Okunma

Twitch mi yoksa YouTube mu Daha Çok Kazandırıyor?


10 Temmuz 2015 Cuma 16:00
Twitch mi yoksa YouTube mu Daha Çok Kazandırıyor?

Oyuncuların başlıca tercih ettikleri yayın platformları olan Twitch ve YouTube’un oyun alanındaki pazar araştırmaları yapıldı. Piyasa istihbarat firması Superdata‘nın yaptığı araştırmaya ve hazırladığı rapora göre YouTube daha çok izleyiciye sahip olmasına rağmen Twitch para kazandırma konusunda YouTube ile yakın seviyede ilerliyor. 

:: YouTube yayıncısından rekor gelir

YouTube ile Twitch arasındaki elde edilen gelir raporuna göre tüm pazar payının %43’lük bir gelir kısmını Twitch oluşturuyor. %10‘luk kısmın diğer platformlar tarafından oluşturulduğu belirtilirken, geriye kalan kısmı ise YouTube gelirleri dolduruyor. Superdata’nın en dikkat çeken raporlarından bir diğeri ise Twitch yayıncılarının sadece bu sene içerisinde 890 milyona dolar gelir elde ettiği olarak gösteriliyor.

15-07/10/c649d8b2a51a27e5c8b0065373e2741c.jpg

Superdata‘nın paylaştığı diğer istatistiklere göre bu pazarda toplamda 3.8 milyar dolarlık bir piyasanın olduğu ve 500 milyona yakın bir kitlenin oyunlarla ilgili videolar ve yayınlar izlediği belirtiyor. 

Ayrıca bölgedeki dağılımlara baktığımızda güncel olarak Kuzey Amerika’da 1.49 milyar dolarlık bir pazar payı yer alırken Avrupa tarafında 1.14 milyar dolar ve Asya kıtasında ise 701 milyon dolarlık bir piyasa bulunuyor.

:: Yayın için hangi siteyi tercih ediyorsunuz?
yazarSerkan Levent

Yaklaşık beş yıldır oyun editörlüğü yapmakta ve tam bir geek. Önemli oyun organizasyonlarında yer alan Serkan, oyun ve donanım haberleriyle ShiftDelete.Net'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Twitch mi yoksa YouTube mu Daha Çok Kazandırıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Qobusdan rayon poladli kendi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Twitch iyi nedenmi telif hakkı vs. Gibi saçmalık gerektirmiyor özgürce yayın yapılabiliyor. Youtube'un daha çok yol katetmesi lazım.

 3. TheFame dedi ki:

  Youtube tabiki

 4. SDN Okuru dedi ki:

  erçek şenlığı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İyimisss

" Twitch mi yoksa YouTube mu Daha Çok Kazandırıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitch mi yoksa YouTube mu Daha Çok Kazandırıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitch mi yoksa YouTube mu Daha Çok Kazandırıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "