Okunma

Twitter’dan Şaşırtan Büyük Değişim


03 Mart 2011 Perşembe 10:00
Twitter’dan Şaşırtan Büyük Değişim

Sosyal ağ dünyasına bomba gibi düşen Twitter kısa sürede dünyadaki en çok kullanılan sitelerden biri haline geldi. İnsanların anlık fikirlerini ve durumlarını kısa mesajlar halinde takipçileriyle paylaştığı mikro blog sitesi şu anda siyasetçilerden, şirket sahiplerine kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahip.

Ünlülerin Resmi Açıklama Kanalı Haline Geldi

Bir yıl gibi bir sürede, basın içinde önemli bir haber kaynağı haline gelen Twitter’ı özellikle ünlüler halkla ilişkiler için kullanmayı tercih ediyor. Barrack Obama ve Abdullah Gül‘ün de resmi olarak kullandığı Twitter önümüzdeki günlerde daha güvenli bir sisteme geçecek.

Mikro blog sayfasının resmi halkla ilişkiler sayfasında yapılan duyuruya göre Twitter önümüzdeki günlerde HTTPS altyapısını da desteklemeye başlayacak. Site kullanıcıları son günlerde sayfalarının sürekli çökmesi ve yavaş açılmasından dolayı şikayetlerini dile getiriyordu. Tüm bu sorunlar Twitter’ın HTTPS altyapısı çalışmalarından kaynaklanıyor.

Twitter’da Neler Değişiyor?

Twitter yetkililer önümüzdeki günlerde güvenlik ayarlarında yapılacak çalışmalardan dolayı sorunlar yaşanabileceği konusunda da kullanıcıları uyardılar. Peki, Twitter’ın yeni sistemiyle birlikte neler değişecek? Bankaların kullandığı güvenli bağlantı yapısına benzer bir sisteme geçecek olan Twitter hesapları artık şifreli sistem üzerinden erişilecek.

Bilgisayarınızdan şifrelenerek yollanan bilgiler ve mesajlar Twitter sunucularında deşifre olup sayfanıza eklenecek. Yeni sistemle birlikte kullanıcılar isterlerse kendilerini takip etmeyenlere ya da siteye üye olmayanlara karşı sahte link uygulamasına da geçebilecek.

Bu Değişikliğe Neden Gidildi?

Mikro blog sahiplerinin eklediği link’ler başkaları tarafından şifreli şekilde görülecek. İstenmeyen kişiler bu adreslere tıkladığı zaman ise Twitter ana sayfasına ya da kırık link’lere ulaşacak.

Google ve Facebook’un iştahını kabartan bir ilgiye sahip olan Twitter neden bu sisteme geçiyor? Geçtiğimiz yıl içerisinde Barrack Obama’da dahil olmak üzere birçok ünlünün Twitter hesapları korsanlar tarafından ele geçirilmişti.

Saldırıya uğrayan bazı talihsiz politikacıların Twitter sayfasında ise savundukları fikirlerin tam tersini belirten mesajlar yayınlandı. Bu tarz saldırıların artması üzerine Twitter yeni sisteme geçerek kamuoyundaki güvenli imajını daha da artırmayı hedefliyor.

:: Sizce Twitter’ın yeni sistemi hacker’ları engelleyebilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Twitter’dan Şaşırtan Büyük Değişim konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’dan Şaşırtan Büyük Değişim ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’dan Şaşırtan Büyük Değişim ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "