Okunma

Twitter Türkiye’de Ofis Açacak mı?


26 Ağustos 2014 Salı 16:38
Twitter Türkiye’de Ofis Açacak mı?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’deki kullanımıyla ilgili sık sık gündeme gelen Twitter yönetimiyle ile başlattığı çalışmalar çerçevesinde üçüncü defa buluştu. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer‘in de katılım gösterdiği toplantıda ayrıca Erişim Sağlayıcıları Birliği temsilcileri hazır bulundu.

Twitter ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri olan Türkiye ofisinin açılıp açılmayacağı da bu toplantıda belli oldu. BTK’nın resmi basın açıklamasına göre mikro blog servisinin ajandasında bir Türkiye ofisi mevcut bulunuyor. İkili işbirliği ile kaydettikleri aşamanın bu yönde teşvik edici olduğunu belirten Twitter temsilcileri, ofisin açılmasının ise zaman alacağını belirtiyor.

BTK, Türkiye ofisini istiyor

BTK yetkilileri ise, ofis açılmasının önemine değinerek, özellikle iletişim konusunda mesafe kaydedilmesine rağmen, çok sayıda teknik konunun olduğunu ve bu hususların ancak Türkiye’de açılacak ofis sayesinde çözümlenebileceğini vurguluyor.

İşte BTK’nın resmi açıklaması:

“Twitter ile ilgili olarak daha önce başlatılan çalışmalar kapsamında üçüncü toplantı, 25/08/2014 tarihinde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İstanbul Bölge Müdürlüğünde yapılmıştır. Toplantıya BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Kurul Üyesi Dr. Ömer Fatih Sayan ile Twitter yetkilileri ve Erişim Sağlayıcıları Birliği temsilcileri katılmıştır.

Toplantıda, Twitter tarafından Türkiye’de ofis açılması, mahkeme kararlarının uygulanması, Türkçe Destek Hattı, buzlama işlemi ve sahte hesaplardan korunmak amacıyla hesapların doğrulanması konuları görüşülmüştür.

Twitter temsilcileri, Türkiye’de ofis açılması konusunun gündemlerinde olduğunu ancak bunun zaman alacağını belirterek, ikili işbirliğinde kaydedilen aşamanın, ofis açılması hususunu teşvik edeceğini ifade etmiştir.

BTK yetkilileri ise, ofis açılmasının önemine değinerek, özellikle iletişim konusunda mesafe kaydedilmesine rağmen,  çok sayıda teknik konunun olduğunu ve bu hususların ancak Türkiye’de açılacak ofis marifetiyle çözümlenebileceğini vurgulamıştır.

Türk Mahkemelerince alınan “Erişim Engelleme Kararları” ile ilgili olarak, yürütülen görüşmeler neticesinde erişim engelleme kararlarının büyük ölçüde Twitter tarafından uygulandığı belirtilmiş ve Türkiye tarafından bu husustaki memnuniyet dile getirilmiştir.

“Türkçe Destek Hattı” konusunda da, Twitter yetkililerince Türkçe konuşan kişilerin Twitter’da istihdam edildiği ve Türkçe bilen personel sayının bu süreç içerisinde giderek arttığı, bu kapsamda gerekli hazırlıklar tamamlanınca ivedilikle Türkçe Destek Hattının kurulacağı belirtilmiştir.

Twitter yetkilileri,  kullanıcılarının Twitter’ı ve hesaplarını güvenli olarak kullanabilmelerini temin etmek amacıyla “dijital vatandaşlık” bilincinin arttırılmasının önemine değinmiş ve Twitter tarafından bu konuda video konferans aracılığıyla bir bilgilendirmenin yapılabileceğini ifade etmiştir.

Yapılan toplantıda, çalışmaların karşılıklı işbirliği içinde devam edilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda BTK yetkilileri ile Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell, önümüzdeki hafta İstanbul’da 5 gün sürecek olan ve internet dünyası açısından büyük önem taşıyan uluslararası İnternet Yönetişim Forumu (IGF) esnasında tekrar görüşme yapacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

:: Twitter’ın Türkiye ile ilgili tutumunu nasıl karşılıyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Twitter Türkiye’de Ofis Açacak mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  girme twittera üstünüzden para kazanmasınlar : )

 2. uAdem dedi ki:

  Hem benim vatandaþýmýn üzerinden para kazanacaksýn hem de ofis açayým mý açmayayým mý diye düþü***** />
  Siyasi düþünmeden bunun çok daha önceden olmasý gerektiðini belirtmek ***** />
  Twitter Türkiye ile bu konuda pazarlýk yapma keyfiyetinde olmamalý. 3. dünya ülkesi deðiliz biz. Ve internet, Twitter kullanýmlarýmýz hiç azýmsanacak seviyede deðil.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Açsınlar iş gücüne katkıda bulunsunlar üstümüzden para kazanıyorlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  birilerinin hoşuna gitmeyen yorumların haberlerin üstünü örtmek için hala aynı hikaye twitter vergi versin ofis açsın falan filan..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ofis istiyorlar çünkü tüm mulalif tweetlerin gerçek sahiplerine ulaşıp cezalandırmak için..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sansür bürosu mu açacaklar? Bizim demokrasi örneği yöneticilerin Twitter’dan başka bir isteği olamaz.

" Twitter Türkiye’de Ofis Açacak mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter Türkiye’de Ofis Açacak mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter Türkiye’de Ofis Açacak mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "