Okunma

Facebook ve Google Çıldırmış Olmalı!


11 Şubat 2011 Cuma 18:30
Facebook ve Google Çıldırmış Olmalı!

Slikon Vadisi’ne bir darphane inşa edilirse iyi olur çünkü internetin para babaları Google ve Facebook’un namlusunun ucunda yeni bir hedef var: Twitter. Twitter Inc.’i satın almak için sıkı bir rekabete giren ikili, sosyal medya servisi uğruna 8 ile 10 milyar dolar arasında para dökmeye hazır.


Solda, teklifi kabul ederse ihya olması beklenen Twitter Kurucusu Biz Stone

100 Milyon Dolara 10 Milyar Dolar

Bu, ekonomisyenlere göre akıllara durgunluk verecek bir rakam, zira Twitter’ın 2010 yılı kârı 100 ile 110 milyon dolar arasında. Bessemer Venture’un ünlü ekonomi danışmanı Ethan Kurzweil, “Kesinlikle bu rakama değmeyeceğini ancak Twitter veri tabanında bulunan üye bilgilerinin, güçlü bir reklam kaynağı olabileceğini” vurguluyor. Gerek Twitter, gerek Facebook, gerek ise Google yetkilileri, pazarlıklar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

İnternet Çılgınlıkları

İnternette dökülen delice para furyası geçtiğimiz sene sonunda, Groupon ile başlamıştı. Pazarlama sitesini satın almak isteyen Google, yıllık yüz milyon dolar gelir elde eden siteyi 6 milyar dolar gibi bir ücret karşılığında satın almaya çalışmıştı.

Kısa süre önce de AOL Inc., Huffington Post’u, değerinin 10 katı karşılığında, yani 350 milyon dolara satın aldığını borsaya bildirdi. Bu tür devasa ödemeler altına giren firmalar, reklam güçlerini artırabilme hedefi güdüyor. Lakin ödenen paraların, amorti edilebilmesi, en azından kısa dönemde zor görünüyor.

:: Sizce Twitter, 10 milyar dolara değer mi?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Facebook ve Google Çıldırmış Olmalı!”

 1. LadyArch3r dedi ki:
 2. ilahiyatci dedi ki:

  benim o kadar param olsa niye twittera vereyim ki arkadaş. israftır günahtır. hem benim twitter kullanmamdan dolayı ben alışveriş davranışımı değiştirmiyorum yoksa değiştiriyorum da farkında mı değilim. hiç sanmıyorum. face’de gördüğüm reklamları normal hayatta görsem köşe bucak kaçıyorum.

 3. N3CAT1 dedi ki:

  Eğer satmazlarsa twitter daha da büyür gibi geliyor bana.

 4. virtual worms dedi ki:

  baş döndüren rakamlar.

 5. muratteas dedi ki:

  Twitter’ın CEO’su ne diyecek buna acaba satma gibi bir düşünceleri olmadığını demişti.

" Facebook ve Google Çıldırmış Olmalı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook ve Google Çıldırmış Olmalı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook ve Google Çıldırmış Olmalı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "