Okunma

Tweet Arşivleyen Site Kapatıldı


11 Temmuz 2016 Pazartesi 19:00
Tweet Arşivleyen Site Kapatıldı

Twitter’da dakikada sayısız tweet paylaşılıyor. Herkese hitap eden bu gönderilerin arasından, her kullanıcı bazı gönderileri saklamak isteyebiliyor. Popüler gönderileri saklayıp, arkadaşlarıyla daha sonra paylaşmak isteyen kullanıcılar için oluşturulan PostGhost.com, Twitter tarafından kapatıldı.

Silinmiş tweetlere erişim

Twitter fenomenlerinin ve ünlülerin popüler gönderilerini arşivleyen PostGhost.com sitesi, Twitter tarafından kapatıldı. Twitter’a göre, PostGhost’un Twitter’ın uygulama programlama arayüzünü (API) kullanış biçimi, Twitter’ın Geliştiriciler Anlaşma ve Poliçesi’nin kurallarını ihlâl ediyor. Zira PostGhost, silinmiş olan gönderileri gösterebiliyor.

PostGhost yenilgiyi kabullenmiyor

PostGhost, Twitter’a yazdığı açık mektubunda ise duruma şöyle karşı çıktı: “Bizler, PostGhost.com’u Twitter’da halka mâl olmuş kişilerin, herkese açık paylaştığı gönderilerin her zaman ulaşılması için oluşturduk. Silinmiş tweet’leri paylaşan Politwoops, Twitter tarafından yeniden yetkilendirildi. PostGhost ise bunu çok daha adil ve saydam bir şekilde yapmasına rağmen kapatıldı.”

16-07/11/twittger.jpg

PostGhost, yalnızca popüler kullanıcıların ya da Twitter tarafından onaylanan kullanıcıların tweet’lerini arşivlediğini söylese de, Twitter’ın konu hakkındaki kararı kesin görünüyor. Twitter ünlülerinin de normal kullanıcılar olduğunu düşünürsek, sildikleri gönderilerin bir yerlerde yayında kalması kimsenin hoşuna gitmez elbette.

:: Twitter’ın bu hamlesini nasıl buldunuz? Sizce haklı mı?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Tweet Arşivleyen Site Kapatıldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    O degil de haci. Silinm is ogelere nasil erisiyorlar onu anlamadim. Tamam internette hicbirsey silinmez sadece inaktive statusu yapilir, kullanicilar goremez. Ama adamlar postghost a boyle bir yetki vermislerse bilemiyorum. SQL lerini kendileri mi yaziyorlar acaba?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Alternatif Yokmu

" Tweet Arşivleyen Site Kapatıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tweet Arşivleyen Site Kapatıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tweet Arşivleyen Site Kapatıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "