Okunma

Twitter’ın Babası Yeni Fikirlerle Döndü


30 Mart 2011 Çarşamba 08:30
Twitter’ın Babası Yeni Fikirlerle Döndü

5 yıl önce kimsenin ümit vermediği bir site olan Twitter şimdi dünyanın en güçlü projelerinden biri. 3.7 milyar dolar değerindeki site geçtiğimiz aylarda 200 milyon dolarlık yardım alan Twitter’ın yıl sonundaki değerinin 7.7 milyar dolar olması bekleniyor.

Ancak tüm bu olumlu gelişmelere rağmen sitede ters giden bir şeyler var. 200 milyon kayıtlı üyesi bulunan Twitter’da bu insanların sadece yüzde 25′i aktif şekilde tweet atıyor.

Sitenin en güçlü zamanlarında bu tarz sorunları çıkması Twitter yönetimine acil durum önlemleri aldırmaya zorladı. İki yıldır site yönetiminden uzak olan Twitter fikrinin mimarlarından Jack Dorsey dün itibariyle projesinin başına döndü.

Colombia Gazetecilik Okulu’nda konuşmacı olarak davetli olan Dorsey Twitter‘la ilgili yeni fikirlerinden de bahsetti.

Twitter Facebook’a Meydan Okuyacak

Sitenin alt yapısını güçlendirmek istediğini söyleyen Dorsey, Google gibi tüm dünyaya yayılmış bir ofis ağı içinde hazırlıklara başladı. Dorsey‘in en önemli fikri ise Twitter’ı tüm kitlelere ulaştıracak ve Facebook ile yarışacak bir site haline getirmek.

Bu konuda projeler geliştirdiğini söyleyen Twitter kurucusu, mavi kuşun tüm dünya tarafından daha iyi anlaşılması için uğraşacak.

200 milyon üyeden sadece yüzde 25’nin siteye gereken ilgiyi göstermesi konusunda ise Dorsey, o üyelerin Twitter konseptini yeterince anlamadığını ama önümüzdeki aylarda devreye girecek projelerle sitenin hem iş modeli hem de sosyal ağ olarak rakipsiz geleceğini söyledi.

Dorsey 2008 yılında CEO‘luk görevinden alınıp yerine Evan Williams getirilmişti.

:: Sizce Twitter bu yeni dönemde Facebook’u tahtından indirebilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Twitter’ın Babası Yeni Fikirlerle Döndü”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Twetter ın sorunu yerel dilleri desteklememesi. Facebook da Türkiye’de Türkçe olarak sunulduğunda patlama yapmıştı.

  2. xmRipper dedi ki:

    Görünüşe bakılırsa haberi yazan arkadaşta tam anlamamış twitter’ın olayını.

  3. pesimist dedi ki:

    Face ve Tweet birbirine yakın gözükse de çok farklı projeler. O yüzden Twit’in Face’e rakip olması oldukça zor.

" Twitter’ın Babası Yeni Fikirlerle Döndü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’ın Babası Yeni Fikirlerle Döndü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’ın Babası Yeni Fikirlerle Döndü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "