Twitter’dan Virüsler Size DM’den Yürümesin!


02 Temmuz 2015 Perşembe 09:30
Twitter’dan Virüsler Size DM’den Yürümesin!

Sosyal medya mecraları ve mobil telefonlar artık insanların en çok kullandığı ürünler arasındaki yerini almış ve zirveye yerleşmiş durumda. Bu da kötü niyetli yazılımların ilgisinin bilgisayarlardan çok bu alana kaymasını sağlamış durumda.

Eskiden bilgisayarın dosya sistemine giren, sistemi çökerten virüsler modayken, artık günümüzde sosyal medyanızda kendi kendine paylaşım yapan, yayılan ve bilgilerinizi çalmaya çalışan virüsler moda.

Twitter’da direkt mesajla yayılan virüslerden nasıl korunuruz?

Siber suçlular, kullanıcıların dikkatini çekmek ve sahte internet sitelerine yönlendirmek veya zararlı dosyaları indirmelerini sağlamak için, flaş haberleri kullanır.

Ne yazık ki sosyal ağlarda kimlik avı, spam kadar yaygın bir siber tehdit.

Güvenlik şirketleri bilinmeyen göndericilerden gelen mesaj içindeki internet bağlantılarına gidilmemesini veya eklentilerin açılmamasını öneriyor.

Sosyal ağlardaki arkadaşlarınızdan bir mesaj aldığınızda: Göndericinin önceki mesajlarında aynı tonu kullanıp kullanmadığını ve bağlantı gönderip göndermediğini kontrol edin. Mesajın gerçek olduğu konusunda şüpheleriniz varsa, göndericiye mesajı kendisinin gönderip göndermediğini ve bağlantı içeriğini sorun.

Kısaca bağlantıları tıklarken bir kez daha düşünün!

İmleci bağlantının üzerine getirip çıkan metin ile bağlantı isminin aynı adresi gösterip göstermediğini kontrol edin.

URL adresinin gerçek olup olmadığını kontrol edin (dikkatli olun ve internet sitesi adresinin fazladan harf veya sembol içerip içermediğine bakın – bu yöntemi siber suçlular dikkatsiz kullanıcıları aldatmak için oldukça sık kullanır).

Kaspersky Internet Security Multi Device başta olmak üzere, bu ve bunun gibi, şüpheli linkler konusunda uyaran ve kötü amaçlı internet sitelerini engelleyen, etkili internet güvenlik çözümleri kullanın. Çözümü düzenli olarak güncelleyin.

Arkadaşlarınızdan gelen eposta veya Facebook mesajları konusunda şüpheye kapılırsanız, zaman kaybetmeden arkadaşlarınızı büyük ihtimalle hesaplarının çalınmış olabileceğini (bunu şüpheli mesajlara cevap vermeden yapın) bildirin (böylece şifrelerini değiştirebilir ve BT desteğine baş vurabilirler).

Dolandırıcılar, aynı sonuçlara ulaşmak için sayfaları mobil cihazlar için de hazırlıyor, bu yüzden aynı tehditler mobil kullanıcılar için de geçerli. Dahası, tarayıcıların çoğu internet adres çubuğunu gizliyor, bu yüzden mobil kullanıcıların dolandırıcılığı fark etmesi daha da zor.

Kısaca;

Bilinmeyen kaynaklardan gelen, ya da daha önce arkadaşlarınızın üslubundan farklı bir şekilde gelen virüs mesajları iyice sezip, iyice süzüp, bir linke tıklamadan önce 2 kez düşünmek gerektiğini unutmayın!

 

:: Twitter’da ve diğer sosyal medyalardaki virüslere yakalandınız mı?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Twitter’dan Virüsler Size DM’den Yürümesin!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Tıkladıktan sonrasını anlat sen bize

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçen gün bana da arkadaşımdan direkt mesajla virüs geldi. Bana da bulaştı. Twitter ayarlarından Uygulama erişimini kaldırarak ve tarayıcı Önbellegini, Varsayılan larını temizleyerek kurtuldum.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Her şeye tıklamamak lazım 🙂

" Twitter’dan Virüsler Size DM’den Yürümesin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’dan Virüsler Size DM’den Yürümesin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’dan Virüsler Size DM’den Yürümesin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!