Okunma

Twitter Engeline Yürütmeyi Durdurma Geldi


26 Mart 2014 Çarşamba 10:01
Twitter Engeline Yürütmeyi Durdurma Geldi

Twitter‘ın yasaklanmasının üzerinden bir hafta geçmeden yasağın kalkmasına yönelik önemli bir işaret geldi. Ankara İdare Mahkemesi, Twitter‘a erişimin engellenmesine dair TİB‘in idare kararının yürütmesini durdurdu.

Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere Twitter yasağının kalkmasına yönelik idare mahkemesine gelen başvurular böylelikle ilk sonucunu vermiş oluyor.

Gelişmelerin bundan sonraki aşaması merakla bekleniyor. Yasağın kalkmasına yönelik olarak Anayasa Mahkemesi‘ne de başvuruda bulunulmuştu.

:: Twitter yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

40 yorum - “Twitter Engeline Yürütmeyi Durdurma Geldi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  amaç sadece tv izleyen bir toplum. böylece istedikleri gibi yönlendirecekler. Seçim döneminde trt akp nin bütün mitinglerini yayınlarken mhp ye 47 dakika saadet partisine ise 0 dakika yer verdi. Düşünmeyen, sadece kendi kişisel çıkarlarını düşünen günümüz arap ülkelerine döndük. Allah bize çok büyükbir ders verecek bu gidişle…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ya Allah aşkına neden twitter vergi versin senin ülkene ya? Ne alakası var

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ziyaretci 22:24 ya anlamıyorsun,ya da anlamak işine gelmiyor, olay twitter şu bu değil bir yasaklama kararı veriyorsan insanların aklında vijdanında şüpheye mahal bırakmayacaksın elbette babamızın şirketi değil ancak tamda seçim zamanına denk gelmesi insanları şüpheye düşürdü, üstüne mahkemede inceleyip yürütmeyi durdurma kararı verdi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İngiltere Abd almanya gibi ulkeler ayda yuzlerce hesap kapattiriyor ona laf yokda Turkiye 8-10 hesabi askiya alicaksiniz dediginizdemi politiklariniza aykiri oluyor. sen gel bu ulken para kazan ardindan kapisina pisle oyle sey olmaz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  twitter yasağını savunan arkadaş, ne içiyorsanız bana da verin..
  ne yaptım ne ettiysem o kafaya ulaşamadım..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter için k…nı yırtan kişilerin vay haline. Vergi yok kazanç bol,5.sınıf ülke gibi davranıyor hala da gözlerini açıp bakmayın insanlar ***** sözlerim Twitterım açık kalsın diyenlere değil Twitterı babasının oğlu gibi savunanlara…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Vaio rumuzlu kullanıcıya bir okur cok iyi cevap atmış. Hesabını kapatsın gitsin Vaio her kimse.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Valla bu yasak sayesinde öyle vpnler keşfettimki internet hızımı sonuna kadar kullanabiliyorum artık eskiden youtube’dan full hd video izleyemezdim donardı şimdi canavar gibi gezinti hızımda arttı.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ayy hadi canim insallah 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Mahkeme yürütmeyi durdurmuş nokta. yandaşlar hoşnut kalmadı bu karardan ama 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  vaio adlı kullanıcı dostum Türkiye nin birinci sınıf bir ülke olduğunu mu düşünüyorsun acaba? 30 marttan sonra bütün sosyal ağları kapatacağım diyen bir insanın yönettiği ülkeden bahsediyorsun..

 12. masterbaba dedi ki:

  Twitter’dan Türkiye Açıklaması: Kimsenin Bilgilerini Vermedik

  Twitter’ın kapatılmasının ardından gelişmelerle ilgili bilgi veren Twitter, "Hiçbir kullanıcımızın mail ya da IP adresini ***** ***** />

  Twitter, Türkiye’deki engelleme konusunda internet sitesinde açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Twitter’ın 6 gündür kapalı olduğunu, bu süre içerisinde Türk otoriteriyle görüştüklerini ***** />

  Görüşmelerde Türk yetkililerinin endişelerini dinlediklerini ve kendi politikaları hakkın yetkilileri bilgilendirdiklerini kaydettiler. Açıklama şöyle devam etti:

  "YASAĞIN DAYANDIRILDIĞI KARARLAR BİZE İLETİLMEDİ"

  "Sorunu çözmeye çalışmamıza rağmen, Türkiye’de milyonlarca insan yine de Twitter’a erişemiyor. Kararın değiştirilmesi için mahkemeye başvurduk. Yasak üç mahkeme kararına dayanı***** />

  Ancak bu kararların hiçbiri bize kapatmadan önce iletilmemişti. Üç mahkeme kararından ikisine konu olan içerik bizim kendi kurallarımız ile de çelişiyor. Bu nedenle bu hesaplar askıya alındı.

  "SON KARAR BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR"

  Ancak son karar bizi endişelendiriyor. Çünkü, bu karar eski bir bakanı yolsuzluk yapmakla itham ediyor. Özellikle olası bir hükümet yolsuzluğu varsa, siyasi konuşmalar en önemli konuşmalar arasında yer alır.

  "BUGÜN, KARARIN GERİ ÇEKİLMESİ İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDUK"

  Bu nedenle bugün kullanıcılarımız adına, erişimi engelleme kararının geri çekilmesi için mahkemeye baş***** />

  "HİÇBİR KULLANICIMIZIN BİLGİLERİNİ PAYLAŞMADIK"

  Özellikle vurgulamak istiyoruz ki, Twitter’ın kapalı kaldığı süreçte de hiçbir kullanıcımızın mail ya da IP adresi gibi özel bilgilerini paylaşmadık.

  "ENGELLEMENİN HİÇBİR YASAL ZEMİNİ YOK"

  Türkiye’de hizmetlerimizin engellenmesinin hiçbir yasal zemini yoktur. Hafta sonu yapılacak seçimler öncesinde vatandaşların online diyaloğunun sürmesi için hükümetin derhal Twitter’ı erişime açmasını ***** />

  kaynak:*****

 13. fthtsdmr dedi ki:

  Hala twitter bizim mahkeme kararlarına uyacak diyenler var yaa..Mahkeme kararlarına memlekette uyan kaldımı da başkasından bunu bekliyoruz?Hukuk birilerinin arka bahçesi olmuş, "mülk" adaletin temeli olmuş, isteyen istediği davaya kendi hakimini atamaya yer arıyor, hakimlerin savcıların çatır çatır görev yeri değişiyori mahkemelere sıkıysa mesajları veriliyor hala ne saçmalıyorsunuz.

 14. masterbaba dedi ki:

  Kusura bakmayın.adamlar bizdeki hukuka güvenmemekte haklı.

  AİHM’den en çok ceza alan 2. ü***** />

  Bu sorunları dü***** sonra merak ***** hizaya gelir.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Kuş kafesten çıktı 🙂

 16. aidata_06 dedi ki:

  Twitter biraz olsun hizaya gelince turkiyede geri adim atmaya basladi tabi
  İnsallah tamamen acilir

 17. BthnYlmz09 dedi ki:
 18. Kuvvetmira dedi ki:
 19. Dogukan_gti dedi ki:

  Helal olsun Metin Feyzioğlu’na, gerçek bir hukukçu. Twitter Türkiye yi ciddiye almıyor diyenler bir düşünsün bakalım ülkemiz şu anda medeni dünya tarafından ciddiye alınacak bir ülke mi?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Asıl siz anlamıyorsunuz madem twitter bize iyi davranıyor, bu dönemde mi akla geldi zamanlaması manidar, sonuçta mahkemelerimiz tib in kararının yürütmesini durdurdu herkes hukuka saygılı olmalı

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Anayasa mahkemeside ayrı bir karar almamış, açılmasında hukuki bir engel kalmamış

 22. SDN Okuru dedi ki:

  @vaio; Twitterin kapatilmasi tamamen siyasi bir olay ama onu bir kenara koyalim. Twitterin kapatilmasina neden, icersinde yazanlar nedir. insanlarin goruslerinden soylemlerinden baska bir sey degil. siz twitterin kapatilmasini savundugunuzda aslinda inslanlarin ozgur dusuncelerini ifade etme haklarini kisitlamis oluyorsunuz ki, burda bu yaziyi yazmaniz bile bu hakkinizin sonucu. bunu unutmayin. eger dusuncelerin serbestce ifade edilmesini hak olarak gormuyorsaniz, yarin baska bir yonetim geldiginde sizin dusuncelerinizin ifade edilmesini yasakladigini bir dusunun. simdi twitterdaki soylemler hakaret boyutuna variyor diyebilirsiniz. oyle bile olsa bu ordaki insalarin dusunceleri. twitteri kapattiginizda o dusunceleri yok olmayacak. aksine dahada radikallesecek.

 23. fthtsdmr dedi ki:

  AYM, idare mahkemesi karar vermiş bizim kararımıza gerek yok diye açıklama yaptı.BTK’da toplantıda.Sıra şimdi ortalığı karıştıran hakimlerin kökünün kazınmasında.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Kına yakın işte!
  hep eleştir hep eşleştir sanki düşman ülkesine çalışıyorsunuz ya

 25. enable dedi ki:

  Almanya’da internet sapığına Facebook ve Whatsapp yasağı getirildi.

  Aslında bu konuda Almanya’nın yaptığında model olabilir ancak hangi birini bulacaksın ki ? Hesaplar ***** />

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Hani mahkeme kararına saygı duyun ulen twitter diyenler ne oldu şimdi ?

 27. AneztesiPardusu dedi ki:

  Facebookuda kapatırlar , youtubede artık bunlarda şaşırdı korkudan

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter önce Türkiye’ye bürosunu açsın vergisini versin avukatları olsun ondan sonra kendisini savunsun. Mahkeme kararları çıkan gönderileri birer birer silsin ondan sonra açılsın yok öyle 3 kuruşu 5 köfte.

 29. azen63 dedi ki:

  Tencere Tava hep Aynı Terane.. Allah akıl fikirsin versin bu vatan hainlerine.

 30. fthtsdmr dedi ki:

  Bu kararları alan hakimleri bakalım fizana mı hizana mı sürecekler.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia Lumia People Hub ile Twitter Mwitter devam! 😀

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter haklı çünkü ; Tüm devletlere eşit haklarda uygulanıyor bu ***** her millet için ayrı ayrı kural değiştirmesini istersen siteye üye olurken okumadan geçtiğin gizlilik te dahil tüm sözleşmelere karşı çıkmış ***** sadece twitter için değil tüm diğer siteler için geç***** kullanıcılar siteye üye olurken belirli bilgileri dışında özel bilgilerinin saklı olması koşuluyla kaydoluyor ve devlet başındaki insan kendi kafasına uymayan hesapları vb. Kafasına göre kaldırmak yada bilgilerini istemeye yelteniyor sonra nerde gizlilik hakkı? Eğer 3.kişilere bilgilerim satılıyor falan diyosan git bi çerez kullanımıyla ilgili maddeleri ***** para almıyorlar üye olurken ve kullanımı ü***** geliyo bu üzümün suyu?

 33. masterbaba dedi ki:
 34. SDN Okuru dedi ki:

  Bende twitteri boykot ediyorum, önce hizaya gelecek. Bu meseleyi geniş çaplı düşünmek lazım , bu sadece a partisi B partisi meselesi değil.

 35. enable dedi ki:

  Arkadaş Ankara İdare Mahkemesi TİB’in yürütmesini durdursa bile süregelen 3 dava var, ayrı mahkemelerin verdiği kararlar var. TİB gene engellemek zorunda kalacak. Ne zamanki mahkeme kararları uygulanır hesaplar ve twitler silinir o zaman açılır (Sanırım bazı hesaplar silinmeye başlamış). Zor bir şey değ***** />

 36. SDN Okuru dedi ki:

  tayyibin mahkemeleriydi hani?

 37. vaio dedi ki:

  Şu an kullandığım ağdan herhangi bir ek program kullanmadan twitter’a girebiliyorum ama girmiyorum. Boykot ediyorum. Twitter ne zaman hizaya gelip Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uymaya karar verir o zaman bu kararımı gözden geçiririm. Türkiye’ye 3. sınıf ülke muamelesi yapan bir platformla işim olmaz.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  1 saate açılırsa oylar kime gidecek ?

" Twitter Engeline Yürütmeyi Durdurma Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter Engeline Yürütmeyi Durdurma Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter Engeline Yürütmeyi Durdurma Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "