Okunma

Twitter mesajlarınız hiçbir zaman silinmemiş!


16 Şubat 2019 Cumartesi 11:00
Twitter mesajlarınız hiçbir zaman silinmemiş!

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından Twitter, kullanıcıların gündemi çok daha rahat takip edebilmesini sağladığı için Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanmayı bırakan insanlar tarafından bile tercih ediliyor.

WhatsApp ve Instagram’da gönderilen bir mesaj her iki taraftan silinebilirken, Twitter’da kullanıcılar mesajları kendilerinden silebiliyor. Ancak, yapılan bir araştırma sonucunda Twitter mesajlarının aslında hiç silinmediği ortaya çıktı.

Twitter mesajlarınız aslında hiç silinmemiş!

Güvenlik araştırmacısı Karan Saini tarafından TechCruch ile paylaşılan raporda, Twitter’ın yıllar önce gönderilen DM‘leri bile halen sakladığı belirtildi. Bu mesajlara Twitter’dan verileri indirmeyi talep ederek kolayca ulaşılabiliyor.

Silinmiş veya askıya alınmış hesaplara gönderilen mesajlar ve bu hesaplardan gelen mesajlara bile erişilebiliyor. Bunun bir hata mı yoksa normal bir durum mu olduğu tartışmaya açık. Zira, mesajları sadece gönderen ve alanlar görebiliyor.

Twitter için Tweet düzenleme özelliği

Tabi, mesajın tamamen silinmemesi yönüyle baktığımızda kabul edilebilir değil.

Twitter yetkilileri yaptıkları açıklamada, ” konuyu detaylı bir şekilde araştırıyoruz ” ifadesini kullansa da, bu durumun değişeceğine yönelik bir tepki vermiyorlar. Böylece internet ortamında hiçbir şeyin silinmediğini tekrar hatırlıyoruz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Twitter mesajlarınız hiçbir zaman silinmemiş!”

  1. Help dedi ki:

    Nasil talep edicez

  2. Anonim dedi ki:

    biraz teknik bilgi vereyim tabi çok basitçe. bilgisayar sistemleri verileri saklamak için veritabanı denilen bir şey kullanır bunu sabit flaş disk gibi düşünün. bu veritabanına bişeyler yazılır yazılanlar güncellenir veya silinir. ancak yazılan ve güncellenen tüm verilerle ilgili işlemler Log adı altında bir yere da kaydedilir. ismi a idi değiştirdi b yaptı ya da ismi x idi ve bunu sildi gibi. anlaşılacağı üzere silinmiş olsa dahi loglarda bulunur bu bilgiler. ki tasarım olarak neredeyse hiçbir sistem, veritabanından veri silme işlemi yapmaz. sistem, verinin içerisine veya ilişkili bir alana silindi/silinmedi gibi bir alan açar ve bu veriyi okumak isteyen programa bu silindi, silinmiş gibi davran der. bakıldığında veri oradadır ama içinde silindi yazmaktadır. olay bu yani. koca firmanın gerçekten verileri sileceğini düşünmek de saçma olurdu tabi.

" Twitter mesajlarınız hiçbir zaman silinmemiş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter mesajlarınız hiçbir zaman silinmemiş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter mesajlarınız hiçbir zaman silinmemiş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "