Türkiye’ye meteor mu düştü? Sosyal medya ayakta


28 Şubat 2021 Pazar 15:24
ABONE OL
Türkiye’ye meteor mu düştü? Sosyal medya ayakta

Sosyal medyaya yansıyan görüntüler sonrasında ‘Türkiye’ye meteor mu düştü?’ sorusu sorulmaya başlandı. Çünkü sosyal medyada görülen bazı görüntülerde gökyüzünde bir göktaşına benzer cisim görülüyor. Söz konusu olayın Trabzon, Ankara, Yozgat, Çankırı ve civarındaki illerden görüldüğü iddia ediliyor.

Görüntülere yansıyan ışık hüzmesi 22.50 sularında görüldü. Türkiye’nin özellikle orta ve kuzey bölgelerinden görüldüğü aktarılan ışığın bir göktaşı nedeniyle olduğu iddia edildi. Belli dönemlerde dünyaya inen göktaşlarından birinin Türkiye’ye denk geldiği aktarıldı.

Dün gece meteor mu düştü?

Dün gece sosyal medyaya yayınlana bazı görüntüler sonrasında bir göktaşının Türkiye’de bir noktaya düştüğü iddia edildi. Görüntülen incelendiğinde bir cismin hızlı bir şekilde yere doğru yaklaştığı görülüyor. Bir süre yolculuğuna devam eden cismin bir anda parladığı görüntülere yansıyor.

Göktaşları Dünya’ya doğru inişi sırasında atmosfer ve sürtünmeye bağlı olarak yanıyor. Bu yanma sonrasında da yok olan ya da küçük bir taş haline gelen göktaşları yeryüzüne ulaşıyor. Bu nedenle ‘Türkiye’ye meteor düştü mü?‘ sorusunun cevabı şu anda belirsiz. Çünkü cismin inerken yanarak ve parlayarak yok olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Olayla ilgili sosyal medya üzerinden paylaşım yapan vatandaşlar, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gökyüzünde ışık hüzmesini gördüğünü bildirdi. Geçtiğimiz yıl DHA’ya açıklamada bulunan Prof. Dr. Osman Bektaş’ın bu tür doğa olaylarının görülebileceğini söylediği ortaya çıktı.

Prof. Dr. Bektaş geçen yıl yaptığı açıklamada meteor yağmuru ve meteor düşmesinin dünyanın en doğal olaylarından biri olduğunu belirtti. Meteor yağmurlarının takvimi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Bektaş, Türkiye’nin de içinde bulunduğu kuzey yarım kürede bu tür olayın görülebileceğini aktardı. Bu gök cisimlerini “uzayda kuyruklu yıldızların molozları” olarak isimlendiren Prof. Dr. Bektaş, cisimlerin yüksek sıcaklık ve sürtünmeden dolayı enerji ortaya çıkardığını kaydetti. Bu cisimlerin bir kısmının atmosferde eridiğini aktarırken bir kısmının da dünyaya taş olarak düştüğünü belirtti.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Geldiler bence bir Uzay gemisi idi

" Türkiye’ye meteor mu düştü? Sosyal medya ayakta konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’ye meteor mu düştü? Sosyal medya ayakta ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’ye meteor mu düştü? Sosyal medya ayakta ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!