Okunma

Kullanıcı verilerini satan Vizio’ya para cezası!


09 Şubat 2017 Perşembe 05:30
Kullanıcı verilerini satan Vizio’ya para cezası!

İnternetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği günümüzde akıllı telefon, televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik ürünlerden kullanıcı alışkanlıklarını tespit edebilmek için veriler toplanması, en büyük problemlerin başında geliyor.

Kullanıcılar ve şirketler arasında kişisel verilerin toplanması konusunda yaşanan tartışmalara her geçen gün bir yenisi eklenirken, ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından teknoloji tutkunlarını sevindiren bir karara imza atıldı.

Vizio, verileri sattığı için para cezasına çarptırıldı!

Akıllı televizyon üreticisi Vizio’nun, kullanıcıların televizyon izleme alışkanlıklarını takip edebilmek için internete bağlı olan televizyonlarından bazı verileri topladığı ortaya çıkmış ve konu mahkemeye taşınmıştı.

17-02/09/tv-izleme-aliskanliklari.jpg

İki yıl boyunca 11 milyon televizyondan veri topladığı tespit edilen Vizio’ya, kullanıcı verilerini toplamak ve toplanılan verileri reklam verenlere satmak suçlarından ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından 2.2 milyon dolar para cezası kesildi. 

Akıllı televizyon üreticisi Vizio’ya kesilen bu para cezası, oldukça önemli. Zira, benzer bir şekilde kullanıcı verilerini toplayan diğer televizyon üreticileri, bu karar sonrasında bazı değişikliklere gidebilirler.

:: Vizio’ya kullanıcı verilerini sattığı için para cezası kesilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Kullanıcı verilerini satan Vizio’ya para cezası!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanıcı verilerini izinsiz dağıtanların Allah bin belasını versin

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung bunu söylemişti. Hatta samsung tv lere bile güvenmeyin hacklenip eviniz dinlenebilir demişti.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adam satarken bilmio mu ceza geleceğini??Biliyor tabi..100milyona satıyor 2 milyon ceza ne ki?? Vurgun diye buna denir!!!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Google ve Microsoft'a milyarlar kesmeleri lazım o halde.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ceza az kesilmiş kendi işlerinede geliyor sonuçta gösteriş amaçlı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Topladığı verinin içeriği nedir? İnternet aramaları mı yaş cinsiyet mi yoksa kamera ve mikrofon üzerinden veri toplamak mı? Samsung, önemli konuları tv yanında konuşmayın demişti mesela.

" Kullanıcı verilerini satan Vizio’ya para cezası! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kullanıcı verilerini satan Vizio’ya para cezası! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kullanıcı verilerini satan Vizio’ya para cezası! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "