İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A


29 Kasım 2016 Salı 17:00
İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2. Global Satshow etkinliğinde, 250 milyar dolar büyüklüğe ulaşan uydu sektörünün devleri bir araya geldi. 

Uzay teknolojileri, yayıncılık sektörü, uydu endüstrisi, mobil iletişim ve uydu operatörleri ile nesnelerin interneti gibi konuların tartışılacağı etkinlikte konuşan Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Türksat 6A uydusu ve ülke genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türksat 6A, 2019 yılında tamamlanacak!

TÜBİTAK Uzay liderliğinde ve sanayimizin de katılımıyla ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6A için çalışmaların başladığını ifade eden Faruk Özlü, milli projelerde özel sektörle daha fazla işbirliği yapmak ve bazı parçaların özel sektörümüz tarafından geliştirilmesini istediklerini belirtti.

16-11/29/tubitak.jpg

Türksat 6A uydusunun 2019 yılında tamamlanacağını belirten Özlü, ülke olarak hedefin artık uzaya uydu göndermekten, bir uydu filosu oluşturmaya yükseldiğini ifade ediyor.

Ayrıca, Özlü yaptığı açıklamada TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün 12 yıl içinde dünya standartlarında en ileri düzey kabul edilen 30 santimetre yer örnekleme mesafesine ulaşmayı hedeflediğini belirtti.

16-11/29/1480419773_2global_satshow_acilisi__14_.jpg

Türksat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül yaptığı açıklamada, Türksat 5A’yı ve Türksat 5B’yi 2019 yılının sonuna kadar hizmete sokmayı hedeflemekteyiz.

Milli imkânlar ile geliştirilip üretilmesi planlanan Türksat 6A Haberleşme Uydusu Projesi ise fiilen başlatılmış bulunmaktadır. Türksat 6A projesi ülkemizde uydu tasarım ve üretim kabiliyetine sahip kurum ve kuruluşların iş birliğinde milli olarak üretilecektir ifadelerine yer verdi.

:: Ülkemiz uydu sektöründe yapılan çalışmaları beğeniyor musunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Zeki muren bu sefer bizi gorecek demedi demeyin :)))

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

tebrikler devletimize ve şirketlerimize

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Dünyanın gelişmiş ülkeleri 4k yayına geçiyor hatta 8k yayınını test etmeye başladılar bizde hala 1080p yayın yapan kanal yok birkaç ulusal yayın yapan kanal 1080i yayın yapıyor artık 6A – 8A – 15A ne kadar uydu varsa lütfen yapıp gönderin uzaya bir an öce

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

dolarları bol keseden harcadılar elin gevurları teknolojiye yatırım yaptı bizimkiler yandaşlarına yatırım yaptı nemi oldu tüm türkiye olarak kaybettik geçmiş olsun 50 sene gerideyiz.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Güzel bir haber fakat teknolojiyi geriden takip ediyoruz.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Parcalari da biz üretelim artik

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

YAŞIM ŞUANDA 28
İLK UYDU YAYININA GEÇTİĞİMİZ GÜNDEN BERİ
İLK YERLİ HABERLEŞME BİLMEM NE UYDUSUNU ATIYORUZ NE UYDUYMUŞ

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

5A ve 5B için 2019 çooook geç. 2017-2018 gibi yollamaları lazım.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Yabancı özentileri başlamış yine. Arkadaşım bundan 70-80 yıl önceden son 15 yıla kadar silah fabrikası işlemiyordu, uçak fabrikaları kapatıldı, araba fabrikaları kapatıldı, vs. yabancılardan hep ürün aldık. Böyle geçindi bu ülke. Şimdi üretiyoruz yavaştan ee bir zahmet bırakın da adamlardan geri olalım adamlar 70-80 yıl önce üretmeye başlarken biz son 15 yılda üretmeye başladık bırakın fark olsun aramızda fakat bazı teknolojilerde vs. onlarda üstünüz. Silahlarımız filan bazıları ondan iyi. Yeri gelecek savaş uçağını da biz üreticez, arabamızı da yapıcaz. Araba için proje başladı zaten. Azcık sabır. Bu devlet moğol, timur saldırılarını gördü, dünya savaşı gördü, isyan gördü, darbe gördü. Bunlar bizi hep geriye götürdü. Timur olsun dünya savaşı olsun darbe olsun teki bile en az 50 yıl geriye götürüyor ülkeyi. Maddi zararları çok ağır oluyor çünkü. Bakın başaramadıkları darbenin bize maliyeti bile yaklaşık 300 milyar liraya patladı. İşte bizi bölmeye, gelişmemizi engellemeye, başımıza binbir türlü belaları saldıklarından istediğimiz gibi gelişemiyoruz. 2023 ten sonra Allah'ın izniye çok daha güçlü olucaz lozan bitiyor çünkü.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Bizim ülkede olan olaylar Amerika veya avrupa da olsaydı çökerler bir daha asla düzelemezlerdi. Fransada 170 kişinin öldeğü saldırı oldu ülke çök kötü yerlere geldi. Bırakın çanakkaleyi 15 temmuz fransa da olsaydı avrupa birliği bile çökerdi. Ülkezinin teknolojisi buna rağmen üstünlüğe ulaştı yakında onları geçeceğimize inanıyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Osmanlı özentileri yardırmış yine. Fakirin sırtından sopayı eksik etmeyen, elinden ekmeği almaktan vazgeçmeyenler. Suriyeliye 100 tl bağış, işsize 200 tl gss primine kayıştan da vazgeçmeyenler. yabancılardan ürün almadık deyip reisleri ve kendileri iphoneden aşağı cihaz, mercedesten aşağı otomobil kullanmayanlar. enayilere algı empozeye devam. inşalllah maşallah.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

2a'dan beri ilk yerli uydu firlatiyoruz hepsi ilk

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Istemeyuk culer gelmıs gene 70 -80 yıl vesayette yasa gıkını cıkarma alısmıssınız sız celladını seven mahkum sızzler osunuz bırakında yapsınlar 10-15 yılda bu kadar ancak madem okadar donanımlıydınız neden yapmadınız devrım otomobıllerı uak fabrıkası neden kapatıldı cevap ama kem kum hık mık damlaya damlaya kor olur eee zırt bırt aynı teyyare gyndı kemal kafası avrupaya yalvar enık gıbı kuyruk salla pehhh

" İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İlk yerli haberleşme uydusu: Türksat 6A ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!