesimde ise 5 gençten 2’si düzenli olarak internete erişebiliyor. Mobil cihazı yerine sevgilisini/eşini görmekten vazgeçenler oranı ise yüzde 6.

İş hayatında ise durum çok da farklı değil, çalışanlar artık sadece mobil cihazlarını ofise getirmiyor, onlarla yaşıyorlar. Pew Research raporlarına göre yüzde 44 oranında cep telefonu kullanıcısı çağrı, mesaj veya e-posta kaçırmamak adına cihazları ile uyuyor.

:: Siz sosyal medyada ne kadar vakit geçiriyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Türkiye’nin Yarısı İnternet Kullanmıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  koyunlarıda sayarsanız zaten türkiyenin yarısı ediyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  troller kullanmasın yeter

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apartmana WiFi veren arkadaş gerçekten bu zamanda büyük fedakarlık yapıyor helal olsun 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çapulcular kullanmasın yeter

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Nüfusun tamamını hesaplamışlar ne saçma. 2 – 3 yaşındaki bebekler ve 80 yaşındaki dedem nenem de dahil mi buna. Türkiyede 80milyon/5= 16milyon aile var ve 35 milyon internet kullanıcısı var ise nerdeyse her aile internet kullanıyor ve bence oldukça büyük bir kullanım oranı var. Adamlar yeni doğmuş bebeği bile saymışlar;) çok zekiler…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çok manidar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yüzde 43 sanıyordum ben bu oranı : )

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bence yarıdan fazlası kullanmıyor. Çünkü kullanıyor olsaydı, kimse o video, ses kayıtları ve indiregandilerden sonra bu adamı seçmezdi.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bu pahalilikta 35 milyon kullanici ne demek mükemmel bir yatirim 4 kişilik evde en az 2 bilgisayar yada telefon yeterde artar bile demek ki Türkiye bilgisayar a doydu ama bilinç düzeyi buna rağmen eksilerde

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Sınırsız internetin yaklaşık olarak 70 liracık olduğu bir ülkede bu kullanım oranı fazla bile!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  kütür kütür beş katına para alırlarsa internet kullananlarda iptal ettirir benim gibi.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bunlar yüzde 30 yanıltıcı veriler
  3 face 5 twitter fake hesabım var ve apartmana wifi veriyorum pc boştayken.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  toplumun yüzdesinin çoğu asgari ücret civarında geliri var…
  internet telefon yaslamasıyla beraber ev kirası gibi birde konuşulmaz pc ve elektrik gideri olur..
  ülkede köprü vatandaşın parasını almak için yapılıyor hizmet için değil..
  maliye vergi mükelleflerine bildiri gönderiyor sen önce namusluca harcıyacağın yasaları çıkar..
  bilmem kaç katrilyon faize para kaptırmış ülkeyiz…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke bende o kullanmayan kesim arasında olsaydım…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  yarısı kullanmıyor derken neye göre kime göre diye sormazlar mı adama binada bi wifiden 20 kişi kullanıyor bunu nasıl saymışlar

 16. SDN Okuru dedi ki:

  İnternet ten bilgisayardan anlamayan tiplerle sohbet etmek çok sıkıcı oluyor bence ben web tasarım diyorum adam bana saman diyor. Onları suçlamak doğru olmaz tabi.

" Türkiye’nin Yarısı İnternet Kullanmıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin Yarısı İnternet Kullanmıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin Yarısı İnternet Kullanmıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "