Okunma

Twitter konum verilerini yanlışlıkla paylaştı!


14 Mayıs 2019 Salı 08:00
Twitter konum verilerini yanlışlıkla paylaştı!

Twitter kullanıcıların konum verilerini bir hata sonucu üçüncü taraf reklam verenler ile paylaştı. Söz konusu hata sonrası özür mesajı yayınlayan Twitter konum hatasının hızla düzeltildiğini belirtti. Söz konusu hata artık kullanıcıları etkilemiyor.

Twitter konum verilerini reklam verenler ile paylaştı

Söz konusu hata, konum izinleri açık olup, Twitter uygulamasında birden fazla hesap kullanan kullanıcıları etkiledi. Birden fazla hesap kullanan kullanıcıların konum bilgileri “yanlışlıkla” reklam verenlere satıldı. Açık arttırma sistemi ile satılan bilgiler onlarca reklam veren tarafından satın alındı.

Bu verileri satın alan reklam verenler, konuma göre özel reklamlar oluşturarak büyük bir fırsat elde ettiler. Hatanın geç de olsa farkına varan Twitter, sorunu bir gün içerisinde çözdü. Ancak satılan veriler, doğal olarak geri alınamadı.

NU.NL’nin ulaştığı bilgilere göre konum verileri, 5 KM’ye kadar doğrulukla çalışıyor. Böylece sizin yakınınızda olan ve açıktan yararlanan reklam verenler, konuma göre reklamlar oluşturabiliyor.

Twitter konu ile ilgili bir açıklama mesajı yayınladı, özür diledi. Hatanın hızla düzeltildiğini belirten Twitter, kullanıcıların güvenle konum servisini açık tutabileceklerini belirtti. Böyle bir şeyin nasıl “yanlışlıkla” yapıldığı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir hata yanlışlıkla yapılmış olabilir mi? Twitter konum iznini açık tutuyor musunuz? Yorumlarda belirtiniz.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Twitter konum verilerini yanlışlıkla paylaştı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Twitter çok uyanık be özürle geçmişmiyor o işler sen paylaş hemde reklam verenlerle hadi be kullanıcılarda yedi kişisel veri haklarini ihlal etti insanların,bunun karşılığı özür olamaz kimsede kusura bakmasın .

 2. Anonim dedi ki:

  bak sen şu allahın işine reklem verenlere yanlışlıkla paylaşıldı facebook gibi satmadıda yanlışlıkla paylaştı demek

 3. Anonim dedi ki:

  Çok yüksek meblağların döndüğü bir alanda yanlışlık ! Yersen.

 4. Aslann dedi ki:

  Bizde yedik

" Twitter konum verilerini yanlışlıkla paylaştı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter konum verilerini yanlışlıkla paylaştı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter konum verilerini yanlışlıkla paylaştı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "