Okunma

Twitter’ın Arama Fonksiyonu Yenilendi


06 Temmuz 2012 Cuma 21:52
Twitter’ın Arama Fonksiyonu Yenilendi

Sosyal ağ ve internet denildiğinde -Facebook ile- akıllara gelen ilk servislerden birisi şüphesiz Twitter. 140 karakter sınırı ile alışılmışın dışında deneyim sunan mikro blog, kullanıcılarına daha iyi bir hizmet verebilmek için iyileştirme çalışmalarını sürdürüyor.

Son olarak tarihinde ilk defa şeffaflık raporu yayınlayarak gizlilik konusundaki duyarlılığı arttıran yetkililer, bunun öncesinde onaylı profillere getirdikleri sadece ilgili kişinin tweet’lerinin yayınlanması özelliği ile büyük beğeni toplamışlardı.

Dünya çapında oldukça yüksek ziyaretçi trafiğine sahip olan Twitter şimdi de arama fonksiyonunu yenilemek için kolları sıvadı. Daha dinamik ve öneri mantığına dayanan yapıdaki servise birkaç önemli müdahale gerçekleştirildi. Rol modeli olarak Google‘ı alan ekip yaptığı açıklama ile köklü değişikliklerin müjdesini verdi.

Buna göre artık arama bölümüne kelime girerken otomatik tamamlama sistemi aktifleşecek. Yani aynı Google’daki gibi kelimenizi yazdığınız sırada aşağıya açılır menü şeklinde tavsiyeleri görebileceksiniz. Özellikle etiket ve belirli bir etkinliğe dair sorgularda kullanışlı olması planlanan düzenleme en kritik adımlardan birisi.

Diğer yenilik ise otomatik kelime düzeltme. Google’ın “Bunu mu demek istediniz?” mantığında çalışacak servis hatalı yazdığınız kelimeleri algılayıp düzelterek daha doğru bir arama gerçekleştirecek. Ek olarak etiket ya da terimsel aramalarda, geliştirilen öneri sistemi devreye girerek ilgili sorguyla alakalı diğer bağlantılar tavsiye edilecek.

Son düzenleme ise birçok kişinin merakla beklediği bir yeniliği beraberinde getiriyor. Yapılan değişim ile artık takip ettiğiniz profillere özel arama gerçekleştirebileceksiniz. Bu demek oluyor ki, yerleştirilecek “Top” ve “All” sekmeleri ile arama sonuçlarını sadece takip ettiğiniz kişilerle sınırlayabilmeniz mümkün.

Bir nevi sil baştan hazırlanan Twitter aramaları artık daha kullanışlı ve dinamik bir yapıya bürünüyor. Gerek arama tavsiyeleri gerek otomatik düzeltme seçenekleri sayesinde kullanıcıların yükünü hafifleten mikro blog yönetimi, örnek aldıkları Google’dan önemli ipuçları kapmışa benziyor. Akıllı ve net sonuçların yayınlanacağı yeni arama fonksiyonu böylelikle daha doğru verilerle karşımıza çıkacak.

:: Twitter’ın yeni arama hizmetini nasıl buldunuz? Sizce sistem kullanıcılara ne derece fayda sağlayacak?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Twitter’ın Arama Fonksiyonu Yenilendi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İnşallah yazılan twitlere yönelik de “bunu mu demek istediniz” uyarısı verirler de Türkçe’yi katleten zavallı beyinlere biraz ilham olur.

" Twitter’ın Arama Fonksiyonu Yenilendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’ın Arama Fonksiyonu Yenilendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’ın Arama Fonksiyonu Yenilendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "