Twitter Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı


14 Ekim 2020 Çarşamba 13:00
Twitter Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı

Facebook’un ABD Başkanı Donald Trump’ın sahte destekçilerine yönelik yaptığı operasyonunun ardından Twitter da benzer bir işleme gitti. Sosyal medya uygulaması, Başkan Trump’ın siyah destekçilerine ait olduğu iddia edilen bir dizi sahte hesabı askıya aldı. Bu hamleyle Twitter Trump ya da Biden lehine olası bir haksız kazancın önüne geçmeyi hedefliyor.

Twitter Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter, söz konusu hesapların spam ve manipülasyon konusundaki kuralları ihlal ettiğini belirtti. Hesapların genel olarak siyah olduklarını vurguladıkları ve oylarını Trump’a verecekleri şeklinde dil kullandığını ifade eden Twitter, askıya alınan hesap sayısını ve kaynağını açıklamadı. Söz konusu faaliyetlerin hala araştırılmaya devam ettiği belirtilirken ihlalde tespit edilmesi halinde ek hesapların da askıya alınabileceğinin altı çizildi.

Twitter Trump

Soruşturmayı ilk olarak duyuran The Washington Post’un iddiasına göre, Clemson Üniversitesi’nde bir dezenformasyon araştırmacısı olan Darren Linvill, 265 binin üzerinde retweet yapan ya da tweet atan hesap tespit etti. Konuyla ilgili konuşan Linvill, hesapların çoğunun 2017 yılında açıldığını ancak son 2 ayda daha fazla etkili olduğunu ve fotoğraf olarak haber makalelerinde yer alan kişilerin görsellerini kullandıklarını aktardı.  Linvill, söz konusu hesapların arasında 10 binin üzerinde takipçisi olanların da bulunduğunun altını çizdi. Ancak askıya alınan hesapların etkilerinin çoktan gerçekleştiğini söyledi.

Twitter, platformundaki bilgileri insanların manipüle etmek için kullanılmasını engelleyen bir yasak politikası izliyor. Söz konusu eylemin de 3 Kasım‘da gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerinden önce yapılması da daha şeffaf bir seçim sürecinin gerçekleşmesine olanak tanıyacak gibi görünüyor. Zira anket sitelerine göre siyahi seçmenlerin yüzde 10’u Başkan Trump’ı destekliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Twitter Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İfade özgürlüğü diye sığınanlar nerede. Belki de doğru olabilir. Bu şekilde Cumhuriyeçiyim diye tanıtıp Biden’a oy vereceğim diyenler de var. Peki niye o hesaplar askıya alınmıyor. Twitter ifade özgürlüğü değil, kendine uygun gördüğünü, desteklediğini yapıyor. TR’de de aynısı olmuştu

" Twitter Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter Trump destekçilerinin hesaplarını askıya aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?