Twitter’da Türkçe Kaçıncı Sırada?


25 Kasım 2011 Cuma 16:00
Twitter’da Türkçe Kaçıncı Sırada?

2010 yılının Temmuz ayından başlayarak 2011’in Ekim ayına kadar geçen süre içinde yazılan 5.6 milyar mesajın analizi ile oluşturulan rapora göre İngilizce tahmin edeceğiniz gibi en çok kullanılan dillerin başında geliyor.

Araştırmanın uzun bir sürece yayılması sayesinde hem aylık olarak yazılan tweet sayısındaki artışı görmek hem de her bir diln toplamda ne kadarlık bir oranda artıığını izlemek mümkün hale getirilmiş.


Twitter’da en çok kullanılan diller

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi %39 ile lider olan İngilizce‘yi %14 ile Japonca izliyor. Üçüncülük koltuğunda ise %12 ile Portekizce bulunuyor.

Listede Çince’nin bulunmaması ise sitenin Çin’de yasaklı olmasından kaynaklanıyor.

Araştırmada listelenen 61 dil arasında Türkçe ise %0.8‘lik payı ile oldukça gerilerde yer alıyor. Buna rağmen dilimizin site içinde bir yıllık kullanımına bakıldığında %290 gibi önemli bir artış olduğu görülüyor.

Yazılan toplam İngilize mesaj sayısı bir yıl içinde %182 oranında artmış olmasına rağmen bütün tweetler arasında İngilizce’nin oranı giderek azalıyor. Bu duruma diğer dillerin büyüme hızının İngilizce’den daha yüksek olması sebep oluyor.


Günlük atılan tweet sayısının aylık olarak değişimi

Arapça‘nın bir yılda %2146 gibi rekor bir büyümeyle Twitter’ın en çok kullanılan 8. dili olması ise hiç şüphesiz Arap Baharı adıyla anılan olaylarda halkın sosyal ağlar üzerinden organize olmasından kaynaklanıyor.

:: Sizce Türkçe ne zaman ilk 10 dil arasına girer?

 
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Twitter’da Türkçe Kaçıncı Sırada?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  2010 yılının Temmuz ayından başlayarak 2011’in Ekim ayına kadar geçen süre içinde yazılan 5.6 milyar mesajın analizi ile oluşturulan rapora göre İngilizce tahmin edeceğiniz gibi en çok kullanılan dillerin başında geliyor.

  @üstteki artık nasıl okuyorsa…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  @yedionbir yazma dili değil! twitter’ı kullanma dili! giriş yap yerine login yazan yerler falan varya oralar yani!

 3. Al Arabi dedi ki:

  Bana kalırsa bu veriler olsa olsa ülke bazındaki kullanıcı etkinliğine işarettir.

 4. yedionbir dedi ki:

  artislik olsun diye ingilzice yazan türkleride eklesek %2 felan olur sanırım

" Twitter’da Türkçe Kaçıncı Sırada? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’da Türkçe Kaçıncı Sırada? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’da Türkçe Kaçıncı Sırada? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "