Twitter, radikal çözüm için kolları sıvadı


21 Şubat 2020 Cuma 14:19
Twitter, radikal çözüm için kolları sıvadı

Twitter uzun bir süredir yalan haberlerin ya da bilgilerin yayılmasını önlemek için çalışmalar yapıyor. 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimleri sonrası yaşanan bilgi kaosunun ardından Twitter, nihayet bilgi kirliliğini önlemek için kollarını sıvadı. Twitter yanlış bilgi içeren tweetlerin yayılmasını önlemek adına yeni bir özelliğini test ediyor.

Twitter yanlış bilgi sorununa radikal çözüm sunuyor

Twitter geçenlerde paylaştığı yeni özelliği ile karşımıza çıkmıştı. Eski tweetlerinizi bulmanızı kolaylaştıran bu özelliğin yanında bir süredir üzerinde çalıştığı yanlış bilgi sorunu ve yalan haber paylaşımları için çalışmalarına vites atlatıyor. Bu noktada ilk çalışmaların siyasetçilerin ve gazetecilerin tweetleri üzerinde yapıldığını söyleyebiliriz.

Geçenlerde deepfakes içeriklerini yasaklayan Twitter yalan haber paylaşımlarının azaltılması için yeni hamleler de geliştiriyor.

Atılan tweetlerde yer alan bilgilerin doğru olup olmadığını puanlayabileceğiniz bu sistem sayesinde atılan tweetlerdeki bilgilerin derecelendirilmesi yapılıyor. NBC News’daki habere göre, kullanıcıların yanlış bilgi içeren tweet’leri derecelendirerek puan toplayacağını ve “topluluk rozeti” kazanabileceğini bildiriyor. Twitter güvendiği toplululuk üyelerini 1’den 100’e kadar puanlayabileceği ve benzer oranlarda doğru yanıt verecek üyelerden oluşturmak istiyor.

Twitter sözcüsü “Yanlış bilgileri ele almanın ve Twitter’da tweetler için daha fazla bağlam sağlamanın çeşitli yollarını araştırıyoruz.”diyor ve ekliyor “Twitter yanlış bilgi sorunu kritik bir konudur ve biz bunu ele almanın birçok farklı yolunu test edeceğiz.”

twitter yanlış bilgi sorunu

Derecelendirilmiş tweetlerin altında turuncu dikdörtgen bir bildirim yer alacak ve orada bilginin gerçek kaynakları ve doğru rakamlar bulunacak. Yani ortaya çıkan demolar en azından bu şekilde bir işleyiş olduğuna işaret ediyor. Sızan demo, doğrulanmış bir Twitter hesabı tarafından yeni corona virüsü salgını hakkında bile bir örnek bulunduğunu kanıtlıyor. Bu tarz sağlık ve tıbbi konular olmak üzere yapılan yanlış bilgilendirme örneklerini de içinde barındırıyor.

Özelliğin ne zaman yayınlanacağına dair bir tarih bilgisi bulunmuyor olsa da yakın zaman içinde kullanılmaya başlanacağı düşünülüyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Twitter, radikal çözüm için kolları sıvadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter, radikal çözüm için kolları sıvadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter, radikal çözüm için kolları sıvadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)