Okunma

Tutuklamayı Google Glass ile Kaydetti!


08 Temmuz 2013 Pazartesi 05:14
Tutuklamayı Google Glass ile Kaydetti!

Yeni teknolojiler, toplumsal hayatı etkilemeye devam ediyor. Asıl merak edilen şey, bu değişimin bireyleri nasıl etkileyeceği.

Bu noktada Google Glass‘ın ve benzeri ürünlerin bireysel gizliliği tehdit ettiğini savunanların sayısı hiç de az değil. Böyle düşünenlerin oranını geçtiğimiz günlerde yayınladığımız “Google Glass Kullanmamak için Nedenler” başlıklı yazımızda bulabilisiniz.

Son haberimiz de sözünü ettiğimiz kaygılara ya da tartışmalara veri olabilecek türden yeni bir deneyimi içeriyor. Sınırlı sayıdaki Google Glass deneyimcilerinden Chris Barrett‘in çektiği görüntüler 4 Temmuz 2013’te New Jersey‘de kaydediliyor.

Videoyu izleyin

Uzaktan bir kalabalığın tartışmasını ve kavga halini gören Barrett, hızlıca kalabalığın arasına karışıyor ve olabilecek en çabuk haliyle Google Glass kullanarak olan biteni kaydediyor.

Barrett‘in videosu ilk bakışta akılı telefon ya da video kamera ile kaydedilmiş görüntülerden farklılık içermese de, gelecekte gözlüğün yaygınlaşmasıyla birlikte toplumsal ve bireysel yaşamdaki her şeyin kayıt altına alınabileceği bir dönemi düşündürmesi bakımından son derece ilginç.

Ayrıca bu görüntüler, Googe Glass ile kaydedilen ilk tutuklama görüntüleri olarak tarihe geçerken, vatandaş gazeteciliği deneyimini de gözler önüne seriyor.

:: Google Glass’ın gizlilik konusunda sakıncalar yaratacağını düşünüyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Tutuklamayı Google Glass ile Kaydetti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kamerasi bayaaa iyiymis

 2. SDN Okuru dedi ki:

  cok kotu, basim agridi….

 3. mendocino dedi ki:

  gözlük yokken telefonla çekimiyomuydu bu görüntüler? gizlilik ihlalinden kasıt bu değil.

 4. marancı dedi ki:

  Güzel olmuş

 5. SDN Okuru dedi ki:

  11:22’de mesaj yazan arkadaa taksınlar:)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu mu new ***** bildiğin izmit fuarı 😀 bütün hayallerim yıkıldı yeminle

 7. SDN Okuru dedi ki:

  polidlere taksinlar bence

 8. SDN Okuru dedi ki:

  what did u say??? what did u say!!! 😀 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi, bir de 3g ile canlı olarak görüntü iletiyorsa tamamdır

" Tutuklamayı Google Glass ile Kaydetti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tutuklamayı Google Glass ile Kaydetti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tutuklamayı Google Glass ile Kaydetti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "