Okunma

Twitter, Seçim Sonuçlarını Tahmin Edebilir!


14 Ağustos 2013 Çarşamba 06:20
Twitter, Seçim Sonuçlarını Tahmin Edebilir!

Sosyal medya toplumsal yaşamdaki etki sahasını her geçen gün daha çok artırıyor. Özellikle Twitter ve Facebook, bireysel paylaşımlar kadar kolektif toplumsal hareketlerin de kaynağı olma noktasına ulaştı.

Kitlelerin sosyal ağlardaki etkinlikleri ve tutumları; toplumsal, siyasal ve kültürel hayata dair birçok konuda “ortak ses”in ne olduğu yönünde ipuçları sağlıyor. Hal böyle olunca, sosyal medya alanı da bilimsel araştırmalara da sıklıkla konu oluyor.

Bu araştırmalardan biri de ABD’nin Indiana Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Mashable sitesinin haberine göre araştırma sonuçları, Twitter’in gelecekte ABD seçim sonuçlarını tahmin edebilecek noktaya ulaşabileceğini gösteriyor.


Ünlü Politikacıların ve Liderlerin Twitter Profilleri

Çalışma,  ABD’de geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleşen seçim sonuçları ile Twitter arasında önemli bir bağ ortaya koyuyor. Veriler, temsilciler meclisi adaylarının seçim gerçekleşmeden aylar önceki “mention” sayıları ile seçim performansları arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğunu ispatlıyor.

Indiana Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarının siyasi danışmanlara, sosyologlara ve istatistikçilere anket çalışmalarında ve seçim stratejilerinde Twitter verilerinden yararlanmanın önemli konusunda bir kanıt olduğu ifade ediliyor.

:: Sosyal Medyanın gelecekte etki alanının daha da genişleyeceğini düşünüyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Twitter, Seçim Sonuçlarını Tahmin Edebilir!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ABD Twitter’da seçim sonuçlarını önceden tahmin edip Müslüman ülkelere ona göre müdahalede edebilir yaşasın ABD’nin teknolojilerine bayılıyoruz!

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Katliamlarıda tahmin edebilirmi? Mısırda 2000’den fazla şehit var Haçlılar ve Siyonistler Müslüman Mısır’ı katlediyor işte demokrasi bu!

  3. SDN Okuru dedi ki:

    abdullah gül’lü de koyabilirdiniz

" Twitter, Seçim Sonuçlarını Tahmin Edebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter, Seçim Sonuçlarını Tahmin Edebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter, Seçim Sonuçlarını Tahmin Edebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "