Okunma

İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A


29 Kasım 2016 Salı 17:00
İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2. Global Satshow etkinliğinde, 250 milyar dolar büyüklüğe ulaşan uydu sektörünün devleri bir araya geldi. 

Uzay teknolojileri, yayıncılık sektörü, uydu endüstrisi, mobil iletişim ve uydu operatörleri ile nesnelerin interneti gibi konuların tartışılacağı etkinlikte konuşan Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Türksat 6A uydusu ve ülke genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türksat 6A, 2019 yılında tamamlanacak!

TÜBİTAK Uzay liderliğinde ve sanayimizin de katılımıyla ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6A için çalışmaların başladığını ifade eden Faruk Özlü, milli projelerde özel sektörle daha fazla işbirliği yapmak ve bazı parçaların özel sektörümüz tarafından geliştirilmesini istediklerini belirtti.

16-11/29/tubitak.jpg

Türksat 6A uydusunun 2019 yılında tamamlanacağını belirten Özlü, ülke olarak hedefin artık uzaya uydu göndermekten, bir uydu filosu oluşturmaya yükseldiğini ifade ediyor.

Ayrıca, Özlü yaptığı açıklamada TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün 12 yıl içinde dünya standartlarında en ileri düzey kabul edilen 30 santimetre yer örnekleme mesafesine ulaşmayı hedeflediğini belirtti.

16-11/29/1480419773_2global_satshow_acilisi__14_.jpg

Türksat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül yaptığı açıklamada, Türksat 5A’yı ve Türksat 5B’yi 2019 yılının sonuna kadar hizmete sokmayı hedeflemekteyiz.

Milli imkânlar ile geliştirilip üretilmesi planlanan Türksat 6A Haberleşme Uydusu Projesi ise fiilen başlatılmış bulunmaktadır. Türksat 6A projesi ülkemizde uydu tasarım ve üretim kabiliyetine sahip kurum ve kuruluşların iş birliğinde milli olarak üretilecektir ifadelerine yer verdi.

:: Ülkemiz uydu sektöründe yapılan çalışmaları beğeniyor musunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Istemeyuk culer gelmıs gene 70 -80 yıl vesayette yasa gıkını cıkarma alısmıssınız sız celladını seven mahkum sızzler osunuz bırakında yapsınlar 10-15 yılda bu kadar ancak madem okadar donanımlıydınız neden yapmadınız devrım otomobıllerı uak fabrıkası neden kapatıldı cevap ama kem kum hık mık damlaya damlaya kor olur eee zırt bırt aynı teyyare gyndı kemal kafası avrupaya yalvar enık gıbı kuyruk salla pehhh

 2. SDN Okuru dedi ki:

  2a'dan beri ilk yerli uydu firlatiyoruz hepsi ilk

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Osmanlı özentileri yardırmış yine. Fakirin sırtından sopayı eksik etmeyen, elinden ekmeği almaktan vazgeçmeyenler. Suriyeliye 100 tl bağış, işsize 200 tl gss primine kayıştan da vazgeçmeyenler. yabancılardan ürün almadık deyip reisleri ve kendileri iphoneden aşağı cihaz, mercedesten aşağı otomobil kullanmayanlar. enayilere algı empozeye devam. inşalllah maşallah.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ülkede olan olaylar Amerika veya avrupa da olsaydı çökerler bir daha asla düzelemezlerdi. Fransada 170 kişinin öldeğü saldırı oldu ülke çök kötü yerlere geldi. Bırakın çanakkaleyi 15 temmuz fransa da olsaydı avrupa birliği bile çökerdi. Ülkezinin teknolojisi buna rağmen üstünlüğe ulaştı yakında onları geçeceğimize inanıyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yabancı özentileri başlamış yine. Arkadaşım bundan 70-80 yıl önceden son 15 yıla kadar silah fabrikası işlemiyordu, uçak fabrikaları kapatıldı, araba fabrikaları kapatıldı, vs. yabancılardan hep ürün aldık. Böyle geçindi bu ülke. Şimdi üretiyoruz yavaştan ee bir zahmet bırakın da adamlardan geri olalım adamlar 70-80 yıl önce üretmeye başlarken biz son 15 yılda üretmeye başladık bırakın fark olsun aramızda fakat bazı teknolojilerde vs. onlarda üstünüz. Silahlarımız filan bazıları ondan iyi. Yeri gelecek savaş uçağını da biz üreticez, arabamızı da yapıcaz. Araba için proje başladı zaten. Azcık sabır. Bu devlet moğol, timur saldırılarını gördü, dünya savaşı gördü, isyan gördü, darbe gördü. Bunlar bizi hep geriye götürdü. Timur olsun dünya savaşı olsun darbe olsun teki bile en az 50 yıl geriye götürüyor ülkeyi. Maddi zararları çok ağır oluyor çünkü. Bakın başaramadıkları darbenin bize maliyeti bile yaklaşık 300 milyar liraya patladı. İşte bizi bölmeye, gelişmemizi engellemeye, başımıza binbir türlü belaları saldıklarından istediğimiz gibi gelişemiyoruz. 2023 ten sonra Allah'ın izniye çok daha güçlü olucaz lozan bitiyor çünkü.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  5A ve 5B için 2019 çooook geç. 2017-2018 gibi yollamaları lazım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  YAŞIM ŞUANDA 28
  İLK UYDU YAYININA GEÇTİĞİMİZ GÜNDEN BERİ
  İLK YERLİ HABERLEŞME BİLMEM NE UYDUSUNU ATIYORUZ NE UYDUYMUŞ

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Parcalari da biz üretelim artik

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir haber fakat teknolojiyi geriden takip ediyoruz.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  dolarları bol keseden harcadılar elin gevurları teknolojiye yatırım yaptı bizimkiler yandaşlarına yatırım yaptı nemi oldu tüm türkiye olarak kaybettik geçmiş olsun 50 sene gerideyiz.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın gelişmiş ülkeleri 4k yayına geçiyor hatta 8k yayınını test etmeye başladılar bizde hala 1080p yayın yapan kanal yok birkaç ulusal yayın yapan kanal 1080i yayın yapıyor artık 6A – 8A – 15A ne kadar uydu varsa lütfen yapıp gönderin uzaya bir an öce

 12. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler devletimize ve şirketlerimize

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Zeki muren bu sefer bizi gorecek demedi demeyin :)))

" İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "