Okunma

Uber, davalık olduğu Waymo ile ortaklık kuracak!


31 Mayıs 2018 Perşembe 10:40
Uber, davalık olduğu Waymo ile ortaklık kuracak!

Google‘ın çatı şirketi olan Alphabet‘in sürücüsüz araç geliştirme ile ilgilenen partneri Waymo firması ile Uber arasında bir süredir sular durulmuyordu. Hatta aralarında 1 milyar dolarlık bir telif davası bulunan bu iki şirket şimdi sürpriz bir şekilde ortak olmaya hazırlanıyor. Yeni sürücüsüz araçlar Uber Waymo ortaklığı adı altında gelecek.

Waymo, kendilerine ait gizli belgelerin Uber tarafından çalındığına dair dava açmıştı. Uber’in bu belgelerle kendi sürücüsüz araçlarını geliştirdiğini öne süren Waymo yetkilileri, Uber firmasından 1 milyar dolar maddi tazminat ve bir özür açıklaması istemişti. Uber’in prestijinin sarsılmasına yol açan bu davada en son olarak taraflar, aralarında bir anlaşma yaparak mahkemeye gitmeden durumu çözmüşlerdi. Anlaşma gereği Uber, hisselerinin yüzde 0.34’üne denk gelen 245 milyon dolar değerindeki parayı Waymo’ya verecekti.

Uber, işleri yoluna koymak için Waymo’nun kapısına gitti!

Tüm bu gelişmelerin üzerinden henüz 3 ay geçmişken Uber’den sürpriz bir ortaklık haberi geldi. Uber, kendisini mahkemeye veren Waymo ile sürücüsüz araba geliştirme konusunda işbirliği yapacağını duyurdu. Uber’in kendi kendine gidebilen otonom araçlarından biri, Nisan ayında Arizona’da bir yaya ile ciddi bir trafik kazasına karışmıştı. Uber de bu ölümcül kaza sonrasında otonom araçlarını test ettiği tüm şehirlerdeki operasyonlarını geçici olarak durdurmuştu.

uber waymo ortaklığı

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi yaptığı açıklamada bu yaz aylarından itibaren yeniden otonom araç dünyasına girmek istediklerini söyledi. İşleri tekrar yoluna koymak isteyen Khosrowshahi, bu alanda tecrübeli bir firma olan Waymo ile ortaklık kurarak, otonom araç pazarına güvenli bir şekilde dönmek istediklerini vurguladı.

 

 
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Uber, davalık olduğu Waymo ile ortaklık kuracak!”

  1. Cem dedi ki:

    Taksicilik elden gidiyeah!

  2. Reis dedi ki:

    Ubere destek

  3. Anonim dedi ki:

    Taksicilere karşı birleşiyorlardır

" Uber, davalık olduğu Waymo ile ortaklık kuracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uber, davalık olduğu Waymo ile ortaklık kuracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uber, davalık olduğu Waymo ile ortaklık kuracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "