Twitter’da rencide edici mesajların devri kapanıyor


16 Ağustos 2019 Cuma 09:00
Twitter’da rencide edici mesajların devri kapanıyor

Kullanıcıların deneyim kalitesine iyice odaklanan Twitter, bir koruma kararı daha aldı. Bundan bir hafta önce kullanıcılara bildirimleri susturma yetkisi veren sosyal medya sitesi, şimdi de hesap sahiplerini rahatsız edebilecek olan mesajları hedef aldı.

Twitter saldırgan mesajlar için farklı bir filtre sistemi kullanacak

Twitter, bilinmeyen fakat direkt olarak gelen mesajların taranması işlemini bir adım daha öteye taşıyor. Rahatsız edici içeriklerin yaşattığı huzursuzluğu en düşük seviyeye çekmek isteyen sosyal medya devi, filtre sisteminin detaylarını açıkladı.

twitter saldırgan mesajlar

Rencide edici kelimeler listesinde yer alan herhangi bir kelimeyi veya kelimeleri içeren mesajlar, “ek mesajlar” bölümünde yer alacak. Kullanıcılara çok da yabancı olmayan bu filtreleme sisteminin bir benzerini Facebook da kullanıyor.

Bu bağlamda hesap sahipleri Twitter’ın filtrelemiş olduğu mesajları, eğer isterlerse, görebilecek. Popüler mecra, insan müdahalesine gerek kalmadan ilgili problemi ortadan kaldırmak istiyor ve bunun için çok çaba sarf ediyor.

Twitter’ın destek hesabı, istenmeyen mesajların eğlenceli olmadığını ve direkt mesajlar kutusu içerisinde bulunan ancak göz önünde bulunulması arzulanmayan mesajları hem göz önünden çekmek adına hem de zihinden silmek adına bir filtre sistemini denediğini belirtti.

Twitter mesajlar

Sözlü tacizlere ve siber zorbalıklara maruz kalanlar, böylesine bir uygulamanın var olmasını en çok isteyenler arasında yer alıyor. Adı henüz konmamış filtrenin özellikleri neler?

Herkesten direkt mesaj alma özelliğini açmış olan hesaplara “mesaj istekleri” isimli bir klasör açılacak. Bütün kullanıcılardan mesaj alabilen kişiler, bu klasör aracılığı ile takip etmedikleri bir hesaptan mesaj aldıklarında o mesajı burada görecekler.

— Bir “kalite filtresi” sistemi devrede olacak. Kalite filtresi sayesinde mesaj istekleri klasöründe “düşük kaliteli” olarak tanımlanan mesajlar tamamen ortadan kaldırılacak.

— Kalite filtresini kullanmayan bireyler, şüpheli mesajları göremeyecekler.

— Şüpheli mesajların ilk birkaç satırı gizlenecek ve geriye kalan satırlarda şu yazacak: “Bu mesaj gizli çünkü rahatsız edici bir içerik içeriyor olabilir.

Son olarak Twitter, “yanıtları gizle” isimli bir özelliği daha test ediyor. Bu özelliğin amacı, kötü niyetli mesajların şikayet edilmesini kolaylaştırmak. Sizce Twitter’ın aldığı önlemler ne kadar yararlı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Twitter’da rencide edici mesajların devri kapanıyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu önlemlerle siyasetçiler eleştiriden kolaylıkla kaçabilecek mi yani?

" Twitter’da rencide edici mesajların devri kapanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’da rencide edici mesajların devri kapanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’da rencide edici mesajların devri kapanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
 2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?