Okunma

Twitter, Robottan Geçilmiyor


12 Ağustos 2014 Salı 20:10
Twitter, Robottan Geçilmiyor

Sosyal medyanın patlama evresini geride bırakıp insanların dijital hayatının ‘önemli bir parçası’ olduğu çağımız, çok sayıda dijital semptomu da beraberinde getiriyor. Twitter tarafından yapılan bir araştırma, sosyal ağların en önemlilerinden Twitter’da 23 milyon robot kullanıcı olduğunu ortaya koydu. Bu veri inanılmaz!

Araştırma; 270 milyon seviyesindeki aktif kullanıcının yüzde 8.5’inin robot hesap olduğunu ve bunların yüzde 5’inin reklam botu olduğu (takip eden, RT yapan, Fav’layan) ortaya konuldu.

Aylık 270 milyon aktif kullanıcıya sahip Twitter’da otomatik olarak Tweet atan, RT ya da fav yapan, belirli ücretlerle profil takip eden robotlar büyük bir hızla yaygınlaşıyor. 

14-08/12/twitter-profile-1024x681.jpg

Yüzde 3’ü ‘iyi’ robot

Sosyal gündemi belirleme yönüyle olduğu kadar reklam dünyası için de önem taşıyan Twitter da çok sayıda kişi ya da kurum hesabı ‘takipçi satın alma’ yöntemi ile robotları kendi bünyesine dahil ederken; bu konunun her geçen gün daha fazla gündeme gelmesine ön ayak oluyor.

Tüm robot hesaplar reklam ya da takip amaçlı değiller, yüzde 8,5 içinde yüzde 3’ü faydalı bilgileri yaygınlaştırmak için sivil toplum örgütleri ve kurumlar için görev alan botlar. Ancak bunların sayısı genel robot sayısına göre düşük seviyede kalıyor.

:: Hiç takipçi satın aldınız mı?

Yazan: Ferhat Verdi
SDN – ShiftDelete.Net
 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Twitter, Robottan Geçilmiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında önlemler alırlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çoğu tayyibin trolü

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Şu takipçi kasma işi kadar saçma bir şey yok ya, işte bunlar hep insanların egolarından ve beğenmek istenmelerinden.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kirlilik ortaya çıktığından beri (türkce oldugunda) kullanmamaya gayret ediyorum. Bilgi kirliliği resmen! Sözlükler daha ideal bu konuda.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bence daha fazla.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter’ın cılkı çıkalı çok oluyor. Eğer troll hesaplara bir şey yapmazlarsa yakında ellerinde patlayacak.

" Twitter, Robottan Geçilmiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter, Robottan Geçilmiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter, Robottan Geçilmiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "