TurkNet YAPA altyapısı nedir? Nasıl avantajlar sağlar?


05 Aralık 2017 Salı 13:00
TurkNet YAPA altyapısı nedir? Nasıl avantajlar sağlar?

TurkNet’in diğer alternatif operatörlerden farklılaştığı en önemli konulardan biri hiç şüphesiz santraller sonrasında veriyi kendi aktif altyapısına taşıdığı TurkNet YAPA altyapısıYAPA sistemi olarak adlandırılan bu yöntemin VAE’den farkı nedir ve kullanıcılara hangi avantajları sağlar?

Türkiye’de bulunan alternatif internet servis sağlayıcıları, bakır kablolar üzerinden hizmet verirken iki farklı yöntemi kullanıyor. Bu yöntemlerden biri Veri Akışı Erişimi (VAE) iken, bir diğeri ise Yerel Ağın Paylaşıma Açılması’dır (YAPA). (Bir de al-sat yöntemi var üçüncü olarak ama çok az.)

TurkNet YAPA altyapısı ne anlama geliyor?

Hangi yöntemle internetinizi alırsanız alın, ADSL ve VDSL teknolojilerinde evlerinizden santrallere giden bakır kablolar yerleşik servis sağlayıcıya bağlıdır. Yani yerleşik servis sağlayıcı altyapıyı yönetir. Türkiye’deki yerleşik servis sağlayıcı Türk Telekom.

TurkNet YAPA altyapısı

İlk yöntem olan VAE’de evlerden, santrale ve santral sonrasından trafik teslim noktasına kadar olan veri yerleşik servis sağlayıcının altyapısından taşınır. Evlerden çıkan bakır kablolar yine yerleşik servis sağlayıcının ağında sonlanır ve internete buradan ulaşır (TurkNet VAE’de de bazı trafik teslim noktalarında trafiği kendisi teslim alarak internet ulaştırıyor aslında).

İkinci yöntem olan YAPA’ya büyük yatırım yapan TurkNet, 26 ilde, 200’den fazla noktaya kendi DSLAM cihazlarını yerleştirdi. Bu cihazlardan sonra veri TurkNet’in kendi aktif altyapısına geçiyor. Böylece TurkNet kullanıcıları, evlerden santrale kadar olan verinin aktarılması için yerleşik operatörün bakır şebekesini kullanmış, ondan sonrasında tamamen farklılaşarak TurkNet altyapısı üzerinden internete bağlanmış oluyor.

Aktif Altyapı olarak geçen bu yöntem sayesinde TurkNet, veri taşıma maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlıyor. Bu tasarruf sayesinde TurkNet, Nisan 2017’de aktif altyapısında olan tüm kullanıcıları için Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasını kaldırdı. Eylül 2017’de de kendi aktif altyapısında olsun olmasın tüm kullanıcıların hayatından kota kavramını çıkardı.

TurkNet YAPA altyapısı

YAPA santralleri üzerinden sağlanan aktif altyapı şu an Türkiye’de Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak illerindeki 200’den fazla santralde kurulmuş durumda. Bu santral üzerinden 5.000.000’dan fazla haneye hizmet sağlamak mümkün.

TurkNet, YAPA altyapısını duyurulduğu dönemden beri büyütmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Gelecek dönemde daha fazla il ve santralde YAPA üzerinden hizmet verecek ve YAPA’nın yanına yeni nesil başka altyapı paylaşım teknolojilerini de eklemeye devam edecek.

:: Bulunduğunuz bölge YAPA altyapısını destekliyor mu?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “TurkNet YAPA altyapısı nedir? Nasıl avantajlar sağlar?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir seneden fazladır kullanıyorum. bazen kopmalar oluyor ama genel olarak memnunum. arada modemi restart etmek performans olarak işe yarıyor. son zamanlarda YAPA altyapısına geçtik ve upload 30mbps civarinda… Umarım bu şekilde devam eder…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Türknet’e bulaşmayın yanarsınız haziran. 2018’de 20 gün Temmuz’da 15 gün ve Ağustos 6’sı hala internet ve telefon yok bulaşmayın karlı çıkın ben iptal edicem hizmet vermiyorlar telefonla ulaşamazsın internet ve telfon sürekli arıza halinde bulaşın Türknete isterseniz isteye sürekli şikayet mesajlarını iletirim.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kasım ayında aradığımda, sizin oraya alt yapı gelecek dediler, hiçbir icraat yok.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  15 yıllık adsl, 13.5 yıllık ttnet kullanıcısıyım, son 1.5 yıl turk. net kullanıyorum. Çok memnunum. Bilgi teknolojileri benim hobim bu sebeple modemin ve benim dışımda olabilecek tüm sorunları çözebiliyorum şunu söyleyeyim, bana pek iş düşmedi. Çok kişiyi turknet li yaptım, çok dua aldım.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Doğru her şey bir mesaja bakıyor

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Tü***** çok iyi vodafone,dan tü***** e geçiş yaptım sorunsuz şekilde tam 17mbps indirme 1.10mbps yükleme hızım var sorunsuz tü***** çok kaliteli hizmet veriyor birde 1000.dk ücretsiz konuşma var ***** de 14***** yüksek hız görmedim vodafone de 12mps nin üstünü görmedim kısacası tü***** hattınız ne destekliyorsa sonuna kadar musluğu açıyor alabileceğin en yüksek hızı veriyor
  ilk defa adsl hızımın 17mbps olduğunu gördüm türknete geçince kimsenin aklında soru işareti kalmasın sadece ilk iki hafta geçiş işlemleri sağlanırken hız 8mbps falan düşük oluyor türknete geçiş sağlandıktan sonra hız mükembel oluyor 17mbps hız şürekli aknsiz kotasız sorunsuz kullanıyorum geçiş sağlandıktan sonra hızınız düşükse arıza kaydı bırakın 16mbpsye sabitlenmesini isteyin hızınız güncellendikten sonra akn,siz internetin keyfini çıkarın

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Neredeyse 1 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum. Bir gün sorun yaşamadım. Abim ve bir kaç arkadaşa da tavsiye ettim onlarda çok memnun. İnternetteki şikayetler memnun olmayanların zaten. Memnun olan niye şikayet etsin?
  İnsanlar memnuniyetini pek dile getirmez ama şikayetlerini getirir. Adamlar ilk ay bedava yapmış, taahhüt yok beğenmezsen çık diyor. Bizim millet hala acaba geçsem mi diyor! Arkadaşım geç beğenmezsen yarın iptal et bu kadar basit. Bunu başka hangi şirket yapıyor? Kendilerine güveniyorlar demek ki..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   hizmet aldığınız bölge neresi ?

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  3 Haftadır Türknetliyim hiçbir sorun yaşamadım. Arıza kayıtlarıma 2 gün içinde döndüler hiçbir hız ve akn problemi yaşamadım. Yer Ankara/Keçiören. Bir eğitimde bir kişi memnun değilse 11 kişiye memnunsa 3 kişiye söyler demişlerdi. Şikayet var tarzı sitelerde memnun insan bulamazsınız. Kendiniz test edeceksiniz en doğrusu budur.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten AKN siz internet olsun hız olsun iyiler ama şunu konuyu iletirseniz kendilerine çok iyi olur herkes canlı destek anlık olarak müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyor biz onlara ulaşmak istediğimizde müsaidiz onlar bize ulaşacağı zaman değil!

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Müşteri hizmetleri yok arıyoruz sadece arıza kaydı bırakıp kapatıyor 1 hafta sonra arayıp duzettik diyorlar ki duzelmemis ayrica 2 MB sabitlenmiş upload var konyadayim arayipta yapa sistemi burada varmı bile diyemiyoruz. Ocaktan sonra kapattiracagim

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefonda insanla bile muhatab olamıyoruz müşteri ilişkileri sıfır.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   iptal kaydı oluşturun muhakkak sizi arıyorlar 🙂

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir kere müşteri hizmetleri diye bir kavramları yok. Sadece sesli yanıt sistemleri var. Adsl çıktığından beri Adsl abonesiyim 15 yılda yaşamadığım tüm sorunları 15 günde yaşadım. Adıma 3 ayrı telefon hattı açıldı. İnternet desen sürekli kesiliyor. Karşında muhattap yok. Ama iyi niyetlerinden şüphem yok. Sadece oldukça acemiler ve müşteri hizmetleri noktasında sıfırlar malesef.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Arıza ve sorunları hiç ilgilenmiyorsunuz

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Türknete geçtim rahatladım. Çok iyi hizmet veriyor

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Arama motorundaki Türknet şikayetlerini okuduktan sonra düşündüğüm şey YAPA altyapısını tam olarak YAPAmadıkları oldu.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Müşteri hizmetleri ilgili demişsinizde aradığınız zaman kesinlille robot ile görüşüyorsunuz basıl bir ilgi bu merak ettim açıkçası

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir Türknet kullanıcısı olarak söylüyorum hem hakkını veriyor hem fiyatı ideal. Müşteri hizmetlerinin ilgisini söylemeye gerek bile duymuyorum.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   He he yalandan kim ölmüş 🙂

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Fiyatı hala ideal mi? şuan min 76 TL 6 ayda bir zam yapıyorlar.

" TurkNet YAPA altyapısı nedir? Nasıl avantajlar sağlar? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TurkNet YAPA altyapısı nedir? Nasıl avantajlar sağlar? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TurkNet YAPA altyapısı nedir? Nasıl avantajlar sağlar? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
 2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?