Twitter’dan düzenleme özelliği için haber var!


13 Mart 2020 Cuma 12:30
Twitter’dan düzenleme özelliği için haber var!

Twitter CEO’su Jack Dorsey, uzun zamandır istenilen düzenleme düğmesini eklemek için kolları sıvamış gibi gözükse de yeni gelecek olan bu özellik tam olarak bir düzenleme özelliği değil.

@TwitterDev hesabının Salı günü övgülerle bahsettiği Brizzly+‘nin “Düzenleme özelliği” ücretli bir hizmet olarak sunulacak. Brizzly+, kullanıcılarının tweetlerini; yinelemesine ve otomatik olarak silmesine olanak veren çeşitli bir takım özelliklere sahip. Şirketin mottosu ise “Twitter için düzenleme düğmesine en yakın olan şey” olarak tanımlanıyor.

“Düzenleme” yerine “Geri al” butonu

Aslına bakılırsa, burada düzenleme düğmesine en yakın olan şey Brizzly’nin “Geri al” özelliği. Gönder butonuna tıkladıktan sonra size bir tweet’i geri almak için belirli bir süre veriliyor. Brizzly, bu süreyi 10 dakikaya kadar ayarlamamızı öneriyor. Ayarlanan “Geri alma” süresi dolduğunda ise düzenleme yapamazsınız.

Maalesef kullanıcıların esas olarak beklemiş olduğu düzenleme butonundan daha farklı olan bu özellik Gmail’in “geri al” işlevine daha çok benziyor. Bu özellik de aynı şekilde e-postaları gönderdikten kısa bir süre sonra geri alabilmenizi sağlıyor. Özetle mail göndermenizin ardından; 5, 10, 20 veya 30 saniyelik bir iptal süresi içinde “geri al” butonuna tıklandığında mail gönderilmemiş oluyor.

Brizzly, tweetleri otomatik silebiliyor

Otomatik silme özelliği

Brizzly’nin sunduğu diğer özellikler arasında, tweet’lerinizin; 24 saat içinde veya yedi gün, bir ay sonra otomatik olarak silinmesini isteyip istemediğinize göre karar vermenizi sağlayan otomatik silme özelliği de var. Bunun yanında bir yenileme özelliği de mevcut. Bu aslında yazım yanlışı yapılan bir tweet’i silip yerine yenisini atmaya benziyor. Sadece bu işlemi kolaylaştırmışlar. Elbette gerçek bir düzenleme özelliği değil çünkü Twitter bunu desteklemiyor.

Düzenleme özelliği bir kaosa yol açabilir

Twitter’ın yakın zamanda kendi düzenleme düğmesini yayınlaması pek mümkün gözükmüyor çünkü CEO Dorsey bunu mantıklı bulmuyor. Sebebi ise bu özelliğin fikirleri bir anda değiştirebilecek olması. Bu anlamda bir kalıcılığın olmaması kaosa yol açabilir. Dorsey bu durumu “Bir tweet gönderebilirsin ve birileri retweetleyebilir. Ardından bir saat sonra o tweet’in içeriğini tamamen değiştirebilirsin. Bu yeni tweet bu sefer tamamen farklı bir şeyden bahsedebilir.” şeklinde açıkladı.

Tweet düzenleme uygulaması Brizzly

Brizzly’nin ‘geri al’ özelliğinin düzeltebileceği yazım hatalarına gelince, Dorsey aslında böyle bir özelliği düşündüğünü söyledi. Ancak bunun düşük bir ihtimal olduğunu da belirtti. “Bir şeyi düzeltmek için 30 saniyelik bir zaman verme durumunu düşündük ama aynı zamanda bu tweet’i göndermeyi geciktirmemiz gerektiği anlamına da geliyor” dedi. Bu da demek oluyor ki ilerleyen zamanlarda da düzenleme özelliği Twitter’a gelmeyecek.

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Twitter’dan düzenleme özelliği için haber var!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  kesinlikle twit düzeltme gelmemeli

" Twitter’dan düzenleme özelliği için haber var! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’dan düzenleme özelliği için haber var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’dan düzenleme özelliği için haber var! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)