Twitter tartışma yaratan ön izlemeye odaklanıyor


22 Eylül 2020 Salı 13:15
Twitter tartışma yaratan ön izlemeye odaklanıyor

Twitter üzerinden bir süredir yapılan paylaşımlar ırkçılığa ve ayrımcılığa yönelik bazı sorunların olduğunu ortaya çıkıyor. Kullanıcılar iki fotoğraf yüklüyor ve ön izlemede beyaz tenli insanların fotoğrafları ya da görselleri öne çıkarılıyor. Twitter ön izleme fotoğrafları hakkında binlerce paylaşım yapıldı.

Twitter ön izleme fotoğrafları ırkçılık ve ayrımcılık içeriyor mu?

Irkçılık ve siyasi ayrımcılık gibi tartışmalara sebep olan bu durum Twitter algoritmasıyla alakalı bir sorundan kaynaklı gibi duruyor. Olaylar nasıl başladı? Öncelikle Blackface ve Whiteface karşılaştırması yapan iki fotoğraf yan yana eklendi. Ön izlemede küçük duran fotoğraf gösterilirken çoğunlukla beyaz tenliyi gösteren Twitter algoritması ırkçılık tartışmalarına neden oldu.

Bunun yanında kadın ve erkek fotoğrafları da aynı şekilde eklendiğinde erkek öne çıkarılıyor.

Kullanıcılar daha sonra bu durumun üzerine giderek, Twitter’ın ön izleme algoritmasının siyah ten rengine sahip olmayan çizgi film karakterlerini de tercih ettiğini keşfettiler. Bunun gibi pek çok paylaşım yapan kullanıcılar aslında Twitter’ın açığını bulmuş gibi duruyor.

Yaşanan tartışmalardan sonra Twitter’ın makine öğrenimi araştırmacıları daha önce, görünümü bir resimde bulabildikleri en belirgin yüze odaklamak için yüz tanıma ve yüz tanıma teknolojisini kullandıkları bir blog gönderisinde tüm durumu açıklamaya çalıştılar.

Peki eğer görselde yüz yoksa algoritma neye odaklanacak? Bazı durumlarda sistem hiç olmayan yüzleri bile algılıyordu. Yani yanılıyordu. Yüz içermeyen fotoğraflar söz konusu olduğunda, algoritma görüntünün ortasındaki görünüme odaklanıyor ve bu da garip bir şekilde kırpılmış fotoğraf ön izlemelerinin oluşmasını sağlıyor.

Bu durumda Twitter’ın algoritmasında bir sorun olduğu ortaya çıkıyor, en azından eksiklikler olduğu. Söz konusu probleme ilişkin Twitter’ın baş tasarım sorumlusu Dantley Davis , şirketin bu konuyu araştırdığını ve sorunu yapay zeka algoritmasıyla çözmeye çalıştığını aktardı.

Aynı şekilde paylaşımlar Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının da bir süredir radarında. Türkiye’de sevilen siyasi paylaşımlarda ortaya çıkan bu algoritma sorunu, siyasi liderlerin fotoğrafların ön izlemesinde test edildi ve espirili paylaşımlar ortaya çıktı.

Yapılan paylaşımlardan bazıları şu şekilde:
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Twitter tartışma yaratan ön izlemeye odaklanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter tartışma yaratan ön izlemeye odaklanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter tartışma yaratan ön izlemeye odaklanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti