Türkler En Çok Hangi Smiley’yi Kullanıyor?


23 Kasım 2011 Çarşamba 11:32
Türkler En Çok Hangi Smiley’yi Kullanıyor?

Yandex’in indekslediği web sayfalarından elde ettiği verilere göre, internet kullanıcılarının duygularını ifade eden tipografik simgelere Türkçe içerikli web sitelerinin en az üçte birinde rastlanıyor (hem .tr alan adı altındaki siteler hem de Türkçe dilinde olan diğer siteler).

Olumlu ve olumsuz duygu simgelerinin toplamı 500 milyondan fazla olmakla birlikte, olumlu duyguları ifade eden simgelerin olumsuz olanlara kıyasla 3,4 kat daha sık kullanıldığı görülüyor.

En sık rastlanan duygu simgesi klasik gülen yüz 🙂 ve bu tür simgelerin sayısı 230 milyondan fazla…

En sık rastlananlar listesinde hemen sonra gelen ve yine olumlu bir simge sayılan 😀 simgesinin ise 90 milyondan fazla örneği var.

En sık rastlanan olumsuz duygu simgesi olan 🙁 ifadesi de yaklaşık 80 milyon örnekle en sık rastlanan ilk 3 simge listesini tamamlıyor.

Türkçe web içeriğiyle ile ilgili diğer infografiklere erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

:: Siz en sık hangi duygu simgesini kullanıyorsunuz?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Türkler En Çok Hangi Smiley’yi Kullanıyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu ne saçma bir araştırmadır

  2. SDN Okuru dedi ki:

    😀

" Türkler En Çok Hangi Smiley’yi Kullanıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkler En Çok Hangi Smiley’yi Kullanıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkler En Çok Hangi Smiley’yi Kullanıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "