Okunma

TurkNet ADSL Kullanım Haritasını Çıkardı!


17 Ekim 2011 Pazartesi 12:42
TurkNet ADSL Kullanım Haritasını Çıkardı!

TurkNet, üç büyük şehir dışında tüm bölgelerde ADSL kullanımının en çok tercih edildiği şehirleri açıkladı. TurkNet’in verileri, Türkiye’de ADSL kullanımının demografik ve ekonomik etkenlere göre çeşitlilik gösterdiğini ortaya koyuyor.

En yüksek ADSL kullanım oranı Kocaeli’de

TurkNet’in üç büyük şehir dışında bölgelere göre ADSL kullanım dağılımına bakıldığında, Marmara bölgesinde Kocaeli’nin %26’lık oranla üstünlüğü göze çarpıyor. Çok sayıda sanayi ve ticaret merkezini içerisinde barındıran Kocaeli’ni sırasıyla Bursa (%21) ve Sakarya (%14) takip ediyor.

Turizmin etkisi

Akdeniz bölgesinde nüfusu en büyük şehir Adana olmasına rağmen, ADSL kullanımında ilk sırayı turizmin ağırlıklı önem teşkil ettiği bir ekonomiye ve çok sayıda turistik merkeze sahip olan Antalya alıyor. TurkNet’in verilerine göre %37 oranla ADSL kullanımının en fazla olduğu Antalya’yı Adana (%22) ve Mersin (%16) izliyor.

Kendi bölgelerinde birinci

Konya’nın ADSL kullanımında %44’lük oranla ilk sırada yer aldığı İç Anadolu’da ikinci sırada Eskişehir (%22), üçüncü sırada ise Kayseri (%13) yer alıyor. Ege bölgesinin birincisi ise Denizli (%27). Rakamlara göre bu şehri Manisa (%21) ve Uşak (%16) takip ediyor. TurkNet verilerine göre Karadeniz bölgesinde en yoğun ADSL kullanımına sahip şehir %18’le Trabzon.

Bu şehri Samsun (%15) ve Zonguldak (%12) takip ediyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinin ticaret ve sanayi bakımından en gelişmiş şehri olan Gaziantep, kendi bölgesinde ADSL kullanımında açık ara (%52) birinci. Bu şehri Diyarbakır (%19) ve Şanlıurfa (%17) takip ediyor. Türkiye’nin doğu sınırına açılan bölgesinde ise ilk sırada Erzurum (%23) yer alıyor. Erzurum’u sırasıyla Van (%21) ve Malatya (%16) takip ediyor.

:: Türkiye’deki ADSL kullanımıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “TurkNet ADSL Kullanım Haritasını Çıkardı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan şu adsl bağlantıyı kaldırsalar süper olacakta işte kaldırmıyorlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatım da TurkNet kadar dandik, üç kağatçı bir şirken görmedim. Kesinlikle geçmeyin bin pişmanım. Sözleşmenin bitmesini iple çekiyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bize intern3et bile trabzon 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  @Nemre

  % 1000 haklsın kardeş 😉

 5. Nemre dedi ki:

  Sitede Türknetten Nefret edip , Yakayı kaptırmadığına şükreden onca kişi varken, bu başlığın açılması ????
  Reklam kokuyor ***** />

  Bu arkadaşın actığı başlıklara dikkat ediyorum da hep nefret kazanan şirketlerin haberini yapıyor. Türknet-Avea vs vs

 6. raxetul dedi ki:

  Malesef Türkiye’de İnternet = ADSL olarak algılanıyor. Bu durumda bu araştırma internet kullanımını da yansıtıyor.

" TurkNet ADSL Kullanım Haritasını Çıkardı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TurkNet ADSL Kullanım Haritasını Çıkardı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TurkNet ADSL Kullanım Haritasını Çıkardı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "