Okunma

Twitter Türkiye Günü İstatistikleri


28 Mayıs 2013 Salı 20:14
Twitter Türkiye Günü İstatistikleri

Twitter’ın Türkiye’deki iş ortağı Genart Medya tarafından organize edilen ve Twitter Global Satış Operasyonları Direktörü Ali Jafari’nin de katıldığı etkinlikte, sosyal paylaşım sitesinin geldiği son nokta aktarıldı.

Özel röportajı izleyin

Twitter Global Satış Operasyonları Direktörü Ali Jafari ve Genart Medya Kurucu Ortağı Burak Yılmaz ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, Twitter kullanıcılarına çok özel tavsiyeler hakkında konuştuk. 

İlginç istatistikleri açıklıyoruz

Sitede paylaşılan tüm mesajların %31’inin içinde Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa bölgesinden gönderildiğini belirten Jafari, İstanbul da dahil olmak üzere toplam 23  bölge ofisi açtıklarını söyledi.

Twitter‘ın dünya genelinde aylık 500 milyon ziyaretçisi, 200 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor ve günde 400 milyon mesaj gönderiliyor.

Twitter kullanıcılarının %31‘i günde birkaç defa, %22′si haftada birkaç defa siteye girerken, %8′i de ayda 1 veya daha az giriş yapıyor.

Nereden tweet gönderiyoruz?

Kullanıcıların %60‘ı tweet’leri evde herhangi bir iş yapmıyorken gönderirken televizyon karşısında bu oran %45‘i buluyor. Uyumadan önce mesaj gönderenlerin oranı %42, okulda ve işte kullananların oranı %35, uyanır uyanmaz Twitter’a sarılanların oranı %27, arkadaşları veya ailesiyle beraberken ileti gönderenlerin oranı %22 olarak açıklandı. Bu bilgiler arasında en ilginç olanı ise sinemada film izlerken tweet atanların oranının %10 olduğunun ortaya çıkması.

Kullanıcıların %95‘i bilgisayardan bağlanırken bu oran mobil cihazlarda %54 olarak gerçekleşti.

Markalar ve Twitter

Sosyal paylaşım sitesi üzerinden markaları takip edenlerin oranlarına bakıldığında, kullanıcıların %21‘i en fazla 1-2 marka, %27‘si 3-5 marka, %15‘i 6-10 marka, %8‘i ise 11-20 markayı takip ediyor. Bu alanda %20‘lik kesim ise herhangi bir markanın hesabını izlemiyor.

Markaları takip eden kullanıcıların %94′ü indirim ve promosyonlar için ilgi gösterirken, %88‘i ücretsiz ürün ve hizmet için, %87‘si eğlence için, %79‘u marka hakkında güncel bilgiler ve yeni ürünler için, %79‘u özel bilgilere hızlı ulaşmak için, %56‘sı da müşteri ilişkilerine ulaşmak için Twitter‘ın başına geçiyor.

Toplantıyı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkilileri de yerinde izledi ve Twitter ekibinden bazı bilgiler aldı.

:: Siz hangi sıklıkla ve neredeyken Tweet gönderiyorsunuz?
Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Twitter Türkiye Günü İstatistikleri”

 1. DumDumaq dedi ki:

  Internette çok begendıgım komik güzel sözler oluyor o sözler kaybolmasın sonradanda okumak için twittera kayıt edıyorum

 2. 61trabzon61 dedi ki:

  bilgisayar ve telefondan atıyorum. spor müsabakaları olduğunda bir de gün içerisinde otobüs yolculuklarında atıyorum.

 3. osman sarohan dedi ki:

  Bilgisayardan, sık aralıklarla.

 4. ilhan032 dedi ki:

  Çoğu zaman bilgisayardan gönderiyorum. 2 günde bir atarım genelde.

 5. leanardo dedi ki:

  bi sor bakalım twiitter in var mı diye

 6. TheDestroyer35 dedi ki:

  Ipod’um sağolsun bu işe yarıyo,bende o üzülmesin diye ondan atıyom hep..

 7. drjacob dedi ki:

  Bazen Yolluyorum Genelde Okuyorum Ama Her An Açık Pc’de ve Mobilde

 8. Uranos dedi ki:

  Hiç yollamıyorum sadece okuyorum

 9. danceinthedark dedi ki:

  Yalnızca cepten yolluyorum nedenini bilmemekle beraber

 10. Mai Nai dedi ki:

  Pcden ve cepten gö***** />
  Şu son haftalarda twiyi kullanma oranım arttı diyebiliriz.

 11. thesavarona dedi ki:

  Her platform mübah

 12. sebastiantr dedi ki:

  Cep, mac, pc, laptop elimin altında ne varsa

 13. Artvincenter dedi ki:

  Twet anlık durum olduğu için mobil daha anlamlı geliyor twitter kullandıgımda yazacağım cevabı

 14. Troy dedi ki:

  ben de genelde cepten yolluyorum ama mac üzerinden yolladığım da oluyor.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tweet e ve faceye karsi olanlardanim ve hesaplarim yok. Amac bir kisi bile olsa yabancinin benim sirtimdan kazanc saglanasini engellemek. Bir kiside bir kisidir. Sen yapmasan ben yapmasam nasil cikar karanliklar aydinliga:-D

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Tweet e ve faceye karsi olanlardanim ve hesaplarim yok. Amac bir kisi bile olsa yabancinin benim sirtimdan kazanc saglanasini engellemek. Bir kiside bir kisidir. Sen yapmasan ben yapmasam nasil cikar karanliklar aydinliga:-D

" Twitter Türkiye Günü İstatistikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter Türkiye Günü İstatistikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter Türkiye Günü İstatistikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "