Okunma

Twitter’dan Kadın Şoför Yasağına Tepki


17 Haziran 2011 Cuma 19:12
Twitter’dan Kadın Şoför Yasağına Tepki

Sosyal medya yine bir yasağa karşı verilen savaşın ana mekanı oldu. Suudi Arabistan‘da kadınların araç kullanılmasına izin verilmemesi üzerine Twitter başta olmak üzere birçok sosyal ağda yasağı delmeye yönelik kampanyalar yürütülmeye başlandı.

Kampanyalar bugünü tarih göstererek kadınları araçlarıyla trafiğe çıkmaya davet ediyordu. Trafiğe çıkan kadın sürücüler cep telefonlarıyla olanları kaydedip Twitter ve Facebook hesapları üzerinden yaşananları tüm dünyaya duyurdu.

Woman2drive adlı kampanya geçtiğimiz haftalarda yasağı delip görüntülerini YouTube‘da yayınlayan Manal el Şerif’in hapishaneye atılması üzerine alevlendi. Şerif’in bu şekilde cezalandırmasını protesto eden 24 bin kişi Facebook’ta bir araya gelerek eylem planları yapmaya başladı.

Prensten de Destek Var

Bu protestonun fikir babalarından Benjamin Joffe-Walt, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, bugün araç kullanan kadınlardan sadece bir tanesinin polis tarafından çevrildiğini ona da sadece uyarı verildiğini söyledi.

İlk olarak 1990 yılında kadın sürücü yasağı Suudi Arabistan’da protesto edilmişti. Ancak eyleme katılanlar ibretlik şekilde cezalandırılmıştı.

Teknolojiye düşkünlüğüyle bilinen Suudi Kraliyet Ailesi mensubu Prens Khaled bin Alwaleed ise Twitter sayfası üzerinden protestolara destek verdi.

:: Sosyal ağların kitlesek hareketleri örgütlemesini destekliyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Twitter’dan Kadın Şoför Yasağına Tepki”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kadın milleti degilmi firene basıyorum diye panikle gaza basıyorlar hepsi aynıı… 😀

 2. ~J.c--W_ dedi ki:

  Ne işi var kadının trafikte

 3. AgentForce dedi ki:

  Bence hicbir sonuc alinamayacak. Suudi Arabistan’dan soz ediyoruz. Burada bile hala o tur zihneyetler dolasiyor.

 4. MtHan dedi ki:

  Onu Arabistan Kralına söyle bir zahmet

 5. 0nur dedi ki:

  Pek şakası yapılacak bir konu değil bence. Kadınları sosyal hayatta 2. plana atmaya, kadın – erkek eşitliğini bozmaya yönelik bir yasak. Niye bir kadın uzak mesafeye gidebilmek için illaki bir erkeğe muhtaç olsun ki?

 6. topalsolucan dedi ki:

  keşke istanbulda da olsa

 7. AgentForce dedi ki:

  Istedikleri kadar tepki uygulasinlar. Suudi Arabistan gibi bir yerde nasil bir sonuc cikacak sizce?

" Twitter’dan Kadın Şoför Yasağına Tepki konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’dan Kadın Şoför Yasağına Tepki ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’dan Kadın Şoför Yasağına Tepki ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "