tvOS ile Apple TV’lere kalibrasyon kolaylığı


22 Nisan 2021 Perşembe 08:02
ABONE OL
tvOS ile Apple TV’lere kalibrasyon kolaylığı

Apple, sanal olarak gerçekleştirdiği Spring Loaded etkinliğinde yeni ürünlerini tanıttı. Bunlardan biri de Apple TV 4K’nın yeni versiyonu oldu. Daha güçlü bir işlemciyle karşımıza çıkan Apple, cihazın uzaktan kumandasını da güncelledi.

Apple TV 4K’nin yenilikleri arasında, akıllı renk dengeleme özelliği öne çıktı. Ekranın renk kalibrasyon ayarını iPhone ile yapabilmenizi sağlayan bu özelliğin yeni Apple TV 4K’ya özgü olması bekleniyordu. Ancak eski nesil sahiplerine de bu desteğin verileceği açıklandı.

Renk dengeleme özelliği tvOS 14.5’in bir parçası

Apple, iPhone ile renk kalibrasyon yapılandırma desteğinin Apple TV 4K’ya mahsus olmadığını açıkladı. Birincil nesil ve sonraki Apple TV 4K’nın yanı sıra Apple TV HD sahiplerinin de bundan yararlanabileceklerini ifade etti. Renk kalibrasyonunun tvOS 14.5′te yer aldığını vurgulayan Apple, cihazların güncellenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Apple TV gibi içerik tüketimi için üretilen cihazlarda ekranın doğru renkler vermesi büyük önem taşıyor. Hem doğru renkler için hem de göz zevkinize uygun dengeyi sağlamak için ekranı kalibre etmeniz gerekiyor. Şimdiye kadar cihazın ayarlar menüsünden yapılan bu işlem, tvOS 14.5 sayesinde kolaylaştı. Minimum iOS 14.5 yüklü ve Face ID destekli iPhone’u olan kullanıcılar, telefonlarını kullanarak Apple TV ekran kalibrasyonunu yapabilecekler.

Yeni Apple TV 4K ve kumandası

Her iki cihazınız da gereksinimleri karşılıyorsa, aşağıdaki adımları takip ederek yeni özelliği çalıştırabilirsiniz:

– iPhone’un kilidi açıkken Apple TV’nizden Ayarlar’a girin.
– Görüntü ve Ses’e tıklayın.
– Renk Dengesi’ni seçin.

Bu esnada telefonunun ön yüzünü monitöre doğru tutun. Öncelikle iPhone, çentik kısmında yer alan TrueDepth sensörleri sayesinde Apple TV’yi algılayacak. Akabinde dengeleme süreci başlayacak ve tvOS, iPhone’dan gelen verileri algılayarak en iyi renk ayarını tespit edecek. İşlem tamamlandıktan sonra, yapılan kalibrasyonu önceki haliyle kıyaslamak mümkün olacak.

iPhone ile Apple TV renk kalibrasyon ayarı

tvOS 14.5’in yeni özelliğini deneyimleyen Reddit kullanıcıları, ilk izlenimlerini paylaştı. Kimileri renk dengeleme işleminin yarıda kesilmesinden dert yanarken, bazıları ise sürecin başarılı sonuçlandığını aktardı. İşlem sonucunda AppleTV’nin renk sıcaklığının arttığını ve renklerin daha doğal hale geldiğini söyleyenler de oldu.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Ahgenclik
Ahgenclik
25 gün önce

niye renk dengeleyeyim ki ?

" tvOS ile Apple TV’lere kalibrasyon kolaylığı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere tvOS ile Apple TV’lere kalibrasyon kolaylığı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda tvOS ile Apple TV’lere kalibrasyon kolaylığı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!