Okunma

Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır?


08 Nisan 2009 Çarşamba 09:30
Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır?

Popüler sosyal medya sitesi Twitter Türkçe dil desteğinden sonra yeni tasarımını da hizmete soktu. Twitter, yeni tasarımıyla birlikte yeni özelliklere kavuşuyor. Biz de Twitter rehberimizi sizler için yeni tasarıma uygun olarak tekrar düzenledik.

Twitter’dan bahsetmeden önce mikroblog kavramından ve sosyal ağlardan bahsetmemiz gerekiyor  aslında. Önce sosyal ağlar ile başlayalım.

Sosyal Ağ Ve Mikro Blog  Kavramı Nedir?

Her ne kadar sosyal ağ olarak bilmiyor olabilirsiniz  ama kullanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü Facebook, MySpace, Netlog gibi servisler bu  şapkanın altında yer alıyor. Bunların dışında ayrıca Xing, Pronected, LinkedIn gibi servisler  var ki iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyorlar.


Twitter kısa bir süre önce görsel anlamda ciddi yeniliklere kavuştu.Ayrıca site Türkçe

Peki ya mikroblog? Bu soruyu yanıtlamadan önce bir blogunuz olup olmadığını sormamız gerek? Var  mı? Güzel, blogunuza istediğiniz konularda yazılar yazıyorsunuz, bu da tamam.

Ama tıpkı cep  telefonunuzdan kısa mesaj gönderir gibi kısa yazılar yazıyor musunuz? Hayır mı dediniz. Tamam,  işte Twitter gibi mikrobloglar tam da bu noktada devreye giriyor.

Kısa Twitter Tarihi


2006 yılında yayına başlayan Twitter, dört yıllık süreçte dünyanın en çok tıklanan sitelerinden biri olmayı başardı.

Twitter’ın üç yılı bile bulmayan bir geçmişe sahip olduğunu düşünürsek en uygun başlık kuşkusuz  “Kısa Twitter Tarihi” olmalı.

Mart 2006’da, San Fransisco’da prototip olarak iki haftalığına ortaya çıkan Twitter’ın resmi başlangıcı Ağustos 2006‘ya denk geliyor. Bu başlangıcın şirket  haline gelmesinin Mayıs 2007’de gerçekleştiğini belirtirsek geldiği noktayla başarı  kelimelerinin ne kadar örtüştüğü ortaya çıkıyor.

2010 yılında şirket 150 milyon dolar net kazanç sağladı. Şu anda  itibariyle 200 milyon üyesi bulunuyor.

Twitter Ne İşe Yarar?

Gelelim Twitter’ın ne işe yaradığına. Şu sıralar ABD’de çılgınlık derecesinde ilgi gören Twitter için ne işe yarardan ziyade neler yapılır demek daha doğru olabilir aslında.

2008, 2009 yılları arasında  yüzde  1000’in üzerinde büyüyen Twitter’ı köşebaşındaki sosisçi hariç herkes kullanıyor bile  diyebiliriz belki de.

Kişiler, haber kanalları, büyük kurumsal şirketler, kampanya  düzenleyenler, politikacılar; yani aklınıza gelebilecek hemen her kişi ve kurum açtığı Twitter  hesabıyla kendisi hakkındaki gelişmeleri paylaşıyor.


Twitter özellikle ABD’de yoğun olarak kullanılıyor.

İşin mantığı oldukça basit aslında. O an başınıza gelen bir olay, duyurmak istediğiniz bir  haber, düzenlenen bir kampanya, firmanız hakkındaki bir gelişme, seçim kampanyanızdaysanız katıldığınız miting ya da çıkacağınız televizyon kanalını duyurmak gibi aklınıza gelebilecek  hemen her şeyi Twitter üzerinden takipçilerinize duyurabilirsiniz.

Tek bir şartla, mesaj başına  140 karakter sınırınız var. 160 karakterlik kısa mesaj sınırlamasına alışkın bir toplum olan bizler için 140 karaktere uygun mesajlar yazmak zor olmasa gerek.

Twitter Hesabı Açalım

İlk olarak internet tarayıcınızı açın ve twitter.com adresine gidin. Yeni tasarımda ekranın sağ tarafında “Twitter’da yeni misin? Kaydol” isimli bir kutucuk bulunuyor. Bu kutuya Adınızı, soyadınızı, e-mail adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra “Twitter’a kaydol” butonuna tıklarsanız kayıt işleminde son aşamaya geçebilirsiniz..


Twitter’da hesap açmak son derece kolay.

Yeni açılan sayfada bilgilerinizin onaylandığını göreceksiniz. 4 seçenekli formun en altında kullanıcı adını girmeniz istenecek. Twitter kullanıcı adınızı yazdıktan sonra altında bulunan “Hesabımı Oluştur” butonuna tıkladığınızda Twitter hesabınızı başarıyla açmış olacaksınız.

Twitter Kullananları Bulmak

Eğer düzenli takip ettiğiniz bloglar varsa blog sahipleri beni Twitter’dan takip edin, adresim şu diyebilir. Aynı şekilde takip ettiğiniz haber sitelerini de eklemeniz mümkün. Yurt içi ve yurt dışındaki haber sitelerinin çoğu kullanıyor. Yeri gelmişken belirtelim, ShiftDelete.net’in resmi Twitter sayfası: http://twitter.com/shiftdeletenet


Gmail, Hotmail gibi servislerin adres defterlerindeki arkadaşlarınızı Twitter’a kolayca davet edebilirsiniz.

Twitter kullanıcılarını bulmanın tek yolu sağda solda logosunu, bilgisini görmek yoluyla değil elbet. Sitenin üst tarafında bulunan arama çubuğuna eklemek istediğiniz kişinin ismini yazıp daha sonrada find people (kimi takip etmeli) linkini seçerseniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Burada Find on Twitter sekmesi isim aratmanızı sağlarken, Find Friends (arkadaşlarını bul) sekmesi, Gmail, Hotmail, Yahoo gibi servislerdeki adres listenize davet gönderebilmenizi sağlıyor.

Browse Interests (ilgi alanlarına gözat) sekmesi ile ilgi alanlarınıza göre yeni isimler keşfedebilirsiniz. Dilerseniz Invite by email (arkadaşlarını davet et) seçeneğiyle arkadaşlarınızın e-posta  adresini yazarak davet gönderebilirsiniz. Suggestions For You (önerileri göster) sekmesinden Twitter’ın size önerdiği isimleri, listeleyebilirsiniz. Daha ayrıntılı arama yapmak isterseniz search.twitter.com adresi sizleri bekliyor.

Twitter’a Mesaj Göndermek

Yazı yazmayı biliyorsanız Twitter’ı kullanamamanız için bir sebep yok. Tek yapmanız gereken sayfanın üst tarafındaki boş alana 140 karakteri geçmeyen mesajı yazmak ve alttaki tweet butonuna tıklamak, hepsi bu.

Dilerseniz cep telefonunuzdan da m.twitter.com’u ziyaret edip güncelleme yapabiliyorsunuz. Böylece örneğin trafikte ilerlerken karşılaştığınız bir kazayı bildirip diğer Twitter kullanıcılarının bölgeden geçerken dikkatli olmasını sağlayarak sosyal  hizmet kategorisinde bir iş bile yapabilirsiniz.


Mesaj yazıp takipçilerinizle paylaşmak işte bu kadar basit.

Twitter’a mesaj göndermenin farklı etkileri de oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Hudson nehrine iniş yapan pilot olayı ve uçak kazasının televizyonlar dahil tüm haber kanallarından önce ilk Twitter’da yankılandığını, kullanıcıların iniş sonrasında; “uçağımız nehre indi, herkes iyi” açıklamaları ile olayı görenlerin; “az önce binanın önünden bir uçak geçti” mesajlarını anımsayanlar, Twitter’ın önemli olayları dünyaya ne kadar hızlı duyurduğunu daha iyi kavrayacaktır.

Twitter’ı Facebook Hesabınıza Ekleyin

Twitter, kullanıcılarına kendi hesaplarını bloglarına ya da sitelerine ekleme olanağı da sunuyor. Açacağınız ufak bir bölümle yazdığınız mesajları ve gelen yanıtları otomatik olarak yayınlamanız mümkün. Eğer blog hizmetini Blogger üzerinden alıyorsanız hazır şablonu kullanabilir veya sadece kodları alıp yerleştirerek mevcut tasarımınızı bozmadan yayını gerçekleştirebilirsiniz.


Twitter’daki paylaşımlarınızı otomatik olarak blogunuzda yayınlayabilirsiniz.

Kodları almak için öncelikle Twitter sayfanızın en altındaki Resources (kaynaklar) linkine tıklayın. Burada birazdan bazılarına değineceğimiz yardımcı uygulamalarla kodları alabileceğiniz widgets (bileşenler) seçeneklerini göreceksiniz. Blogumuza ekleyeceğimiz için biz widgets (bileşenler) kısmını tercih edelim. Açılan sayfada my website (sitem) ve Facebook seçeneklerini göreceksiniz.

Facebook seçeneğini seçerek Facebook uygulamasını yükleyebilirsiniz. Artık Twitter’a yazdığınız iletiler Facebook profilinizde de yayınlanacak.

Tweet’lerinizi Kendi Sitenize Ekleyin

Eğer Tweet’lerinizi Facebook hesabınızda değil de başka bir sitede paylaşmak istiyorsanız, Widgets bölümünden My Website seçeneğini seçin. Açılan sayfadana profile widget (profil bileşenleri) seçin ve sizden istenilen bilgileri eksiksiz girin. Bilgileri eksiksiz girdikten sonra alttaki finish & grap code (bitir ve kodu al) butonuna tıklayarak ilgili kodları temin edebilirsiniz.


WordPress tabanlı blogunuza Twitter’ı eklemek adeta çocuk oyuncağı.

Tüm işlem bu kadar. Dilerseniz kodların içerisinde yer alan “Twitter Updates” bölümüyle birkaç satır alttaki “follow me on Twitter (beni Twitter’da takip eti)” yazılarını kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Yalnız bu değişikliğin HTML kodları üzerinde olduğunu, Flash tabanlı bir Widget tercih ettiyseniz değiştiremeyeceğinizi de belirtelim. Ben eklenti severim, kodlarla uğraşmak istemiyorum diyen WordPress sahipleri, aralarında Türkçe’si de bulunan eklentiler kullanabilir.

Twitter Görünümünü Değiştirin


Görünümü değiştirmek için farklı tema alternatifleriniz var.

Twitter, değişik tema önerileriyle kullanıcıların arka planı kişiselleştirebilmesine olanak tanıyor. Bunun için üst taraftan settings (ayarlar) bölümüne gelmeniz ve karşınıza çıkan ekrandan design (temalar) kısmını seçmeniz gerekiyor. Hazır temalardan birini seçebilir veya büyüklüğü 800k’yı geçmeyecek GIF, JPG ya da PNG formatındaki resmi yükleyip sadece size özel olmasını sağlayabilirsiniz. Sizi takip edenler, hesabınıza girdiklerinde bu özel temayla karşılaşacaktır.

Yardımcı Uygulamalar


twshot, sevdiğiniz linkleri tek tıkla Twitter’da paylaşmanızı sağlıyor.

Twitter için hazırlanan destekleyici çok sayıda uygulama bulunuyor. Adeta bir ekosistem haline gelen Twitter’la ilgili bu uygulamaları tek tek tanıtmaya kalksak bu yazıyı asla bitiremeyiz. Çünkü neredeyse hemen her gün yeni bir uygulamayla karşılaşmak mümkün. Bunların içerisinde twshot‘a ayrı bir yer ayırmamız gerekiyor. Türkiye merkezli Angelabs tarafından hazırlanan twshot, o an gezdiğiniz sayfanın linkiyle uzun uzadıya uğraşmadan tek tıkla Twitter takipçilerinizle paylaşmanızı sağlıyor.


twhirl ve TweetDeck en çok kullanılan yardımcı programlardan ikisi.

Bahsedeceğimiz, dünya genelinde yoğun kullanılan iki uygulama ise Twhirl ile TweetDeck. Her iki uygulama da takip ettiğiniz hesapları Twitter sayfasına girmeden izleyebilmenizi sağlıyor. Twhirl, FriendFeed ve Seesmic hesaplarını da kontrol etmenizi sağlarken, TweetDeck ise renk değişimi, hesapları gruplandırabilme, arama vb. özellikleriyle dikkat çekiyor.

Hangi Ülkeler Daha Aktif?


En çok ülkeler sıralamasında ABD’yi Japonya takip ediyor.

Twitter kullananları ülkelere göre listelediğimizde ABD’nin yüzde 40’lık payı dikkat çekiyor. ABD dışındaki ülkelerde ise Japonya yüzde 39’la başı çekiyor. Bunda Twitter’ın dil seçenekleri arasında İngilizce dışında sadece Japonca olmasının etkili olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Japonya’yı sırasıyla İspanya, İngiltere, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Tayvan takip ediyor.

Başarılı Twitter Örnekleri


Obama’nın 11 milyondan fazla takipçisi bulunuyor.

Twitter’dan en fazla faydalanan isimlerden birinin birkaç gün önce ülkemizde olduğunu söyleseydik ne derdiniz? Aklınızda soru işareti mi var? Hemen giderelim. Twitter’ı seçim kampanyası sırasında oldukça aktif kullanan isim Barack Obama idi. Obama’nın, bu satırların yazıldığı an itibariyle 739.470 takipçisi olduğunu belirtirsek (Güncelleme: Nisan 2010 itibariyle bu sayı 5.831.103‘e ulaştı) ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz sanırız.


Shaq, aklına estiği an takipçilerine maç bileti hediye ediyor.

Obama dışında başka canlı örnekler de var elbette. Hemen her basketbolseverin yakından tanıdığı isimlerden Boston Celtics oyuncusu Shaq, yani Shaquille O’neal da oldukça aktif bir Twitter kullanıcısı. Aklına estiği bir an Twitter’dan “şu an buradayım, yanıma ilk gelene maç bileti hediye edeceğim” diye kampanya yapan Shaq’ı 596.302 kişi (Güncelleme: Nisan 2010 itibariyle bu sayı 3.323.082) takip ediyor.

Türkiye’de Kimler Tweet’liyor?

Twitter’ın yaygınlaşmasıyla birlikte Tweet’lemek kavramı da teknoloji jargonundaki yerini aldı. Halen aktif Twitter kullanan yabancı ünlüler arasında Barack Obama ile Shaq’tan bahsetmiştik yukarıda. Liste elbette daha uzun ama biz yerele indirgeyelim isterseniz.

Obama’nın başkanlık kampanyası sırasında aktif şekilde kullandığını söylemiştik. Bizde de benzer bir etki yaratmak isteyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürsel Tekin ve Kemal Kılıçdaroğlu Twitter kullanıcıları arasındaki yerini aldı. 


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter’ı etkin olarak kullanıyor.

Aktif kullanım açısından bakarsak bazı haber siteleriyle havayolu şirketlerinin önde olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde haber olarak verdiğimiz Pegasus ve Türk Hava Yolları‘nın Twitter üzerindeki rekabeti yoğun bir şekilde devam ediyor. Yakında sadece havayolu değil, başka firmaların da bu kervana katılmasını beklediğimizi, hatta Galatasaray‘ın Twitter kullanan ilk spor kulübü olduğunu söyleyelim.

Twitter Türkiye’de Yoğun Kullanılıyor!


Bakalım, yurt dışında ortalığı kasıp kavuran Twitter ülkemizde ne zaman patlama yapacak.

Her geçen gün Twittter’ı kullanmaya başlayan Türklerin sayısında hayli büyük bir artış olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Zaten bu durumu Trends altında da görebiliyoruz. Örneğin İstanbul’da artçı bir sarsıntı olduğunda trendslerde “deprem oldu” yazısını görürseniz şaşırmayın. Hatırlanacağı gibi Kılıçdaroğlu’nun “Recep Bey” şeklindeki nitelemesi de Trendslerde uzun süre yer almıştı.

Kullanımı kolay arayüzü ve istenilen kaynakları kolay takip edebilme olanağı sağlaması Twitter’ın ülkemizde hızlı yayılmasındaki önemli etkenlerden biri. Ünlülerin Twitter’ı etkin olarak kullanması ve mobil cihazların Twitter’a hızlı bir şekilde uyum sağlaması diğer önemli gerekçeler olarak gösterilebilir.

Bunun yanında bir diğer koşul ise birçok ünlü ismin burada yeralması. Facebook’un Türkiye’de “Helin Avşar da Facebook üyesiymiş” haberlerinden sonra adeta patlama yaptığını düşünürsek; Twitter’ın hızla ilgi görmesine de pek şaşırmamak gerek.

:: Twitter hakkında merak ettiğiniz konuları forumda sorun.
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

142 yorum - “Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yazdığım 200 karakter bölünecek ama bütünlük içerisinde olduğundan peşpeşe olsunlar istiyorum. Nasıl yapılır?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Evet

 3. SDN Okuru dedi ki:

  KİM NE DERSE DESİN SEN DOĞRU YOLDASIN YORUMUNUDA YAP HABERİNİDE SENİ İZLEMEKTEN ZEFK ALIYORUM İLK DEFA BİR MEDYAYA YAZIYORUM

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gereksiz Siyaset Meydanı Olmuş , Sıkılıyorum Orada Kapattım Hesabımı 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  tiviter acmaq isteyirem

 6. SDN Okuru dedi ki:

  benim hoşuma gitti fakat çok fazla bilmiyorum bana kim yardımcı olacak yada nayabilirim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bende çok fazla bilmiyorum öğrenmek istiyorum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  slm

 9. SDN Okuru dedi ki:

  @ # isaretleri ne ise yariyor ? onlari da anlatsaniza…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞŞEKKÜRLER

 11. SDN Okuru dedi ki:

  nnnnnn

 12. SDN Okuru dedi ki:

  #@nasıl twit atılır anlatmamışşın telefondan

 13. SDN Okuru dedi ki:

  iyimiş

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ÜNLÜLERİN İŞİNE ÇOK YARADIĞI KESİN

 15. SDN Okuru dedi ki:

  tıvıtır hesap açmadan bahsediliyor bu hesap açma parasal yöndenmi hesap açılıyor bilmiyorum beni aydınlatın lütfen.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  ben kivanc tatlituga tivit atiyorum ama o gormuyor ne yapam lazim

 17. SDN Okuru dedi ki:

  saol bilgilendim

 18. SDN Okuru dedi ki:

  hiç anlamadım

 19. SDN Okuru dedi ki:

  NE BU KADAR UZATTINIZ YAAA BARİ ANANIZIN KIZLIK SOYADINIDA YAZSAYDINIZ….

 20. SDN Okuru dedi ki:

  İyi

 21. SDN Okuru dedi ki:

  bu yorumları soruları cevaplayan birileri varmı

 22. SDN Okuru dedi ki:

  İş dünyasının vaz geçilmezleri mi? 🙂 Güldürmeyin bizi hocam. Eskiden linkedin mi vardı? Xing saçmalığı mı vardı?? Siteleri yere göğe sığdıramamışsınız 🙂

 23. SDN Okuru dedi ki:

  slm. ben bu gün kaydoldum olmasaydım diğecem acabamı çıkacak karşıma bu sefer , onu bunu takip etten başka bir şey görmedim saatlerdir kurcalıyorum bence boş bir şey facebook daha iyi duruyor gibi şu an için ben böğle düşünüyorum ilerde belki bir şey çıkar umarım

 24. SDN Okuru dedi ki:

  anlamsız bence

 25. SDN Okuru dedi ki:

  bi sorum olacak..tt yapmak için tam olarak ne gerekiyor?? bazı taglar 700 tweetle gündeme girerken biz 16.000 tweetle gündeme giremiyoruz..bunun sebebi ne??

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Benim yaklaşık 3 yıldan beri Facebook hesabım var şuan 2000 arkadaşım var 90%’ı dünyanın her tarafından kadınlardan oluşuyor d.. Yaklaşık 2 yıldan beri Twitter hesabım var takipçim 28, takip ettiğim 8 aradaki fak ortada, Twitter bana sıkıcı geldi..

 27. SDN Okuru dedi ki:

  anlamadım

 28. SDN Okuru dedi ki:

  bu yazı, bu işleri anlayan insanlar için yazılmış, benim gibi konunun cahilleri için değil…. blog, sosyal medya, mikroblog…tam da bu noktada devreye giriyor !?
  düzgün bir şey yazamamışsınız.başka işler yapın.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  twitter hesabım var ama açılmıyor neden

 30. SDN Okuru dedi ki:

  ne işe yarar diye sordum

 31. SDN Okuru dedi ki:

  hic anlayamadım

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter artık insanların telefonlarla birşeyler yazıp karalamasında ön planda! Ve azımsanmayacak kadar da güncel kişiler twitterda yazmakta! Yıl 2012 oldu artık diyelim, twitter bir kere daha içeriğini değiştirmiş olabilir ama twitter nedir ne değildir olayı artık bayatlamadı mı? bunun yerine yeni içeriğine önem verebilirdiniz!

 33. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar fıransa okullarda tarih dersi diye okutuyo bende şunu söyşücem peki ermeniler katledildiyse dünyaya yayılan ermeniler nereden türefi kütfen bunu bulun

 34. SDN Okuru dedi ki:

  kısaca magazin rehberi işte

 35. SDN Okuru dedi ki:

  beyenmedim ama genede saol

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Bugün kaydoldum girdim iki saat cikamadimm ne saçma yaaa face daha kolay ayoll:)))

 37. SDN Okuru dedi ki:

  güzel

 38. SDN Okuru dedi ki:

  aman yarabbi bende bişi belledim bu twııtı…13

 39. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar tvitır girereseniz bunu yazınız hece nedemktir hecenin başarfi büyük
  Ağzın bîr hareketiyle bir defada söylenebilen sözcük parçalarına hece denir.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  ben başimdan gecenleri yazsam patlar …………

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Yaaaa arkadaşlar bu Tw,ttir denilen icatta ne marifetler varmış.Karıştırdıkça birşeyler çıkı***** sevmeye başladım ben bu işi.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter’e yeni girdim ama daha birşey anlamış değ***** yavaş yavaş öğreneceğ***** birkaç ilgi alanımı yazzdım ama yenilerini nasıl gireceğim ***** zaman herşeyi halleder.

" Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "