Türkiye’nin Yüzde Kaçında Bilgisayar Var?


12 Ekim 2010 Salı 08:50
Türkiye’nin Yüzde Kaçında Bilgisayar Var?

MasterCard tarafından gerçekleştirilen Okul Dönemi araştırmasına göre, evlerin yüzde 62’sinde bilgisayar bulunuyor. Çocuklar günde ortalama 2 – 3 saatlerini bilgisayar, 2 saatlerini de televizyon başında geçiriyor. Veliler bu zamanı ‘tam olması gerektiği kadar’ olarak değerlendiriyor.

MasterCard tarafından Eylül ayında Yöntem Araştırma Danışmanlık’a, Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan “MasterIndex Okul Dönemi” araştırması, “okula hazırlık dönemi harcama eğilimleri” ile “öğrenci ve velilerin davranışları” konusunda bilgi verdi.

Araştırma aynı zamanda çocukların bilgisayar ve televizyonla ilişkilerini de irdeledi. MasterIndex araştırması sonuçlarına göre, araştırmaya katılanların yüzde 62’sinin evinde bilgisayar bulunuyor. İlköğretim çağındaki çocuklar, günde 1.9 saatlerini bilgisayar başında geçiriyor. Bu süre orta gelir grubunda 2.5 saate kadar çıkıyor. Sonuçlar incelendiğinde Doğu Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde yaşayan ilkokul çağındaki çocukların bilgisayar başında zaman geçirme oranlarının diğer bölgedekilere göre daha fazla olduğu görülüyor.

Lise çağındaki çocuklarda ise bilgisayar başında geçirilen zaman 2.7 saate çıkıyor. Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan liselilerin bilgisayar başında geçirdikleri zaman ise 4 saati buluyor. Çocuklarının bilgisayar başında geçirdiği zaman hakkında fikirleri alınan velilerin yüzde 56’sı bu vakti ‘tam gerektiği kadar’ bulurken, yüzde 40’ı gereğinden fazla, yüzde 4’ü ise gereğinden az buluyor.

Televizyon İzleme Süresi Ortalama 2 Saat

Çocukların televizyon izleyerek geçirdikleri zamana bakıldığında ilkokul dönemindeki çocukların günde 2.1 saatlerini, lise dönemindeki çocukların ise günde 2.4 saatlerini TV başında geçirdikleri ortaya çıkıyor.

Çocuklar Okul Dışı Aktiviteye Katılmıyor

Araştırmaya göre ilkokul çağındaki çocukların yüzde 72’si, lise çağındaki çocukların ise yüzde 81’i okul dışı aktivitelere katılmıyor. Katılan azınlık ise genellikle spor, sanat / müzik kurslarına gidiyor.

:: Bilgisayar ve televizyon başında ne kadar süre geçiriyorsunuz?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Türkiye’nin Yüzde Kaçında Bilgisayar Var? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin Yüzde Kaçında Bilgisayar Var? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin Yüzde Kaçında Bilgisayar Var? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!