Okunma

Twitter yüz binlerce hesabı askıya aldı!


22 Mart 2017 Çarşamba 03:30
Twitter yüz binlerce hesabı askıya aldı!

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından birisi olan Twitter, belirli dönemlerde yayınladığı şeffaflık raporu ile aldığı hukuki talepler hakkında kamuoyunu bilgilendiriyor.

Twitter’ın 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi veren yeni şeffaflık raporunun detaylarına, gelin hep birlikte bakalım.

Twitter, en çok hesap kapatma talebini Türkiye’den aldı!

Twitter, 2016 yılının son altı ayında Türkiye’den 3076, Fransa’dan 1334, Rusya’dan 522 ve Amerika’dan 102 hesap için kapatma talebi aldığını açıkladı.

Türkiye’den gelen taleplerin 2232 tanesinin emniyet yetkilileri tarafından, 844 tanesinin ise doğrudan mahkeme kararı olarak iletildiğini belirten Twitter yetkilileri, yapılan değerlendirmeler sonucunda 290 hesabın kapatıldığını ve 489 paylaşımın silindiğini belirtiliyor.

17-03/22/twitter-1490139355.jpg

Ayrıca, Türkiye’den gelen talepler doğrultusunda terör saldırıları ve başarısız darbe girişimi ile bağlantılı 414 içeriğin kaldırılmasını uygun gördüklerini beliten yetkililer, dünya genelinden aldıkları toplam hesap kapatma talebinin ise 13022 seviyesinde olduğunu açıkladı.

Terörle mücadele kapsamında 2016 yılının son altı ayında dünya genelinde toplam 376 bin 890 hesabın kapatıldığını belirten Twitter yetkilileri, basın özgürlüğü konusunda Türkiye ile problem yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Türkiye’den gazetecilere ve basın kuruluşlarına ait onaylanmış hesaplar için toplamda 77 farklı talebinin geldiği ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirildiği için sadece 15 mesajın silindiği ve 14 hesabın kapatıldığı belirtildi.

:: Twitter’ın yayınladığı raporda yer alan veriler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

" Twitter yüz binlerce hesabı askıya aldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter yüz binlerce hesabı askıya aldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter yüz binlerce hesabı askıya aldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "