Twitter’da iklim değişikliği araştırması sonucu şaşırttı


22 Şubat 2020 Cumartesi 14:15
Twitter’da iklim değişikliği araştırması sonucu şaşırttı

Twitter iklim değişikliği ile ilgili en çok paylaşım yapılan ortamlardan biri haline geldi. Ancak paylaşımların çok fazla olmasıyla da birlikte paylaşılan bilgilerin, ne kadar güvenilir olduğu tartışma konusu oldu. Çünkü Twitter bot hesap paylaşımları nedeniyle güvenilirlik kaybı yaşıyor.

Bu nedenle ABD‘de bulunan Brown Üniversitesi bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçları şaşırttı çünkü iklim değişikliği ile ilgili paylaşımda bulunan hesapların önemli kısmının bot hesap olduğu belirlendi.

Twitter iklim değişikliği konuşulurken hesapların bir kısmı bot

Twitter bot hesap kullanıcıları nedeniyle çalışmaları artırmış durumda. Twitter, hesapların sahip olduğu e-posta adresleri, giriş yaptıkları konum ve giriş aralığı gibi konuları inceliyor. Yine de filtreleme işleminden kaçan bot hesaplar, önemli konular hakkında paylaşımda bulunuyor.

Bu paylaşımların en büyük bölümü de iklim değişikliği üzerine paylaşıldı. Brown Üniversitesindeki bilim insanlarının araştırma sonucuna göre Twitter iklim değişikliği paylaşımlarının yüzde 25‘i bot hesaplar tarafından yapıldı.

twitter bot hesap

Programlanan botların, belli zaman aralıklarıyla paylaşımları yaptığı belirlendi. Paylaşımların da iklim değişikliği olduğunu reddeden hesaplardan yoğun yapıldığı belirtildi.

Özellikle, 2017 yılında ABD Başkanı Donald Trump‘ın iklim değişikliğiyle mücadele için yapılan anlaşmadan çekildiğinde paylaşıldığı belirlendi. Bu dönemde bot hesaplar Başkan Trump‘ı destekler nitelikte paylaşımlar yaptı. 6.5 milyon tweet‘in bu zamanlamada atıldığı belirtildi.




yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Twitter’da iklim değişikliği araştırması sonucu şaşırttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’da iklim değişikliği araştırması sonucu şaşırttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’da iklim değişikliği araştırması sonucu şaşırttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
  2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!