Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor!


02 Ekim 2020 Cuma 15:15
Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor!

Twitter’ın bir süre önce karşı karşıya kaldığı bir sorun vardı. Bu soruna göre, kullanıcılar iki fotoğraf paylaştıklarında bu fotoğrafların yanlı bir şekilde kırpılıp öne çıkartıldığı söyleniyordu. Kullanıcılar iki fotoğraf yüklüyor ve ön izlemede beyaz tenli insanların fotoğrafları ya da görselleri öne çıkarılıyor. Twitter ön izleme fotoğrafları hakkında binlerce paylaşım yapıldı. Twitter ön izleme fotoğrafları sorunu ne zaman çözülüyor?

Twitter ön izleme fotoğrafları sorunu yakında çözüme kavuşuyor

Bahsi geçen sorunda, siyah ve beyaz tenli kişilerin fotoğrafları yan yana konuyor. Twitter algoritması ise kırptığı ön izleme fotoğrafına beyaz kişiyi ekliyor. Bunu kadın ve erkek fotoğrafı konulduğunda erkeği ön plana çıkartarak yapıyor. Farklı örnekleri de deneyen kullanıcılar Twitter’ın bu işleyişini ”ırkçı ve cinsiyetçi” bulmuştu.

Twitter algoritmasına yönelik bu sorunu çözeceğini açıklamış olmasına rağmen sorunun devam ettiğine yönelik paylaşımlar yapılıyor. Twitter ise söz konusu problemde, ırkçılık ya da öne çıkartma kanıtı bulamadığını, ancak “zarar verme potansiyeli” olduğunu kabul ediyor.

Twitter ön izleme fotoğrafları sorunu

Twitter yeni yaptığı bir blog paylaşımında sorunun ele alındığını söylüyor. Parag Agrawal ve Dantley Davis tarafından kaleme alınan yazıda, Twitter’ın görüntü kırpma konusunda yeni değişiklikler getireceğini bunların da şeffaflık sınırları içinde olacağı aktarılıyor.

Twitter’ın fotoğrafları kırpma yöntemi hakkında aldığı eleştirileri değerlendirdiğini söyleyen yazıda, mevcut algoritma sisteminin yeniden test edildiği aktarılıyor. Görüntü kırpma sistemi, insanların ilk önce neye odaklanacağını ve neye bakacağını tahmin ediyor ve onu öne çıkartıyor. Burada gelen eleştirileri değerlendirmek adına algoritma, beyaz tenli ve siyah tenli insanları, beyaz tenli ve Hint kökenli kişileri ve Beyaz tenli/ Asya kökenli gibi karşılaştırmalarla sınandı.

Her şekilde karşılaştırma yapıp test edilen durumlar sonucunda, belirginlik haritası hesaplandı ve algoritmanın, ırk, cinsiyet veya diğer değişkenleri ele alarak değerlendirme yapması sağlandı. Bunun ardından bir ayrımcılık yapılmadığı sonucuna ulaşan Twitter, getireceği yeni değişiklikle beraber bu tarz görsellerde, kişilerin istediği ya da seçtiği bir görseli öne çıkartacak gibi duruyor.

Twitter ön izleme fotoğrafları sorunu çözüme kavuşur mu? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter, tartışma yaratan sorun için adım atıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti