Okunma

Twitter’a Osmanlı Tokatlı Cevap Geldi


28 Haziran 2013 Cuma 08:00
Twitter’a Osmanlı Tokatlı Cevap Geldi

Yaklaşık 1 ayı geride bırakacak olan Gezi Park’ı gerginliği sonrası yapılan açıklamalarda hedef gösterilen sosyal ağlar, şimdiki internet gündemini oluşturmuş durumda.

Geçtiğimiz günlerde bakan Binali Yıldırım’ın yaptığı “Twitter bizimle bilgi paylaşmadı” açıklaması üzerine Facebook‘un bilgi paylaştığı anlamını çıkaran kullanıcılar, Facebook‘u boykot etmeye başlamıştı.

Daha sonraki süreçte açıklama gereği duyan Facebook ise durumu yalanlamış, Türk Hükümeti‘yle hiç bir veri paylaşmadıklarını açıklamıştı.

Baş belası denilen Twitter’ın CEO’sundan durum değerlendirmesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Gezi olayları sonrası “Twitter denilen bir bela var, yalanın daniskası burada” diyerek eleştirdiği Twitter‘in CEO‘su Dick Costolo, Türkiye’deki son gelişmelerle ilgili bir kaç gün önce açıklamalarda bulunmuştu.

Panelin soru-cevap kısmında, Başbakan’ın Twitter konusundaki yorumları hatırlatılarak yöneltilen bir soruyu yanıtlandıran Costolo şunları söyledi:

Erdoğan’ın yorumlarından haberim var. Açıkçası, orada olanları da izliyor ve gözlemliyorum.

Bu açık halk platformuna sahip olmanın güzelliği, etrafınızdaki herkesin ne düşündüğünüzü görmesini, duymasını sağlıyor. Bu bir kasaba meydanı. Ve neyse o. Biz orada olanları editörlük sürecinden geçirmiyoruz. ‘Eğer senin görüşün böyleyse bunun için platformumuzu kullanamazsın’ demiyoruz.

İnandıklarını söylemek için platformumuzu kullanabilirsin. Türkiye’de ve diğer yerlerde Türkiye’deki olayları izleyen insanlar da platformu bunun için kullanıyorlar. Platformun kendisinin bu şeylerde bir perspektifi yok. İnsanların kullanıp kendi perspektfilerine sahip olmaları için bir araç.” dedi.

Binali Yıldırım’dan Osmanlı tokatlı yanıt

Sosyal medyanın özgürlük alanı olduğunu, yasaklanamayacağını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Eğer bir suç varsa, bu suç gerçek hayatta da suçtur. Sanal hayatta da suçtur. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi Türkiye’nin imzaladığı, 47 ülkeyle tanıdığı, bu günlerde de meclisimizde onaylanacak bir belgedir.

Bu belge sanal ortamda işlenebilecek suçlara karşı mücadele ve işlenen suçların cezalandırılmasını öngören tek ve en önemli uluslararası bir sözleşmedir. Benim dediğim şey çok basit. Eğer bu ülkede faaliyet yapıyorsanız, bu ülkede var olmanız lazım. Hem burada faaliyet göstereceksiniz, tüm Türk vatandaşının sırtından külliyatlı miktarda para kazanacaksınız, vergi dairesinin yolunu bilmeyeceksiniz. Bir suç işlendi. Bu suç çok büyük sonuçlar doğurdu, çok büyük mağduriyetler oluşturdu. Bu suçun kaynağına yargı, soruşturma, kovuşturma aşamasında erişmesi lazım. Özgürlüklere sonuna kadar evet, internetin kullanılmasına sonuna kadar evet ama suç işlenmesine, kaos, kargaşa, şiddetin aracı olarak kullanılmasına asla ve asla geçiş yok. Bunu istemek de bir hukuk devleti olarak bizim en tabi görevimizdir. Onun için milyonlarca kullanıcıyı yanlarında hisseder gibi davranarak, bize afra, tafra yapmasınlar. Türkiye Cumhuriyeti’ni tanımayanı, Türkiye Cumhuriyeti de tanımaz. 76 milyon da onlara Osmanlı tokadını çakar. Bu iş bu kadar basit. Kimse bu ülkenin itibarıyla, gururuyla, onuruyla oynayamaz.” dedi.

Bu açıklamadan sonra Twitter’ın tekrardan bir açıklama ve değerlendirme yapması beklenmiyor. Fakat Türk Hükümeti ile sosyal ağ firmaları arasında bir gerilimin olduğu da görünmüyor değil. Bakalım önümüzdeki günlerde nasıl gelişmeler olacak?

:: Uluslararası sosyal ağ firmaları ile zıtlaşmak sizce doğru bir hamle mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

36 yorum - “Twitter’a Osmanlı Tokatlı Cevap Geldi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  herkes sdn okuru 😀 iste boyledir fislenme korkusu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter a dokunmasınlar lütfen lütfen

 3. SDN Okuru dedi ki:

  taraflı haber yaptığınız nasıl belli

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yorum yazıyoruz yayınlamıyorsunuz,oysa sırf yayınlayabilmeniz için küfür falan da etmemiştim düzgün bi şekilde eleştirimi yazmıştım,sizde de hafiften hükümetten tırsma var galiba shiftdelete.net

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ilahi azizim sen adamı güldürürsün he ya he he tokat atan bakan gelmiştir :)))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  hükümet neyin peşinde? İnsanları eskisi olduğu gibi korkutamazlar. Her yeni yasak ile daha da batacaklar. twitter gider – mitter doğar. feysbuk gider meysbuk doğar… nereye kadar?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çoluk çocuk gelmiş burada siyaset yapıyor te Allah’ım ya :))))))

 8. SDN Okuru dedi ki:

  laf soylediginiz sanmis bizim bakan. anca boyle konussunlar. simdi buraya biseyelr yazardim ama yorumumu silersiniz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  hep marjınal ustad bunlar ya twitır flan hep marjınal 😛

  ınternetı bulan adamlar bılgımı ıstıyecekler bırde buyuk bılgısayar zaten amerıkada polıs depertmanları flan bılgı ıstıyor tek fbı cia flan bılgıyemı ıhtıyacı var çin gibi super bılgısayar kurabılecek kapasıtelı bakanlar yok malesef iyikide yok kendi milletini fişleyip cezalandırmaya çalışan bir yönetim varken .adam dokunmatik telefon içat etmiş senin parmak izin anında karşıda millet aya gidiyor sen yaya gidiyorsun demezler mi adama 😀 suç heryerde suçsa eğer her mevkide de suçtur öyle dokunulmazlığın ardına sığınıp atıp tutmakla olmaz o işler sen oldu sanarsın devran döner 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bakan istedği gibi insanları fişleyemediği için bozuk atıyo yoksa diğer söylediği şeyler fasa fiso sen önce git lkendeki büyük şirketlerin kaçırdığı milyarlarca liralık vergiyi bul sonra gel tivittıra vergi atarı yap komik duruma düşürme kendini

 11. SDN Okuru dedi ki:

  haklı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  zaten bu iki illet kuş ve book denilen şey abd hükümetine karşı istihbarat sağlamak için kurulmuştur. yoksa milyonlarca liralık bir yükselişe bu kadar çabuk geçemezlerdi. ayrıca iki hesabımıda olaylardan sonra kapattım. bu kadar özgürlüğe ben karşıyım arkadaş.kimse hiç kimse için aklına geleni diledği zaman özgürce sorumsuzca anında söyleyemez paylaşamaz. bunun aksi tezini sunması gerekir. hükümetimize bu konuda sonuna kadar destek veriyorum. bu iki belayıda ülkemizden defetsinler erişimleri kısıtlası***** bilgilerini amerikan serverlarına yüklemesin arkadaşlar google ceosunun dediği gibi, ileride insanlar adını değiştirmek zorunda kalmasın… aklınızı başınıza alın derim.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter ve facebooku kapatacağım boykot olarak

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Sacma. Twitter alti üstü bir kısa mesaj paylasim sitesi. Neden kullanıcı bilgisi paylaşsinlar. Fikir özgürlüğü varsa bırakın isteyen istedigini yazsın. önce buna bir çözüm bulun ileri demokrasi öyle söylemekle olmaz.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook ve twitter çıktığından beri hayatında ister istemez sosyolojik problemler çıktı. Faydasının yanında zararı var godumun facebook ve twitter ını kapasınlar eminim ki birçok kişi ilk başta sıkıntı çeker ama sonradan iyikide kapatmışlar facebook u derler.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten camide içki içtiler, ayakkabıyla girdiler.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kafayla amazon,dealextreme,steam vsde sube acmalı türkiyede(bölücü kitab,oyun,vs satabilirler).En iyisi kafamızı kuma gömüp Kuzey Kore gibi olmalıyız…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bakanin konusmasina bak afra tafra yapmasinlar osmanli tokadi cakariz

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Hükümetin halktan yediği TÜRK tokatları yetmedi galiba. Sizin suç diye tabir ettiğiniz şeylerin, sadece size karşı gelenlere karşı uyguladığınız baskı ürünü olduğunu ve bunun karşısında eşi benzeri olmayan bir hukuksuzlukla milleti nasıl sindirmeye çalıştığınızı değil 76 milyon, tüm dünya görmye başladı.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  twitterda ne suc isliyolar adamlarin yaptigi tek sey tweet veya rt atmak
  once devlet sitelerini hackleyen insanlari yakalasinlar

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Suriyede mısırda suç değil de bize gelince mi bunlar suç oluyor

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar olaya siyasi partizanlik yaklasimiyla bwkmayin. Internet uzerinden işlenen suçlara karşı ve vergi durumlarina karşı bu sosyal aglar üzerine düşeni yapmalı.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  devlet twitterin türkiyede ofis açmasını mali denetime ve türk yasalarına tabi olmasını Türkiyede sunucu bulundurup herşeyin denetlenebilmesini istiyor. Twitterda bunu kabul etmiyor bu konuda haksızda değil

 24. SDN Okuru dedi ki:

  hükümetin yerinde olsam facebook ve twittera erişimi keserdim bak bakayım ondan sonra nasıl tutuşuyolar

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bir suç işlendi vs.. Demiş Sayın Bakan. Bu çok talihsiz bir açıklama olmuş…

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Google, Microsoft, Facebook, Twitter vs. şirketlerin Türkiye’yle bir sözleşmesi olmadığına göre veri verme zorunluluğu da olmamalı. İsteyen herkese veri dağıtırsa zaten kötü sonuçlar olur. Ayrıca bu şirketler hesabını güvenli tutacağına söz veriyor, bu sözü de tutmalıdır.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  HER YERE ŞAPUR ŞUPUR TÜRKİYEYE GELİNCE YARRRABİ ŞÜKÜR

 28. SDN Okuru dedi ki:

  yaw he he

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Dis mihraklar 🙂

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyeye kapasınlar şu facebook ve twitter ` ı

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Özetle benim dinim imanım para. Bu ülkede hırsızlık yapılacaksa sadece ben yaparım. Buna engel olacak olan olursa Osmanlı tokadı yer. Kendi yediğim tokatların hepsi faiz lobisinden, onlarda bana vız gelir tırıs geçer.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikan devletine gerektiğinde istenilen bilgileri verdiklerin ifade eden Google, Microsoft, facebooki twitter vb şirketler Türk Hükümetine gelince olmaz diyorlarsa Türk devletinin de Bu firmaların Türk halkının üzerinden kazandıkları paraya dur deme hakkı vardır. Bu şirketller Türk halkından milyonlarca lira para kazanacak ve vergi vermeyecek, Türkiyede ofis açmayacak, bu hırsızlıktır ve hırsızlık evrensel bir suçtur, Suçlu cezasını çekmelidir.
  .
  kesinlikle

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Twltter kimseye bilgi vermiyor adamlar en iyisini yapiyor google gibi en buyuk kazanc kapisi haline getirmemis bu isi google su an bizi bizden iyi taniyor google’in butun iphone uygulamalari mikrofona erisim istiyor bu da gosteriyor ki tamamen cakallik pesinde google yoksa earth, youtube ne yapsin benim mikrofonumu

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Biri Özet geçebilirmi ?

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikan devletine gerektiğinde istenilen bilgileri verdiklerin ifade eden Google, Microsoft, facebooki twitter vb şirketler Türk Hükümetine gelince olmaz diyorlarsa Türk devletinin de Bu firmaların Türk halkının üzerinden kazandıkları paraya dur deme hakkı vardır.
  Bu şirketller Türk halkından milyonlarca lira para kazanacak ve vergi vermeyecek, Türkiyede ofis açmayacak, bu hırsızlıktır ve hırsızlık evrensel bir suçtur, Suçlu cezasını çekmelidir.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Bakanlık koltuğunda sayılı günleri var desenize 🙂

" Twitter’a Osmanlı Tokatlı Cevap Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’a Osmanlı Tokatlı Cevap Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’a Osmanlı Tokatlı Cevap Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "