Okunma

Tuvalet kağıdını artık internetten alıyoruz!


12 Şubat 2019 Salı 14:14
Tuvalet kağıdını artık internetten alıyoruz!

Dünyanın lider dijital pazarlama platformu SEMrush’ın hızlı tüketim malları (FMCG) sektöründe gerçekleştirdiği analizin sonuçlarına göre, son iki yılda kahveden, şekere tuvalet kağıdından çöp poşetine birçok kalemde alışveriş e-ticaret sitelerine yöneldi.

Son dönemde artan dövize bağlı olarak süpermarketlerde yükselen fiyatlar 81 ilde denetim altına alınırken, fiyat baskısından kaçmak isteyen tüketici gözünü e-ticarete çevirdi. Kara Cuma, indirim saatleri gibi avantajlı kampanyaları takip ederek alışverişin rotasını internete kaydıran tüketicilerin hızlı tüketim malları (FMCG) aramalarını mercek altına alan SEMrush çarpıcı bulgulara ulaştı.

FMCG aramaları zirve yaptı!

Son iki yılda FMCG’de yapılan aramaları karşılaştıran SEMrush’un analizine göre internette yapılan bebek bezi aramaları ikiye katlanırken, tuvalet kağıdındaki artış ise 4 kattan fazla oldu. Ocak 2017’de aylık ortalama 4 bin 400 kere aranan “tuvalet kağıdı” kelimeleri, yılın son çeyreğinde 18 bin 100 olarak gerçekleşirken, bebek bezi aramaları ise aynı dönemde 14 bin 800’den, 33 bin 100’e yükseldi.

Filtre kahve ve zeytinyağında büyük artış

Gıda ve gıda dışı olarak iki ayrı kategoride yapılan analize göre filtre kahve, kedi köpek mamaları, zeytinyağı gibi kalemlerde ciddi yükseliş meydana geldi. Analizin sonuçlarını değerlendiren SEMrush Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Kurumsal İletişim Direktörü Adam Zeidan, Türkiye’de dijitalleşmenin yükselen bir ivmeyle devam ettiğini belirterek, “E-ticaret, ülke ekonomisinin en büyük çarklarından biri olma yolunda gelişiyor. Bu da markalar için e-ticarette daha rekabetçi olmaları anlamına geliyor. Tüketici son dönemde süper marketlerde hem gıda hem de gıda dışı ürünlerde yükselen fiyat dalgası ile karşı karşıya kaldı. Dövizin düşüşe geçmesiyle birlikte süpermarket zincirlerinden önce e-ticaret sitelerinde fiyatlar değişim göstermeye başladı. Bu da tüketiciyi marketler yerine e-ticaret sitelerine yönlendirdi” dedi.

Sık sık anahtar sözcük analizi yapılmalı

SEMrush’ın e-ticaret siteleri için kritik olan hedef kitle analizi, raporlama, SEO (arama motoru optimizasyonu) gibi dijital pazarlamanın omurgasını oluşturan tüm alanlarda destek sunan bir platform olduğunu hatırlatan Zeidan, satış hacmi fark etmeksizin internette satış yapan tüm kişi ya da kuruluşların aklında bulundurması gereken birkaç püf noktayı şöyle sıraladı:

● Rakiplerinizi, sektörü ve trendleri devamlı göz önünde bulundurun
● Mobil uyumluluk performansını geliştirmeye ara vermeden devam edin
● Anahtar sözcük analizinizi sık sık, dikkatle yapın ve link inşası devamlı aklınızda bulunsun
● Uluslararası kullanıcıları hedeflemek için mutlaka “hreflang” etiketinden yararlanın ve dil desteğinizi artırın
● Gelişmiş bir dijital pazarlama platformu kullanmanız, işinizi kolaylaştırır, verilerinizin güncel ve doğru kalmasını sağlar ve size rekabet avantajı verir.

TÜBİSAD’ın raporuna göre geçen yıl e-ticaret hacmi Türkiye’de yüzde 37 büyüyerek 42,2 milyar TL’ye ulaşmıştı.

FMCG Araştırmasından Rakamlar:
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Tuvalet kağıdını artık internetten alıyoruz!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eylül ayında cümleten ishal mi olmuşlar.
  😄😄😄

 2. Anonim dedi ki:

  Fiyatlar uygun, çeşit bol, üstelik kapıma kadar geliyor.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Acil durumda olanlar için tanzim satış yapılsın ama kuyruktaki sızıntıları da halletsinler tabii.

 4. Anonim dedi ki:

  eyahkabı ‘ yıda internetten alıyoruz 🙂

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Fiyatları cazip, kapıya kadar getiriyorlar

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Marketteki fiyatları görüp kudura kudura internetten alıyoruz öle ekonomiye böle tuketici

" Tuvalet kağıdını artık internetten alıyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tuvalet kağıdını artık internetten alıyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tuvalet kağıdını artık internetten alıyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "