Okunma

Twitter çalışanlarının başı belada! İşte ilk açıklama


07 Kasım 2019 Perşembe 07:50
Twitter çalışanlarının başı belada! İşte ilk açıklama

Suudi Arabistan’ın karşıt görüşteki insanlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için iki Twitter çalışanını işe aldığı ortaya çıktı. 5 Kasım tarihinde açılan iddianame kapsamında Adalet Bakanlığı her iki şahısı casusluk ile yargılıyor.

Mayıs 2015’te Twitter’dan ayrılan ve ABD vatandaşı olan Ahmad Abouammo, Salı günü tutuklandı. Ali Alzabarah adındaki Suudi vatandaşının ise Twitter’da izne ayrıldıktan hemen sonra ülkeden kaçtığı tespit edildi.

Twitter çalışanları Suudi Arabistan için casusluk yapmış!

Bu çalışanlar aracılığıyla takibe alınan kişiler arasında siyasi aktivistler, kraliyet ailesi ve Suudi hükümetini eleştiren gazeteciler gibi ülkenin tanınmış isimleri de yer alıyor. Alzabarah bunu merak ettiği için yaptığını söylese de, yukarıda belirttiğimiz gibi ABD’den kaçtı ve şu anda Suudi hükümeti için çalışıyor.

Her iki şahsın kullanıcı verilerini Suudi hükümeti ile paylaşmaya 2014 yılında başladığı belirtiliyor. Paylaşılan veriler arasında kullanıcıların e-posta adresleri, IP adresleri, kullandıkları aygıtlar ve tarayıcı bilgileri vardı.

Bu iki çalışana Suudi Arabistan tarafından ödenen ücretlerin 300 bin dolara kadar ulaştığı belirtiliyor. Tabi, bu veri casusluğu doğrudan hükümet üzerinden değil, aracı bir medya kuruluşu ile yapılmış gibi görünüyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Twitter çalışanlarının başı belada! İşte ilk açıklama”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ilginc. Ama Twitter in kendisi zaten casusluk icin kurulmadi mi

  2. Anonim dedi ki:

    Yok yok onlar demokrasi için yapmışlardır =) Liberallerin firmaların düştüğü durumlara bak…

" Twitter çalışanlarının başı belada! İşte ilk açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter çalışanlarının başı belada! İşte ilk açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter çalışanlarının başı belada! İşte ilk açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "