Okunma

Twitter’a Erişim Engeli Kalkabilir


31 Mart 2014 Pazartesi 13:30
Twitter’a Erişim Engeli Kalkabilir

Bir süredir ülkemiz kullanıcıları için erişime engellenen sosyal mikro blog sitesi Twitter hakkında az önce sevindirici bir gelişme yaşandı. CNN Türk televizyon kanalında Bakan Hüseyin Çelik’e yöneltilen “Twitter’a erişim engeli ne zaman kalkacak?” sorusuna olumlu bir cevap geldi.

Twitter’a erişim engeli kalkabilir

Hüseyin Çelik, Türkiye’de Twitter‘ın ofisinin olmadığını bu yüzden de Twitter üzerinden yapılan deformasyonlar için site yöneticilerine başvuruda bulunduklarını ancak bir cevap alamadıklarını dile getirdi.

Twitter ile olan görüşmeler olumlu

Twitter’da önemli bir takipçi sayısının bulunduğunu ve aktif olarak Twitter‘ı kullandığını sözlerine ekleyen Hüseyin Çelik, Twitter’ın erişim engellinin kalkması için site yetkilileri ile yapılan görüşmelerin olumlu olduğunu belirtti. Ancak H. Çelik, Twitter engelinin kalkacağı tarih hakkında kesin bir bilgi vermedi.

Uzun lafın kısası Twitter‘ın yine Türkiye’de hizmet vermesi için firmanın ülkemizde bir ofis açması ve site üzerinden yapılan olumsuz paylaşımların Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından denetlenmesi gerekiyor. Ancak bu şartlar altında Twitter’a yeniden normal yollar ile ülkemizden erişim sağlanabilecek.

:: Twitter’a erişim engeli hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

50 yorum - “Twitter’a Erişim Engeli Kalkabilir”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  twitter, youtube, facebook gibi sosyal ağların yasaklandığı ülkelere bakarsak bunlar iran, kuzey kore, çin, vietnam,pakistan malesef birde Türkiye, imajımız için iyi bir tablo kesinlikle olmadığı belli

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yukarıya baktım birisi yorum değil roman yazmış, bizde niye kapandı twitter, önce onu cevaplayın

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Almanya, Fransa, Hindistan ve İngiltere uygulamaları

  Almanya: Ekim 2013’te Twitter, Alman hükümetlerinin talebi üzerine Neo-Nazi hesaplarını engellemiştir. Bu erişim engeliyle Twitter ‘country-withheld content” kuralını da ilk defa uygulamış olmaktadır. Bu kural, söz konusu içeriğin Almanya, ya da içerik sınırlamasını talep eden ülke, sınırları içerisinde bloklandığını fakat dünyanın diğer her yerine erişimin açık olduğunu ifade etmektedir.

  Fransa: Twitter, 19 Ekim 2012 Cuma günü Fransa’da yazılan ve yayınlanan Yahudi aleyhtarı ve ırkçı tweetleri siteden kaldırmıştır. #UnBonJuif (#AGoodJew) hashtagı ile etiketlenen tweetler Yahudi soykırımına ilişkin resimler içermektedir. Twitter, Fransa Yahudi Öğrenciler Birliğinin konuyu mahkemeye taşıyacağını belirtmesinden sonra harekete geçmiş ve söz konusu içerikleri siteden kaldırmıştır.

  Hindistan: Ülkede, Assam eyaletinde Temmuz 2012’de başlayan Bodo kabilesi ve Müslümanlar arasındaki şiddet olayları nedeniyle hükümet tarafından ülke genelinde toplu mesajlar yasaklanmıştır. 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının olduğu Hindistan’da hükümet ayrıca Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine, provokatif söylemler içeren mesajlara önlem alınması konusunda uyarıda bulunmuştur. Google, Facebook ve Twitter, açıklama yaparak Hint hükümetiyle ortak hareket ettiklerini duyurmuştur.

  İngiltere: 2011’de çıkan ayaklanmalar sırasında İngiltere Başbakanı David Cameron, ayaklanmalar sırasında provokatif içeriklerin paylaşılmasına engellemek amacıyla Twitter’a erişim yasağı getirebileceğini ifade etmiş ancak olayların yatışması üzerine tedbir kararı alınmamıştır.”

  bunları bildikten sonra şimdi tutup bana yıl bilmem kaç demeye gerek yok bu ülkeler hangi yılda yaşıyor.
  Lafa gelince herkes milliyetçi ülkemiz şöyle olsun en iyisi olalım ama baktığımız zaman twitter gibi daha dün çıkan bi site Türkiye’yi tınlamıyor kapatılıyor yok efendim nasıl bi özgürlük nasıl bi demokrasi .
  AKP CHP MHP farketmez. Türkiye vatandaşı isen bi sosyal ağ için Türkiye rezil oldu gibi saçma sapan yorumlar yapmayacaksın.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  hukuk çerçevesinde ceza verilmesi lazım demesi kolay peki hayata geçiriliyormu? cvp: yok.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Einstein ın bir sözü var: ‘insanların önyargısını değiştirmek atomu parçalamaktan daha zor’ , o yüzden siz bildiğiniz gibi düşünmeye devam edin umarım gelecekteki zamanlar eskisini aratmaz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  açılsa da açılmasa da farketmez VPN ye devam

 7. metas53 dedi ki:

  çalmışsada yapmıştır dememin nedeni diğerlerinin hiç birşey yapmamış olmasıdır elbette eğer çalmışsa hukuk çerçevesinde cezası ***** istediğim şöyle söylim ”Yiğidi öldür hakkını yeme”

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Adam haklı kendi başlarına buyruk hareket edemezler. Gelip paşa paşa ofislerini açacaklar. Sıkıyorsa Abd bin milli çıkarlarına karşı içerikleri yayın

 9. SDN Okuru dedi ki:

  çalmışsa da yinede birşeyler yapmıştır mantığı bizi geliştirmez buna mantık dahi denmez saçmalamaktır bu

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Akp yi burada savunanlara tek birsey diyorum . Eğer çoğunluk doğruluk olsa idi herkezin Hristiyan olması gerekirdi .

 11. SDN Okuru dedi ki:

  “Twitter’ı kapatarak iyi etti” diyen en basit ifadeyle akıldan noksanlar görüyorum. Hakaret ve iftiradan dolayı kapanmasını haklı bulmuşlar. Yolsuzluğu, rüşveti, şiddeti, ötekileştirmeyi, hala montaj dedikleri ki çokça kez bu iddia çürütüldü tapelerdeki suçları, ahlaksızlıkları görmüyor adam “hakaretten” bahsediyor. Bizim milletimize müstahak bunlar harbiden. Şimdiyse bu habere sevinir oluyoruz, ne şov ama.

 12. cagatayz dedi ki:

  Twitter reklam gelirlerinin vergisini Türkiye’ye vermiyor diye biliyorum, devlet görüşmek istediğinde muhattabımız yok. AB ülkelerinde nasıl muhattap varsa Türkiyedede bir ofisi olmalı ve bizde tekrardan kullanmaya başlamalıyız…

 13. metas53 dedi ki:

  Hala Ülkenin üzerine oynanan oyunların bir tesadüf olduğunu zannedenler var.Beyler Biz Türk’üz Türk bizim dostumuz yok şunu bi anlayın.Yok ankarada oylar kaybolmuş vs vs her seçim sonunda olanlar bunlar.Taraflı bakıyorsunuz takım tutarmış gibi parti tutuyorsunuz.Ben akpli değildim ama yaptıkları ve yatırımlarını inkar edebilen varsa gelsin buyursun konuşalım tartışalım.Twitter Youtube neden mi kapatıldı? Paylaşımlar doğrudan devleti bölmeye çalışan paylaşımlardır bunu tek yapan biz değiliz amerika nasıl wikileaksı kapattıysa devletimizde ondan kapatmıştır.Biraz sağ duyulu olun yapılan yatırımları ve icatları görün lütfen.12 yıldır başta olan bir hükumete hırsız yakıştırması takıldı adamlar 11 yıl neredeydi tam seçim öncesimi çalıdılar.Hadi diyelim adamlar çaldı ama yine yaptıkları arasında yatırımları arasında çaldıysa benim hakkım helal olsun.Türkiye artık gelişmekte olan bi ülke değil gelişmiş bir ülkedir.80 Yıl (atatürk dönemi hariç) devlette taş taş üstüne koyulmamış o zamankiler sadece çalmış hiç birşey yapmamış en azından bu çalmışsada yapmıştır Bu hükumete oy verenleri yok sayamazsınız onlara saygısızlık yapamazsınız bizde sizlere saygıda kusur yapmamalıyız. YAŞASIN TÜRKİYE

 14. metas53 dedi ki:

  Hala Ülkenin üzerine oynanan oyunların bir tesadüf olduğunu zannedenler ***** Biz Türk’üz Türk bizim dostumuz yok şunu bi anlayın.Yok ankarada oylar kaybolmuş vs vs her seçim sonunda olanlar ***** bakıyorsunuz takım tutarmış gibi parti ***** akpli değildim ama yaptıkları ve yatırımlarını inkar edebilen varsa gelsin buyursun konuşalım tartışalım.Twitter Youtube neden mi kapatıldı? Paylaşımlar doğrudan devleti bölmeye çalışan paylaşımlardır bunu tek yapan biz değiliz amerika nasıl wikileaksı kapattıysa devletimizde ondan kapatmıştır.Biraz sağ duyulu olun yapılan yatırımları ve icatları görün lü***** yıldır başta olan bir hükumete hırsız yakıştırması takıldı adamlar 11 yıl neredeydi tam seçim öncesimi çalıdı***** diyelim adamlar çaldı ama yine yaptıkları arasında yatırımları arasında çaldıysa benim hakkım helal ***** artık gelişmekte olan bi ülke değil gelişmiş bir ü***** Yıl (atatürk dönemi hariç) devlette taş taş üstüne koyulmamış o zamankiler sadece çalmış hiç birşey yapmamış en azından bu çalmışsada yapmıştır 😀 Bu hükumete oy verenleri yok sayamazsınız onlara saygısızlık yapamazsınız bizde sizlere saygıda kusur yapmamalıyız. YAŞASIN TÜRKİYE

 15. SDN Okuru dedi ki:

  “Türkiye de 100 Binden fazla üyesi olan sitelerin vergi verme zorunluluğu olsun bu sorunlar kendiliğinden gider kapanma konusuna gelincede herkes siyasi siyasi diyor MAHKEME KARARLARI herkesi bağlar o kuştur diye ona dokunulmaz değil bir karar varsa herkes uyar sende bende o kuşta uymak zorunda”
  İyide ortada mahkeme kararı yok ki problem orada. Mahkeme rapor hazırlanmadı. Bize şikayet gelmedi ve gelen eski şikayette Twitter haklı bulundu dedi. Birisi kafasına göre istediği şeyi yapıyor malum…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Paşa paşa vergi vericeksin canım bu arada bu kadar sayıp sövüyonuz ama dönemsel olarak ingiltere almanya ve fransa da da twittera erişim engellenmişti obamaya twitterdan hakaret edenler hapislerde şu an Bunlar her yerde olabilen şeyler ama tabiki yasaklanması hoş değ***** gerçekten bazıları twitterdaki seviyeyi öyle düşürüyorlarki utandığım oluyor insanlarla alay etmek insanlarla dalga geçmeyi adet edinenler var yorumum siyasi algılanmasın burda iktidarı yada bi başkasını savunmuyorum benim fikrim bunlar.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  sırada hapse atma olayı var. açılsa bile VPN kullanmaya devam.

 18. __kadıköyRAP__ dedi ki:
  Alıntı Jiraiya06 Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Kalksinda uygulamadan girelim ya opera mini berbat

  Root varsa uygulamadan girmenin yolu var.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  bakın tvde ne diyorlar. eskini solcuları abd karşıtıymış. bugünün solcuları twitter veya youtube olmazsa ölürüm diye sokaklara çıkıyormuş.

 20. by10ur dedi ki:

  Bu haberi de ciddiye alıp gerçekçi yorum yaptığımı düşünenlerin olması acı verici biz bu habere dolaylı yoldan reklam diyoruz gerçek haber değeri taşımıyor. bkz (medya okuryazarlığı)

 21. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 31.03.2014 19:04 ”Ee sizde hile yapın o kadar gözetmeniniz var bir tane hile yapamıyorsunuz. Koyun dedikleriniz sizden daha ***** bakma kardeş biz sizin gibi hile hırsızlık konusunda becerikli değiliz haklısın 🙂

 22. SDN Okuru dedi ki:

  sadece gülüyorum bu yandaşların yorumlarına

 23. SDN Okuru dedi ki:

  ofis açıp yasal olarak tr de faaliyete başkadıktan sonra ancak açılabilir. Önce okumayı öğrenin.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  youtube acılsın yeter

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıyı okumadan mı mesaj atıyorsunuz gerçekten çok komik yorumlar var. Twitter yasağı konulduğundan beri twitterın Türkiye de ofisinin açılması ve mahkeme kararının uygulanması durumunda yasağın kalkacağı belirtiliyordu. Çıkmış seçimi hile ile kazandılar açarlar tabi gibi saçma sapan yorumlar yapılıyor. Bu yorumu yapanlar hangi ülkenin vatandaşı kime hizmet veriyorlar. Yazık valla

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bu saatten sonra açsa ne yazar. Gözümüzden düştü bir kere. Daha sonra kapatmayacakları ne malum. Twitter’ı kapat sonra en önemlisi Youtube’u kapat. Yazık çok yazık. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz. Bir de interneti kapatsalardı. Televizyon yayınlarını da kapatsınlar. Yanlış haber yapmalaları için. Bunlarda 1 gram akıl olsa bunları düşünürlerdi.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Evet 9 yıla aya çıkacaz, Facebook Twitter kodları yakalayıp o siteleri biz yazacaz cihanı feth edip herkezi hayran bırakaz yetmeyecek gezegenleri feth edecez

 28. SDN Okuru dedi ki:

  ikisinden biri ya youtube ya twitter yola gelecek biri çözülünce diğeri de çözülecek.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Osmanlı gücü gelmek üzere hahahahahahahahahahahaha keşke beyin bedava olmasa 🙁

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye de 100 Binden fazla üyesi olan sitelerin vergi verme zorunluluğu olsun bu sorunlar kendiliğinden gider

  kapanma konusuna gelincede herkes siyasi siyasi diyor MAHKEME KARARLARI herkesi bağlar o kuştur diye ona dokunulmaz değil bir karar varsa herkes uyar sende bende o kuşta uymak zorunda

 31. SDN Okuru dedi ki:

  yav he he

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Ee sizde hile yapın o kadar gözetmeniniz var bir tane hile yapamıyorsunuz. Koyun dedikleriniz sizden daha becerikli.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  “akp ülkeyi karartıyor diyenler ülkenin gelişmesini engelleyen kişilerdir şuan 2023 e hazırlık yapılıyor osmanlı gücü gelmek üzere”

  Ne Osmanlı’sı ***** yılda yaşıyorsun sen?Tekrar Osmanlı’yı kuracak adam RTE ve yanındakiler asla ***** tırnağı bile etmeyen kişilere umut bağlamayın.Ayrıca Osmanlı’yı kurmanla diğer devletlerin batırması bir ***** geride kaldı şimdi dünyaya yetişme zamanı.Seçimlerde hile yapılmamış mı?Ankara’da -2700 oy nasıl oluyor açıkla bunu sonra konuşuruz..

 34. SDN Okuru dedi ki:

  benim her attığım twitten para götüren ama vergi vermeyen şirket

 35. SDN Okuru dedi ki:

  akp ülkeyi karartıyor diyenler ülkenin gelişmesini engelleyen kişilerdir şuan 2023 e hazırlık yapılıyor osmanlı gücü gelmek üzere

 36. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyede o kadar yazılımcı ve o kadar site yapan kişiler.. var kardeşim Twitter’a benzer başka site yapsın.. başkaları bizim paramızı yemesin biz kendi paramızı yeriz 😀

 37. i7_core dedi ki:

  Sazan gibi atlamak da ne acayip huy arkadaş ? Adımlar atılıyor cümlesini aa açılıyormuş gibi anlayabilenler bana da anlatabilir mi ? Nasıl o şekilde anlama başarısı kazanabilirim ?

 38. SDN Okuru dedi ki:

  ne zaman kapandı ki 2 dk sonra çatır çatır girmeye başladık

 39. SDN Okuru dedi ki:

  hala yasakları savunan zihniyet var anlamak güç. biz o twitleri videoları göremiyoruz diye dünyada mı göremiyor?

 40. SDN Okuru dedi ki:

  kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyorlar :/

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter böylesine sağlam bir hükümetle kara propagandaları ve suç barındıran içerikleri savunarak mücadele edemeyeceğini anladı demiyorsunuz da hükümet hile yaptı, ülkeyi çok karanlık günler bekliyor diyorsunuz. Evet, sizin zihniyetinizde olanları çok karanlık günler bekliyor ve yine evet, seçmen sandıklarının yanı başında tonlarca müşahid olmasına rağmen her seçim olduğu gibi yenilgiyi başka unsurlara yüklüyorsunuz. Özeleştiri kabiliyetiniz yok ki. MHP ile CHP birleşiyor bir halt edemiyor, 45 milyon’un E’i kaç dönemdir aynı partiyi seçiyor ve siz hala yalanlarla, delilsiz suçlamalarla hak arayışı peşindesiniz.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter akıllansın ondan sonra açılsın

 43. SDN Okuru dedi ki:

  ne hılesı yapmıs hala hazmedemıyorsun, sızın gıbı capulculara kalmadı ulke.

 44. SwateR dedi ki:

  İlla ki açılır. Önemli olan Twitter’ in akıllanması.

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Youtube taki video kalkarsa orada açılır daha önce olduğu gibi twitter da o malum hesapları kapatsa orada açılır

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Youtube da açılsın..yeter be.

 47. hasan231 dedi ki:

  Allah devletimize zeval vermesin sözü twit vermesin olması lazım şaka bir yana gerçekten olması lazımdı interneti olan konuşur twitterda sorun yok ama başkasına hakarettir iftiradır falandır filandır olmaması lazım iyimi etti kapatarak bence iyi etti. twitter eğer "twitter türkiye" açmışsa türkiyeye göre kanunları olması lazım ka keza aynı şey fransa ingilteredede almanyadada lazım almanya bi örnek vericek olursak neonaziyle ilgili bişey çıksa tak diye kapatiolar bizim neyimiz eksik.nasıl Atatürk konusunda herkes birlik olmuştu bu konulardada birlik olmamız lazım.vesselam

 48. by10ur dedi ki:

  Hadi ya kalkmasına çok şaşırdık. Bizi tanımıyorlardı mahkemelerde ne oldu acaba neden kalkıyor

 49. SDN Okuru dedi ki:

  ülkeyi çok karanlık günler bekliyor

 50. SDN Okuru dedi ki:

  E tabi seçim geçti adamlar yaptı hileyi aldı yine istanbulu rahatlar açarlar

" Twitter’a Erişim Engeli Kalkabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’a Erişim Engeli Kalkabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’a Erişim Engeli Kalkabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "