Okunma

Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır?


08 Mayıs 2009 Çarşamba 09:30
Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır?

Popüler sosyal medya sitesi Twitter Türkçe dil desteğinden sonra yeni tasarımını da hizmete soktu. Twitter, yeni tasarımıyla birlikte yeni özelliklere kavuşuyor. Biz de Twitter rehberimizi sizler için yeni tasarıma uygun olarak tekrar düzenledik.

Twitter’dan bahsetmeden önce mikroblog kavramından ve sosyal ağlardan bahsetmemiz gerekiyor  aslında. Önce sosyal ağlar ile başlayalım.

Sosyal Ağ Ve Mikro Blog  Kavramı Nedir?

Her ne kadar sosyal ağ olarak bilmiyor olabilirsiniz  ama kullanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü Facebook, MySpace, Netlog gibi servisler bu  şapkanın altında yer alıyor. Bunların dışında ayrıca Xing, Pronected, LinkedIn gibi servisler  var ki iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyorlar.


Twitter kısa bir süre önce görsel anlamda ciddi yeniliklere kavuştu.Ayrıca site Türkçe

Peki ya mikroblog? Bu soruyu yanıtlamadan önce bir blogunuz olup olmadığını sormamız gerek? Var  mı? Güzel, blogunuza istediğiniz konularda yazılar yazıyorsunuz, bu da tamam.

Ama tıpkı cep  telefonunuzdan kısa mesaj gönderir gibi kısa yazılar yazıyor musunuz? Hayır mı dediniz. Tamam,  işte Twitter gibi mikrobloglar tam da bu noktada devreye giriyor.

Kısa Twitter Tarihi


2006 yılında yayına başlayan Twitter, dört yıllık süreçte dünyanın en çok tıklanan sitelerinden biri olmayı başardı.

Twitter’ın üç yılı bile bulmayan bir geçmişe sahip olduğunu düşünürsek en uygun başlık kuşkusuz  “Kısa Twitter Tarihi” olmalı.

Mart 2006’da, San Fransisco’da prototip olarak iki haftalığına ortaya çıkan Twitter’ın resmi başlangıcı Ağustos 2006‘ya denk geliyor. Bu başlangıcın şirket  haline gelmesinin Mayıs 2007’de gerçekleştiğini belirtirsek geldiği noktayla başarı  kelimelerinin ne kadar örtüştüğü ortaya çıkıyor.

2010 yılında şirket 150 milyon dolar net kazanç sağladı. Şu anda  itibariyle 200 milyon üyesi bulunuyor.

Twitter Ne İşe Yarar?

Gelelim Twitter’ın ne işe yaradığına. Şu sıralar ABD’de çılgınlık derecesinde ilgi gören Twitter için ne işe yarardan ziyade neler yapılır demek daha doğru olabilir aslında.

2008, 2009 yılları arasında  yüzde  1000’in üzerinde büyüyen Twitter’ı köşebaşındaki sosisçi hariç herkes kullanıyor bile  diyebiliriz belki de.

Kişiler, haber kanalları, büyük kurumsal şirketler, kampanya  düzenleyenler, politikacılar; yani aklınıza gelebilecek hemen her kişi ve kurum açtığı Twitter  hesabıyla kendisi hakkındaki gelişmeleri paylaşıyor.


Twitter özellikle ABD’de yoğun olarak kullanılıyor.

İşin mantığı oldukça basit aslında. O an başınıza gelen bir olay, duyurmak istediğiniz bir  haber, düzenlenen bir kampanya, firmanız hakkındaki bir gelişme, seçim kampanyanızdaysanız katıldığınız miting ya da çıkacağınız televizyon kanalını duyurmak gibi aklınıza gelebilecek  hemen her şeyi Twitter üzerinden takipçilerinize duyurabilirsiniz.

Tek bir şartla, mesaj başına  140 karakter sınırınız var. 160 karakterlik kısa mesaj sınırlamasına alışkın bir toplum olan bizler için 140 karaktere uygun mesajlar yazmak zor olmasa gerek.

Twitter Hesabı Açalım

İlk olarak internet tarayıcınızı açın ve twitter.com adresine gidin. Yeni tasarımda ekranın sağ tarafında “Twitter’da yeni misin? Kaydol” isimli bir kutucuk bulunuyor. Bu kutuya Adınızı, soyadınızı, e-mail adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra “Twitter’a kaydol” butonuna tıklarsanız kayıt işleminde son aşamaya geçebilirsiniz..


Twitter’da hesap açmak son derece kolay.

Yeni açılan sayfada bilgilerinizin onaylandığını göreceksiniz. 4 seçenekli formun en altında kullanıcı adını girmeniz istenecek. Twitter kullanıcı adınızı yazdıktan sonra altında bulunan “Hesabımı Oluştur” butonuna tıkladığınızda Twitter hesabınızı başarıyla açmış olacaksınız.

Twitter Kullananları Bulmak

Eğer düzenli takip ettiğiniz bloglar varsa blog sahipleri beni Twitter’dan takip edin, adresim şu diyebilir. Aynı şekilde takip ettiğiniz haber sitelerini de eklemeniz mümkün. Yurt içi ve yurt dışındaki haber sitelerinin çoğu kullanıyor. Yeri gelmişken belirtelim, ShiftDelete.net’in resmi Twitter sayfası: http://twitter.com/shiftdeletenet


Gmail, Hotmail gibi servislerin adres defterlerindeki arkadaşlarınızı Twitter’a kolayca davet edebilirsiniz.

Twitter kullanıcılarını bulmanın tek yolu sağda solda logosunu, bilgisini görmek yoluyla değil elbet. Sitenin üst tarafında bulunan arama çubuğuna eklemek istediğiniz kişinin ismini yazıp daha sonrada find people (kimi takip etmeli) linkini seçerseniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Burada Find on Twitter sekmesi isim aratmanızı sağlarken, Find Friends (arkadaşlarını bul) sekmesi, Gmail, Hotmail, Yahoo gibi servislerdeki adres listenize davet gönderebilmenizi sağlıyor.

Browse Interests (ilgi alanlarına gözat) sekmesi ile ilgi alanlarınıza göre yeni isimler keşfedebilirsiniz. Dilerseniz Invite by email (arkadaşlarını davet et) seçeneğiyle arkadaşlarınızın e-posta  adresini yazarak davet gönderebilirsiniz. Suggestions For You (önerileri göster) sekmesinden Twitter’ın size önerdiği isimleri, listeleyebilirsiniz. Daha ayrıntılı arama yapmak isterseniz search.twitter.com adresi sizleri bekliyor.

Twitter’a Mesaj Göndermek

Yazı yazmayı biliyorsanız Twitter’ı kullanamamanız için bir sebep yok. Tek yapmanız gereken sayfanın üst tarafındaki boş alana 140 karakteri geçmeyen mesajı yazmak ve alttaki tweet butonuna tıklamak, hepsi bu.

Dilerseniz cep telefonunuzdan da m.twitter.com’u ziyaret edip güncelleme yapabiliyorsunuz. Böylece örneğin trafikte ilerlerken karşılaştığınız bir kazayı bildirip diğer Twitter kullanıcılarının bölgeden geçerken dikkatli olmasını sağlayarak sosyal  hizmet kategorisinde bir iş bile yapabilirsiniz.


Mesaj yazıp takipçilerinizle paylaşmak işte bu kadar basit.

Twitter’a mesaj göndermenin farklı etkileri de oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Hudson nehrine iniş yapan pilot olayı ve uçak kazasının televizyonlar dahil tüm haber kanallarından önce ilk Twitter’da yankılandığını, kullanıcıların iniş sonrasında; “uçağımız nehre indi, herkes iyi” açıklamaları ile olayı görenlerin; “az önce binanın önünden bir uçak geçti” mesajlarını anımsayanlar, Twitter’ın önemli olayları dünyaya ne kadar hızlı duyurduğunu daha iyi kavrayacaktır.

Twitter’ı Facebook Hesabınıza Ekleyin

Twitter, kullanıcılarına kendi hesaplarını bloglarına ya da sitelerine ekleme olanağı da sunuyor. Açacağınız ufak bir bölümle yazdığınız mesajları ve gelen yanıtları otomatik olarak yayınlamanız mümkün. Eğer blog hizmetini Blogger üzerinden alıyorsanız hazır şablonu kullanabilir veya sadece kodları alıp yerleştirerek mevcut tasarımınızı bozmadan yayını gerçekleştirebilirsiniz.


Twitter’daki paylaşımlarınızı otomatik olarak blogunuzda yayınlayabilirsiniz.

Kodları almak için öncelikle Twitter sayfanızın en altındaki Resources (kaynaklar) linkine tıklayın. Burada birazdan bazılarına değineceğimiz yardımcı uygulamalarla kodları alabileceğiniz widgets (bileşenler) seçeneklerini göreceksiniz. Blogumuza ekleyeceğimiz için biz widgets (bileşenler) kısmını tercih edelim. Açılan sayfada my website (sitem) ve Facebook seçeneklerini göreceksiniz.

Facebook seçeneğini seçerek Facebook uygulamasını yükleyebilirsiniz. Artık Twitter’a yazdığınız iletiler Facebook profilinizde de yayınlanacak.

Tweet’lerinizi Kendi Sitenize Ekleyin

Eğer Tweet’lerinizi Facebook hesabınızda değil de başka bir sitede paylaşmak istiyorsanız, Widgets bölümünden My Website seçeneğini seçin. Açılan sayfadana profile widget (profil bileşenleri) seçin ve sizden istenilen bilgileri eksiksiz girin. Bilgileri eksiksiz girdikten sonra alttaki finish & grap code (bitir ve kodu al) butonuna tıklayarak ilgili kodları temin edebilirsiniz.


WordPress tabanlı blogunuza Twitter’ı eklemek adeta çocuk oyuncağı.

Tüm işlem bu kadar. Dilerseniz kodların içerisinde yer alan “Twitter Updates” bölümüyle birkaç satır alttaki “follow me on Twitter (beni Twitter’da takip eti)” yazılarını kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Yalnız bu değişikliğin HTML kodları üzerinde olduğunu, Flash tabanlı bir Widget tercih ettiyseniz değiştiremeyeceğinizi de belirtelim. Ben eklenti severim, kodlarla uğraşmak istemiyorum diyen WordPress sahipleri, aralarında Türkçe’si de bulunan eklentiler kullanabilir.

Twitter Görünümünü Değiştirin


Görünümü değiştirmek için farklı tema alternatifleriniz var.

Twitter, değişik tema önerileriyle kullanıcıların arka planı kişiselleştirebilmesine olanak tanıyor. Bunun için üst taraftan settings (ayarlar) bölümüne gelmeniz ve karşınıza çıkan ekrandan design (temalar) kısmını seçmeniz gerekiyor. Hazır temalardan birini seçebilir veya büyüklüğü 800k’yı geçmeyecek GIF, JPG ya da PNG formatındaki resmi yükleyip sadece size özel olmasını sağlayabilirsiniz. Sizi takip edenler, hesabınıza girdiklerinde bu özel temayla karşılaşacaktır.

Yardımcı Uygulamalar


twshot, sevdiğiniz linkleri tek tıkla Twitter’da paylaşmanızı sağlıyor.

Twitter için hazırlanan destekleyici çok sayıda uygulama bulunuyor. Adeta bir ekosistem haline gelen Twitter’la ilgili bu uygulamaları tek tek tanıtmaya kalksak bu yazıyı asla bitiremeyiz. Çünkü neredeyse hemen her gün yeni bir uygulamayla karşılaşmak mümkün. Bunların içerisinde twshot‘a ayrı bir yer ayırmamız gerekiyor. Türkiye merkezli Angelabs tarafından hazırlanan twshot, o an gezdiğiniz sayfanın linkiyle uzun uzadıya uğraşmadan tek tıkla Twitter takipçilerinizle paylaşmanızı sağlıyor.


twhirl ve TweetDeck en çok kullanılan yardımcı programlardan ikisi.

Bahsedeceğimiz, dünya genelinde yoğun kullanılan iki uygulama ise Twhirl ile TweetDeck. Her iki uygulama da takip ettiğiniz hesapları Twitter sayfasına girmeden izleyebilmenizi sağlıyor. Twhirl, FriendFeed ve Seesmic hesaplarını da kontrol etmenizi sağlarken, TweetDeck ise renk değişimi, hesapları gruplandırabilme, arama vb. özellikleriyle dikkat çekiyor.

Hangi Ülkeler Daha Aktif?


En çok ülkeler sıralamasında ABD’yi Japonya takip ediyor.

Twitter kullananları ülkelere göre listelediğimizde ABD’nin yüzde 40’lık payı dikkat çekiyor. ABD dışındaki ülkelerde ise Japonya yüzde 39’la başı çekiyor. Bunda Twitter’ın dil seçenekleri arasında İngilizce dışında sadece Japonca olmasının etkili olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Japonya’yı sırasıyla İspanya, İngiltere, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Tayvan takip ediyor.

Başarılı Twitter Örnekleri


Obama’nın 11 milyondan fazla takipçisi bulunuyor.

Twitter’dan en fazla faydalanan isimlerden birinin birkaç gün önce ülkemizde olduğunu söyleseydik ne derdiniz? Aklınızda soru işareti mi var? Hemen giderelim. Twitter’ı seçim kampanyası sırasında oldukça aktif kullanan isim Barack Obama idi. Obama’nın, bu satırların yazıldığı an itibariyle 739.470 takipçisi olduğunu belirtirsek (Güncelleme: Nisan 2010 itibariyle bu sayı 5.831.103‘e ulaştı) ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz sanırız.


Shaq, aklına estiği an takipçilerine maç bileti hediye ediyor.

Obama dışında başka canlı örnekler de var elbette. Hemen her basketbolseverin yakından tanıdığı isimlerden Boston Celtics oyuncusu Shaq, yani Shaquille O’neal da oldukça aktif bir Twitter kullanıcısı. Aklına estiği bir an Twitter’dan “şu an buradayım, yanıma ilk gelene maç bileti hediye edeceğim” diye kampanya yapan Shaq’ı 596.302 kişi (Güncelleme: Nisan 2010 itibariyle bu sayı 3.323.082) takip ediyor.

Türkiye’de Kimler Tweet’liyor?

Twitter’ın yaygınlaşmasıyla birlikte Tweet’lemek kavramı da teknoloji jargonundaki yerini aldı. Halen aktif Twitter kullanan yabancı ünlüler arasında Barack Obama ile Shaq’tan bahsetmiştik yukarıda. Liste elbette daha uzun ama biz yerele indirgeyelim isterseniz.

Obama’nın başkanlık kampanyası sırasında aktif şekilde kullandığını söylemiştik. Bizde de benzer bir etki yaratmak isteyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürsel Tekin ve Kemal Kılıçdaroğlu Twitter kullanıcıları arasındaki yerini aldı. 


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter’ı etkin olarak kullanıyor.

Aktif kullanım açısından bakarsak bazı haber siteleriyle havayolu şirketlerinin önde olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde haber olarak verdiğimiz Pegasus ve Türk Hava Yolları‘nın Twitter üzerindeki rekabeti yoğun bir şekilde devam ediyor. Yakında sadece havayolu değil, başka firmaların da bu kervana katılmasını beklediğimizi, hatta Galatasaray‘ın Twitter kullanan ilk spor kulübü olduğunu söyleyelim.

Twitter Türkiye’de Yoğun Kullanılıyor!


Bakalım, yurt dışında ortalığı kasıp kavuran Twitter ülkemizde ne zaman patlama yapacak.

Her geçen gün Twittter’ı kullanmaya başlayan Türklerin sayısında hayli büyük bir artış olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Zaten bu durumu Trends altında da görebiliyoruz. Örneğin İstanbul’da artçı bir sarsıntı olduğunda trendslerde “deprem oldu” yazısını görürseniz şaşırmayın. Hatırlanacağı gibi Kılıçdaroğlu’nun “Recep Bey” şeklindeki nitelemesi de Trendslerde uzun süre yer almıştı.

Kullanımı kolay arayüzü ve istenilen kaynakları kolay takip edebilme olanağı sağlaması Twitter’ın ülkemizde hızlı yayılmasındaki önemli etkenlerden biri. Ünlülerin Twitter’ı etkin olarak kullanması ve mobil cihazların Twitter’a hızlı bir şekilde uyum sağlaması diğer önemli gerekçeler olarak gösterilebilir.

Bunun yanında bir diğer koşul ise birçok ünlü ismin burada yeralması. Facebook’un Türkiye’de “Helin Avşar da Facebook üyesiymiş” haberlerinden sonra adeta patlama yaptığını düşünürsek; Twitter’ın hızla ilgi görmesine de pek şaşırmamak gerek.

:: Twitter hakkında merak ettiğiniz konuları forumda sorun.

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen ‘internette on editör gücündedir’ ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

140 yorum - “Twitter Nedir, Nasıl Kullanılır?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  KİM NE DERSE DESİN SEN DOĞRU YOLDASIN YORUMUNUDA YAP HABERİNİDE SENİ İZLEMEKTEN ZEFK ALIYORUM İLK DEFA BİR MEDYAYA YAZIYORUM

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tiviter acmaq isteyirem

 3. SDN Okuru dedi ki:

  benim hoşuma gitti fakat çok fazla bilmiyorum bana kim yardımcı olacak yada nayabilirim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bende çok fazla bilmiyorum öğrenmek istiyorum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  @ # isaretleri ne ise yariyor ? onlari da anlatsaniza…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞŞEKKÜRLER

 7. SDN Okuru dedi ki:

  #@nasıl twit atılır anlatmamışşın telefondan

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ÜNLÜLERİN İŞİNE ÇOK YARADIĞI KESİN

 9. SDN Okuru dedi ki:

  tıvıtır hesap açmadan bahsediliyor bu hesap açma parasal yöndenmi hesap açılıyor bilmiyorum beni aydınlatın lütfen.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ben kivanc tatlituga tivit atiyorum ama o gormuyor ne yapam lazim

 11. SDN Okuru dedi ki:

  saol bilgilendim

 12. SDN Okuru dedi ki:

  hiç anlamadım

 13. SDN Okuru dedi ki:

  NE BU KADAR UZATTINIZ YAAA BARİ ANANIZIN KIZLIK SOYADINIDA YAZSAYDINIZ….

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bu yorumları soruları cevaplayan birileri varmı

 15. SDN Okuru dedi ki:

  İş dünyasının vaz geçilmezleri mi? 🙂 Güldürmeyin bizi hocam. Eskiden linkedin mi vardı? Xing saçmalığı mı vardı?? Siteleri yere göğe sığdıramamışsınız 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  slm. ben bu gün kaydoldum olmasaydım diğecem acabamı çıkacak karşıma bu sefer , onu bunu takip etten başka bir şey görmedim saatlerdir kurcalıyorum bence boş bir şey facebook daha iyi duruyor gibi şu an için ben böğle düşünüyorum ilerde belki bir şey çıkar umarım

 17. SDN Okuru dedi ki:

  anlamsız bence

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bi sorum olacak..tt yapmak için tam olarak ne gerekiyor?? bazı taglar 700 tweetle gündeme girerken biz 16.000 tweetle gündeme giremiyoruz..bunun sebebi ne??

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Benim yaklaşık 3 yıldan beri Facebook hesabım var şuan 2000 arkadaşım var 90%’ı dünyanın her tarafından kadınlardan oluşuyor d.. Yaklaşık 2 yıldan beri Twitter hesabım var takipçim 28, takip ettiğim 8 aradaki fak ortada, Twitter bana sıkıcı geldi..

 20. SDN Okuru dedi ki:

  anlamadım

 21. SDN Okuru dedi ki:

  bu yazı, bu işleri anlayan insanlar için yazılmış, benim gibi konunun cahilleri için değil…. blog, sosyal medya, mikroblog…tam da bu noktada devreye giriyor !?
  düzgün bir şey yazamamışsınız.başka işler yapın.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  twitter hesabım var ama açılmıyor neden

 23. SDN Okuru dedi ki:

  ne işe yarar diye sordum

 24. SDN Okuru dedi ki:

  hic anlayamadım

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter artık insanların telefonlarla birşeyler yazıp karalamasında ön planda! Ve azımsanmayacak kadar da güncel kişiler twitterda yazmakta! Yıl 2012 oldu artık diyelim, twitter bir kere daha içeriğini değiştirmiş olabilir ama twitter nedir ne değildir olayı artık bayatlamadı mı? bunun yerine yeni içeriğine önem verebilirdiniz!

 26. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar fıransa okullarda tarih dersi diye okutuyo bende şunu söyşücem peki ermeniler katledildiyse dünyaya yayılan ermeniler nereden türefi kütfen bunu bulun

 27. SDN Okuru dedi ki:

  kısaca magazin rehberi işte

 28. SDN Okuru dedi ki:

  beyenmedim ama genede saol

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Bugün kaydoldum girdim iki saat cikamadimm ne saçma yaaa face daha kolay ayoll:)))

 30. SDN Okuru dedi ki:

  aman yarabbi bende bişi belledim bu twııtı…13

 31. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar tvitır girereseniz bunu yazınız hece nedemktir hecenin başarfi büyük
  Ağzın bîr hareketiyle bir defada söylenebilen sözcük parçalarına hece denir.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  ben başimdan gecenleri yazsam patlar …………

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Yaaaa arkadaşlar bu Tw,ttir denilen icatta ne marifetler varmış.Karıştırdıkça birşeyler çıkı***** sevmeye başladım ben bu işi.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter’e yeni girdim ama daha birşey anlamış değ***** yavaş yavaş öğreneceğ***** birkaç ilgi alanımı yazzdım ama yenilerini nasıl gireceğim ***** zaman herşeyi halleder.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  twitter beğendim.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Gazeteci olduğu için mi GaZETECİ GİBİ DÜŞÜNÜYOR .yoksa gazeteci gibi düşündüğü için mi? bu mesleği seçti…

 37. SDN Okuru dedi ki:

  hiç bişey anlamadım…ama twitter a üyeyim…

 38. SDN Okuru dedi ki:

  hahahahahhahahahahahaha

 39. SDN Okuru dedi ki:

  tivitir ı öğrenmek istiyorum ne yapmam lazım

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Artık bende twitter ü*****

 41. SDN Okuru dedi ki:

  bitti dedim bitti

 42. SDN Okuru dedi ki:

  çok guzel

 43. SDN Okuru dedi ki:

  bu nasıl bişeydir yaa

 44. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi ama hala kayıt altında degiliz

 45. SDN Okuru dedi ki:

  açıklama için teşekkürler

 46. SDN Okuru dedi ki:

  benimde var twitter giRl_Of_TeaRs diyee süper bencee twiiterr olmayanlarada tavsiye ediyorumm bende yenii açtımm

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter ın ne olduğunu bilmyenler Facebook ile karşılaştırıyor 😀 Twitter ın asıl amacı Ünlülerin son dakika haberlerini ve o anki duygularını yazdıkları bir platformdur mesela A ünlüsü oraya konser öncesindeki duygularını veya son dakikadaki bilet satışlarını söyler yani ünlüler resmi Facebook sayfalarındakinden daha fazla ayrıntı verir üye olmamızın sebebi ünlüleri takip etmek ve o anki duymuzu yazmaya yarayan bir günlük Twitter dan ulaşmak için

  ***** Bu hesabı Taylor Swift hayranı olduğum için açtım 🙂

 48. SDN Okuru dedi ki:

  twitter türkçe olmuşta ne olmuş yani tabikiki insanların birbirini anlama açısından bakarsak iyi birşey olmuş fakat türkiyedeki adaletsizlikleri gidermek okadar zorki miletimiz hala birbirini anlamıyor

 49. SDN Okuru dedi ki:

  hiçç bişi anlamadımm 😉

 50. SDN Okuru dedi ki:

  nedir bura ya kim takıyo burda yazılanları halka ne faydası var bi cevap ya buda insanları oyalamamnın başka bi yolumu

 51. SDN Okuru dedi ki:

  ***** izmirden makine mühendisi ismail yıldı***** bir çok buluşum ***** son migren hastaları için migren ağrılarını geçiren bitkisel migren bandı geliş***** dairelerden onayını aldım.migren ağrılarına çözüm olan MİGREND isimli bu migren bandının tanıtımını yapabilirmiyim tşk.ler

 52. SDN Okuru dedi ki:

  ya ben bunu hiç bilemiyom

 53. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgi paylaşımız için teşekkür ***** benim gibi bu konuyu merak edenlere çok yararlı olmuştur.

 54. SDN Okuru dedi ki:

  merak ettim aldım bu twittırı okan bayülgene mesaj atmak için cumartesi görüşcez okan bey

 55. SDN Okuru dedi ki:

  güzelmiş

 56. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaş takibinde sınır varmı….2000 den sonra neden almıyor

 57. SDN Okuru dedi ki:

  slm üye oldum fakat acamıyorum nasıl bir şey bu anlatsaniz nasil acip nasıl giriliyo

 58. SDN Okuru dedi ki:

  Her isimizi bitirdik elhamdulillah simdi toplanin twitera bugununuz ne oluyor yarinimiz vahim herkes kendince anlamaya calisiyo ama bos verin bence heba etmeyin kendinizi

 59. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter, eğer yanlış anlamadıysam, eskiden gazetelerde serbest kürsü diye ayrılmış, okuyucuların yazılarını yayımlayan bir köşeleri vardı. Oralara gönderilen her konuda yazılar okuyucunun adıyla yayımlnırdı. Çok da iyi olurdu. İnsanlar içini boşaltır rahatlardı. Okuduğum gazetenin böyle bir köşesi yok maalesef. Ama gazetemin yanlışlarını, hatalarını yazan okuyucularına cevap veren bir Ombutsman köşesi var. Ben bu sayfayı yeni açtım. Analdığım gibi ise çok iyi olacak kanısındayım.Z.Ö.

 60. SDN Okuru dedi ki:

  çoğu yorumlar çok cahilce bence,twitter çok yararlı ve eğlenceli bir paylaşım sitesi,”konuş,gül,tanış,yaz,içini dök,ve daha niceleri twitter sayesinde çok rahat oluyo,bende 5 aydır kullanıyorum çok güzel bir şey bence,facebook tan oldukça iyi olduğunu iddia ediyorum! ayrıca twitter’daki kişi sayısı gayet iyi ve kullanıcıların nerdeyse hepsi akıllı insanlar,facebook ta ise,okadar çok gereksiz insan var,fakeler fln twitterdade var bunlar ama daha ez ve seviyeli şekilde. _betül_

 61. SDN Okuru dedi ki:

  merhabalar
  üye oldum fakat açamıyorum,yardımcı olurmusunuz

 62. SDN Okuru dedi ki:

  tesekkür
  twitter

 63. SDN Okuru dedi ki:

  hayra hizmette kullama dilegimle

 64. SDN Okuru dedi ki:

  Tvitter nedir ?

 65. SDN Okuru dedi ki:

  twitter nasıl kullanıcaz

 66. SDN Okuru dedi ki:

  bende teşekkür ettim bilgilerinizden dolayı

 67. SDN Okuru dedi ki:

  şimdilik daha ne olduğunu anlayamadım. zamanla ne olduğunu anlarız.

 68. SDN Okuru dedi ki:

  Cok bos yorumlar bunlar arkadasimiz cok guzel anlatmis ama hala anlamayan arkadaslar var bravo yani bu twitter I kullanmayan birazcik olsun ilgilenmeyen bilemez de , anlayamaz da o yuzden hic bir ise yaramaz gibi yorumlariniz twitter kullananlar icin cok yargilanir bir hesap acin ve sizde gorun ne ise yariyor burda anlatilanlarla cok da birsey yapamazsiniz. Tesekkurler shiftdeletenet 🙂

 69. SDN Okuru dedi ki:

  yeni bir versiyon anlıyamadık ama kendimce dünya da insanlar ile en üst düzeyde irtibat sağlayabilmeliyim. örnegin tanımadıgım ülke insanlarına sohbet için davet gönderebilmeliyim bu cabam kuruluş tarafından engellenmemeli gönderdigim arkadaşlık sohbet davetleri o kişiler kabul edip veya kabul etmemeleri kararı onların olmalı insanlarla konuşmak onlara ülkemden selam göndermek benim özgür hakkım olmalı. bu gün 23 nisan dünya çocukları bayramı dünya çocukları ülkeme hoşgeldiniz türkler sevecendir şevkatlidir bizim evlatlarımız gibisiniz. SÖZÜM FACEBOOK’ A ançak ben ayıp ve çirkin, insanları üzücek gayri ahlaki davranışta bulunursam beni uyarmalı ben müzisyenim okyanus ötesi bir meslek taşıma sohbet için veya İNGLİZCE mi geliştirmek için istek gönderdim diye çeza aldım suçum o kişiyi tanımıyormuşum istek gönderemez mişim çok üzgünüm ben BESTEKAR OSMAN BİLGİÇ SAYGILAR SUNUYORUM DÜNYA BİZİM KÖYÜMÜZ İNSANLARI YARADANDAN DOLAYI ayırmaksızın SEVİYORUM allaha emanet olun tanrı ülkemi ve dünyayı felaketlerden korusun

 70. SDN Okuru dedi ki:

  ben hala Twitterı anlaış değilim ama benim veya başkalarına bir faydası varsa bende kullanmak isterim neden olmasın ki ve bu herkez için gecerli olan bir şey bence herkeze slm

 71. SDN Okuru dedi ki:

  öf yaaa zaten facemm var boş twıter felan

 72. SDN Okuru dedi ki:

  twitteri öğrenen insanlar için bir virüs gibi zamanımızı alı***** değer

 73. SDN Okuru dedi ki:

  rwiter ucretsız mı

 74. SDN Okuru dedi ki:

  iyide kişilerle nasıl konuşucaz mesela gökhan gönül twitterda bi 6S taraftarı ile polemiğe girmiş nasıl ?

 75. SDN Okuru dedi ki:

  üye olduktan sonra facebooktaki gibi mi arkadaş bulucaz

 76. SDN Okuru dedi ki:

  slm arkdşlr bn hasan bursa’dan pek kavryamdım dyeblrm,yinede güzl yeni br pncere sayılr.

 77. SDN Okuru dedi ki:

  tanıdıklarım

 78. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın Melih ÇELİK, inşallah on editör ünvanınızı artırarak 12 editör gücüne sahip ***** ***** ÇELİK

 79. SDN Okuru dedi ki:

  valla yenı kaydoldum ana sayfa açıldı ama ölece bakıyom bu ne yaaa. hep ***** olurum faceye

 80. SDN Okuru dedi ki:

  bence facebook ile karşılaştırılması imkansız facebook’un tırnağı bile olamaz çok saçma bir paylaşım sitesi.

 81. SDN Okuru dedi ki:

  ya abicim ben üyeyim ama giremiyorum nedenn

 82. SDN Okuru dedi ki:

  hala bekliyom kayıt için

 83. SDN Okuru dedi ki:

  bir şeyler snlayan var ise bu twitirden lütfen herkesi aydınlatsın

 84. SDN Okuru dedi ki:

  süleyman yarar
  mert
  kübar
  aysel
  seymai

 85. SDN Okuru dedi ki:

  cok guzel begendım

 86. SDN Okuru dedi ki:

  allah yardımcın olsun

 87. SDN Okuru dedi ki:

  boşverin bi halt deil

 88. SDN Okuru dedi ki:

  bu twitiri ya ben anlamiyom yada zor

 89. SDN Okuru dedi ki:

  yararlı olan her site çok faydalı aslında fakat çoğu insan bunları mahvediyor gençlerin cahilliklerinden yararlanıyor umarım herkes doğru bir şekilde kullanır teşekkürler.

 90. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler ama facebook yeter bana emre(tetikci)

 91. SDN Okuru dedi ki:

  facebook saha güzel bence

 92. SDN Okuru dedi ki:

  iimiş herkeste twitter hastalıgıdır başladı

 93. SDN Okuru dedi ki:

  İnternetin arkadaş/sevgili bulma aracı olmadığını, sosyalleşmenin arkadaşlarının artistik fotoğraflarına yorum yapmak olmadığını ve paylaşımın abuk subuk videoları, fotoğrafları, fıkraları arkadaşlarına göndermek olmadığını anladığımız zaman Twitter, Linkedin, Xing ve benzeri siteler patlama yapacaktır 🙂

 94. SDN Okuru dedi ki:

  gereksiz birsey bence facebok yeter bana tuba

 95. SDN Okuru dedi ki:

  memleket meselesi geçim derdi para derdi dedikodu hakaret can sıkıcı sözler neden olsun ey dostlar

 96. SDN Okuru dedi ki:

  bişe anlamadım ama neyse

 97. SDN Okuru dedi ki:

  bi yardımcı olan olsa süper olur ,bizim bilgisayar hocası herkes acsın vizelere 10 puan dedi actık aldık puanı kapatmayı düsünüyo herkes =)

 98. SDN Okuru dedi ki:

  dilseçimi yoksa banayaramaz üye olacam ama denemek lazim

 99. SDN Okuru dedi ki:

  twitter ile ilgili olarak aradığım cevapları aldım çok teşekkürler
  erol

 100. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler. süpersinizz.

 101. SDN Okuru dedi ki:

  nası bişey hala anlamadım

 102. SDN Okuru dedi ki:

  twitterda takip ettiğim arkadaşlarıma mesaj atıyorum ama onların sayfasında attıgım mesajları göremiyorum neden?

 103. SDN Okuru dedi ki:

  Bu meretin dil seçeneği yokmu.

 104. SDN Okuru dedi ki:

  yazdıklarınız cok işime yaradı sağolun ama ben nasıl resim yukleyebilirim?

 105. SDN Okuru dedi ki:

  merhaba efendm. bu twitter a üye olduktan sonraki aşama neki. nasıl üyeler bulacaz…sonra kendimizi nasıl geliştirecez

 106. SDN Okuru dedi ki:

  gerçekten güzel bir anlatım benim gibi acemiler için iyi bir anlatım.
  teşekkürler,

  Nesrin ÇAVUŞ

 107. SDN Okuru dedi ki:

  asLında bence yabancı üLkeLerde patLmasının sebebi ana diLLerinde kuLLanmaLarı türkiyedeki arkdasLarımız ingiLizce yetersizLiqinden doLayı sevmiyor oLabiLirLer

 108. SDN Okuru dedi ki:

  walla bnde anlamadm şmdi facebook gbi bişeymi yoksa ondan baya bi farkılı mı? kafam karıştı bea!

 109. SDN Okuru dedi ki:

  walla bnde anlamadm şmdi facebook gbi bişeymi yoksa ondan baya bi farkılı mı? kafam karıştı bea!

 110. SDN Okuru dedi ki:

  ben hala anlamadim

 111. Murat Sevecen dedi ki:

  MURAT KAPLAN: yaben üye oldum ama kullanmam baya bir zaman alır

 112. Özgür Karğı dedi ki:

  ya ben uye oldum ama acamıyorm nasıl acılıyor 🙁

 113. Gürol Durmaz dedi ki:

  saygılar huzurunuz da işde gürol

 114. Aydoğan Taşkın dedi ki:

  VİVA FACEBOOK KAHROL TWİTTER HEHEHE ULAN AZ DAHA KAYIT OLUYODUM NE PATLAMASI YAHU BENCE O PATLICAK DİYENLERİN İÇENDE PATLAR OLSA OLSA HAHAHAH….

 115. Salih Hançer dedi ki:

  facee book ile karşılaştırmak abes diyenler.. Olaylara sadece kendi penceresinden bakıyorlar,ben ticaretle uğraşıyorum sattığım farklı ürünler hakkında reklam ve bilgilendirme ,duyuru gibi faaliyetlerde müthiş fayda sağlıyorum ,hatta şirkete ait web sitesinden çok daha etkili oluyor… Bu durumda ‘ne işe yarayacağı veya yaramayacağı tamamen kullanıcının hayal gücü becerisine kalmış bir mesele…
  Facebook un sosyal bir platform olmasına gelince ; bilgisayar başında durmak ,zaten insanı toplumdan uzaklaştırıyor biliyorsunuz… Öyle komik durumlar oluyor ki; kişi arkadaşlarım ile ilgileniyorum diye düşünüyor ama ,çoğalan bildirim ve paylaşımlara bakmaktan, evde yanıbaşındaki çocuğu ile eşi ile vakit geçirmekten uzaklaşıyor…

 116. SDN Okuru dedi ki:

  iyiki kayd olmamışım gerçekten araştırdım bi işe yaradığı falan yok facebook la kıyaslanamaz bile.

 117. SDN Okuru dedi ki:

  çok zor

 118. SDN Okuru dedi ki:

  yani kısaca sı ne demektir onu istiyorum sizden facebook
  resimleri paylasılan arkadas bulma sitesi

 119. SDN Okuru dedi ki:

  ne buya ne in var ne peri bede birşey var sandım

 120. SDN Okuru dedi ki:

  kendimi aptal hissediyom

 121. SDN Okuru dedi ki:

  DeneyeLim

 122. SDN Okuru dedi ki:

  çok uzatmışsınız kısaca neye yaradığını söleseydiniz yeterdi bence :S

 123. SDN Okuru dedi ki:

  kullanma kulavuzu ne işe yarar dedim ögretmenimizin dedigi gibi degil

 124. SDN Okuru dedi ki:

  allah aşkına bende cidden bir şey var sandım bu TİVİTIR da

 125. SDN Okuru dedi ki:

  benim twitterım var bayadır:)Ama jaiku tarzı birşey:)Şu ana kadar patlmadıysa patlamaz bence Türkiye’de.

 126. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook ile karşılaştırmak çok abes. Facebook sosyal bir platformdur. Twitter ise ne amaca hizmet ettiği belli olmayan anlamsız bir uygulamadır. Yani şu an bunu yapıyorum diye bir kaç cümle yazmak, ee sonuç? Neyin peşindeyiz ki, amaç nedir yani? Patlama falan yapacağını da düşünmüyorum.

 127. SDN Okuru dedi ki:

  Melih Bey
  Twitterla ilgili araştırma yaparken yazınıza rastladım
  ellerinize sağlık
  pınar ışık

 128. SDN Okuru dedi ki:

  baya bilgilendirdiniz çok teşekkürler sağ olun..

 129. SDN Okuru dedi ki:

  teşekür ederim bilgilendirdiğiniz içi kolay gelsin murat

 130. SDN Okuru dedi ki:

  komiksiniz hocam. amerikanin nufusu kac? twitter’in uye sayisi kac? o halde “Özellikle ABD’de Twitter’ı kullanmayan yok ***** cumlesi biraz abarti olmuyor mu?

Yorum yazın

Geri bildirim