Okunma

Twitter uygulamalarının fişi çekiliyor!


07 Nisan 2018 Cumartesi 09:00
Twitter uygulamalarının fişi çekiliyor!

Twitter için geliştirilen üçüncü parti uygulamalar ile yıllardır kullanıcılara birbirinden farklı çözümler sunuluyor. Ancak, Tweetbot, Twitterrific, Talon gibi binlerce farklı uygulamanın fişi, 19 Haziran 2018 tarihinde çekilecek.

Twitter geliştirici blogunda yapılan duyuruya göre, şirket 19 Haziran gününden itibaren API’sinin ” yayın hizmetleri ” bölümüne erişimi kaldıracak. Bu değişiklik sonrasında uygulamalar bildirim gönderemeyecek, akışı yenileyemeyecek.

Twitter üçüncü parti uygulamaların fişini çekiyor!

Twitter’ın bu tarz bir karar alacağı daha önce birçok kez gündeme gelirken, bunun resmiyete dökülmesi ile birlikte şirket eleştiri yağmuruna tutuldu. Zira, bu değişiklik sonrasında binlerce uygulama çalışmaz hale gelecek.

Kullanıcıları Twitter’ın ana uygulamasını kullanmaya zorlayan şirket, 2012 yılında API üzerinde yaptığı değişiklik ile token sistemine geçiş yaptı.

Twitter üçüncü parti

Bu değişiklik sonrasında üçüncü parti bir Twitter uygulaması için maksimum 100 bin kullanıcı sınırı getirildi. Aynı işlemleri gerçekleştirebilen onlarca farklı Twitter uygulamasının piyasada yer almasının ana sebebi bu sınırlama.

Uygulamalar üye kotası dolduğunda Play Store gibi platformlardan kaldırılarak, farklı bir isimle tekrar kullanıma sunuluyorlar. Twitter’ı özelleştirme imkanı sunan ancak, kullanıcı sınırına takılan Flamingo bunun en iyi örneklerinden.

Twitter’ın kullanıcılardan gelen tepkiler sonrasında bu kararından dönüp dönmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

:: Twitter’ın bu kararı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Twitter uygulamalarının fişi çekiliyor!”

  1. Khan dedi ki:

    Tweetdeck etkilenmeyecek değil mi?!

" Twitter uygulamalarının fişi çekiliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter uygulamalarının fişi çekiliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter uygulamalarının fişi çekiliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "