Twitter Türkiye ofisi açılıyor mu?


19 Mart 2021 Cuma 10:10
ABONE OL
Twitter Türkiye ofisi açılıyor mu?

Halk arasında sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanunda yapılan değişiklikler kapsamında Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük ziyaretçi sayısı 1 milyondan fazla olan platformlara temsilci atama zorunluluğu getirildi. YouTube’dan LinkedIn’e kadar tüm platformlar Türkiye için temsilci atarken, sadece Twitter herhangi bir adım atmadı.

Twitter Türkiye ofisi için görüşmeler başladı

Yasanın yürürlüğe girmesi ile bugüne kadarki süreçte iki kez para cezası ve reklam yasağı ile karşı karşıya kalan Twitter için artık diğer aşamaya geçilmesi yani bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması bekleniyordu. Nihayet bu konuda sevindirici bir gelişme yaşandı. Elde ettiğimiz bilgilere göre, Twitter yetkilileri, söz konusu bakanlıklar ile temsilci atama konusunda iletişime geçti ve görüşmeler başladı.

Twitter Türkiye ofisi için görüşmeler başladı

Bu aşamada Twitter Türkiye ofisinin açılıp açılmayacağı henüz netlik kazanmamış olsa da birkaç gün içerisinde görüşmelerin tamamlanacağı ve kesin açıklamanın yapılacağı dile getiriliyor.

Twitter temsilci atamazsa ne olacak?

Beklentimiz diğer platformlar ile benzer şekilde Twitter’ın da ülkemiz için bir temsilci ataması yönünde. Zira bu konuda bir adım atılmazsa, bant genişliği yüzde 50 oranında daraltılacak. Eğer halen adım atılmazsa bu oran yüzde 90’a çıkarılacak. Bu nedenle platform neredeyse kullanılamaz hale gelecek.

Sosyal medya yasası kapsamında platformlar için izlenilen yol şu şekilde;

1 – Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

2 – Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.

3 – İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de yerine getirilmezse Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcısına reklam vermesi yasaklanacak. Verilen reklam yasağı kararı Resmi Gazete’de yayımlanacak.

4 – Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hâkimliğine başvurabilecek.

5 – Başvurunun kabulüne ilişkin hâkim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda Bilgi Teknolojileri ve İletişimKurumu Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması için sulh ceza hâkimliğine müracaat edebilecek.

6- Sosyal ağ sağlayıcılar, bu süreçlerin sonunda dahi Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse, kendilerine o güne kadar kesilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek,reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlandırılacak.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Tiktok daha tehlikeli bir uygulama onunla uğraşsınlar

Teknoloji dronu
Teknoloji dronu
26 gün önce

açaacakk açaacak seve seve acacak,

Kemal
Kemal
26 gün önce

Para cezalarini odediler mi o kadar cok merak ediyorum ki.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

kişisel hiçbir bilgi hiçbir makamla mahkeme kararı olmadan verilmesin o şartla açılsın. kvkk var sonuçta demi verilmemesi gerek.

" Twitter Türkiye ofisi açılıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter Türkiye ofisi açılıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter Türkiye ofisi açılıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!