Okunma

Twitter’da Kaç Adet Onaylı Hesap Var?


12 Temmuz 2012 Perşembe 20:08
Twitter’da Kaç Adet Onaylı Hesap Var?

İnternet kullanıcılarının sanal dünyada en çok ziyaret ettiği adreslerin başında sosyal ağlar geliyor. Bu konudaki tercihler ise şüphesiz Facebook ve Twitter‘dan yana. Arkadaş ortamıyla samimi bir çerçevede içerik paylaşımına imkan veren platformların sıradışı ismi ise Twitter.

140 karakter sınırı ile kişilerin aklındaki düşünceleri yazıya dökmelerini sağlayan mikro blog, dünyada olduğu gibi ülkemizde de aktif olarak kullanılıyor. Türk internet sakinlerinin daha çok gündem konularını tartışma merkezi haline getirdiği servisin diğer bir aktif kesimini ise ünlü kişi ve markalar oluşturuyor.

Özellikle herkes tarafından bilinen büyük isimler açtıkları Twitter profillerini iki amaçla kullanıyorlar. Hesap aracılığıyla kişi/marka kendisi ya da işi hakkındaki gelişmeleri anında buradan duyuruyor. Diğer taraftan mikro blog’u bir çeşit hayran buluşması olarak gören gözde kullanıcılar böylelikle kendilerine yöneltilen sorulara direkt cevap verebiliyorlar.

Fakat devasal bir veri ağına sahip olan ve günümüzde birçok siteye entegre olarak çalışan Twitter’ın en büyük sorunlarından birisi sahte profiller. Ünlülerin isimleriyle açılan resmi olmayan hesaplar kısa sürede binlerce takipçiye ulaşarak gerçek olmayan bilgi paylaşımında bulunuyorlar. Kimi uyanıklar(!) ise belirli kitleye ulaşmayı başardıktan sonra reklam yayınına başlıyor.

Durum genel anlamda rahatsız ediciyken devreye giren mikro blog yöneticileri geliştirdikleri “Verified/Onaylı” hesap modeli ile gerçekliği kanıtlanan kişilerin profillerini -yerleştirdiği tik işareti bulunan mini logo ile- onaylı kategorisine almaya başladı.

İnternet kullanıcılarının gerçek kişi ve içeriklere erişmesini isteyen ekip dünya çapında birçok marka ve ünlünün hesabını onayladı. Uzun bir zamandır kullanılan metod halen aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Şu an yaklaşık 521 milyon Twitter hesabının 30.649’u onaylanmış durumda. Yani tüm kullanıcıların yaklaşık %0.0058‘i bu kapsamda. Dilerseniz Twitter’ın konuya ilişkin açtığı https://twitter.com/verified adresi üzerinden tüm resmi profillere ulaşabilirsiniz.

:: Twitter’da en çok hangi onaylı profilleri takip ediyorsunuz? Mikro blog’taki sahte hesaplar hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Twitter’da Kaç Adet Onaylı Hesap Var?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yuh be internet kullanıcıları bu kadar mı duyarsız. Bir hesap onaylatmadan ağızlarından twitter eksik olmuyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hesabımı nasıl onaylatırım?

  Bu program şu an için genel kullanıma kapalıdır. Bu, herkesin onaylama taleplerini kabul edemediğimiz anlamına gelir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl onaylanıyor hesaplar?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  peki biz nasıl onaylatırız ?

" Twitter’da Kaç Adet Onaylı Hesap Var? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’da Kaç Adet Onaylı Hesap Var? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’da Kaç Adet Onaylı Hesap Var? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "