Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor!


02 Ekim 2020 Cuma 15:15
Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor!

Twitter’ın bir süre önce karşı karşıya kaldığı bir sorun vardı. Bu soruna göre, kullanıcılar iki fotoğraf paylaştıklarında bu fotoğrafların yanlı bir şekilde kırpılıp öne çıkartıldığı söyleniyordu. Kullanıcılar iki fotoğraf yüklüyor ve ön izlemede beyaz tenli insanların fotoğrafları ya da görselleri öne çıkarılıyor. Twitter ön izleme fotoğrafları hakkında binlerce paylaşım yapıldı. Twitter ön izleme fotoğrafları sorunu ne zaman çözülüyor?

Twitter ön izleme fotoğrafları sorunu yakında çözüme kavuşuyor

Bahsi geçen sorunda, siyah ve beyaz tenli kişilerin fotoğrafları yan yana konuyor. Twitter algoritması ise kırptığı ön izleme fotoğrafına beyaz kişiyi ekliyor. Bunu kadın ve erkek fotoğrafı konulduğunda erkeği ön plana çıkartarak yapıyor. Farklı örnekleri de deneyen kullanıcılar Twitter’ın bu işleyişini ”ırkçı ve cinsiyetçi” bulmuştu.

Twitter algoritmasına yönelik bu sorunu çözeceğini açıklamış olmasına rağmen sorunun devam ettiğine yönelik paylaşımlar yapılıyor. Twitter ise söz konusu problemde, ırkçılık ya da öne çıkartma kanıtı bulamadığını, ancak “zarar verme potansiyeli” olduğunu kabul ediyor.

Twitter ön izleme fotoğrafları sorunu

Twitter yeni yaptığı bir blog paylaşımında sorunun ele alındığını söylüyor. Parag Agrawal ve Dantley Davis tarafından kaleme alınan yazıda, Twitter’ın görüntü kırpma konusunda yeni değişiklikler getireceğini bunların da şeffaflık sınırları içinde olacağı aktarılıyor.

Twitter’ın fotoğrafları kırpma yöntemi hakkında aldığı eleştirileri değerlendirdiğini söyleyen yazıda, mevcut algoritma sisteminin yeniden test edildiği aktarılıyor. Görüntü kırpma sistemi, insanların ilk önce neye odaklanacağını ve neye bakacağını tahmin ediyor ve onu öne çıkartıyor. Burada gelen eleştirileri değerlendirmek adına algoritma, beyaz tenli ve siyah tenli insanları, beyaz tenli ve Hint kökenli kişileri ve Beyaz tenli/ Asya kökenli gibi karşılaştırmalarla sınandı.

Her şekilde karşılaştırma yapıp test edilen durumlar sonucunda, belirginlik haritası hesaplandı ve algoritmanın, ırk, cinsiyet veya diğer değişkenleri ele alarak değerlendirme yapması sağlandı. Bunun ardından bir ayrımcılık yapılmadığı sonucuna ulaşan Twitter, getireceği yeni değişiklikle beraber bu tarz görsellerde, kişilerin istediği ya da seçtiği bir görseli öne çıkartacak gibi duruyor.

Twitter ön izleme fotoğrafları sorunu çözüme kavuşur mu? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!