Uber’den görme engelli kadına milyonluk tazminat


04 Nisan 2021 Pazar 17:50
ABONE OL
Uber’den görme engelli kadına milyonluk tazminat

Uber, sürücülerinin görme engelli bir kadın ve köpeğini taşımayı reddetmesi nedeniyle açılan davada 1.1 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul etti. Firma daha önce de aynı gerekçe nedeniyle 2.6 milyon dolar tazminat ödemişti.

Uber aynı davayı 2014’te de yaşadı

Uber’a 2014 yılında görme engelli insanlara ve onların rehber köpeklerine karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle dava açılmıştı. İki yıl süren davanın ardından firma 2.6 milyon dolarlık tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Ayrıca politikasında değişikliğe gitmeyi taahhüt etmişti. Ancak Uber, şimdi de işe gidemediğini, doğum günü kutlamalarıyla Noel arifesindeki kilise ayinlerini kaçırdığını belirten görme engelli bir kadına 1.1 milyon dolar daha ödemeye mahkum edildi.

uber-gorme-engelli-kadina-1-milyon-dolar-tazminat-odedi

Cezanın sebebi olarak, Uber sürücülerinin görme engelli kadına yaşattığı mağduriyet gösterildi. Zira sürücüler kadını ve onun rehber köpeğini tam 14 farklı olayda taşımayı reddetti. Ayrıca bu 14 olay da 2016 yılında sonlanan ve firmanın politikasında değişikliğe gitmesine neden olan olaydan sonra gerçekleşti. The San Francisco Chronicle gazetesine konuşan bir hakim, konuyla ilgili “Uber engelli kişilere karşı ayrımcılık yapan sürücülerin disiplinsiz davranışlarına göz yumdu” dedi.

Hakim ayrıca Uber’in soruşturma yürütüldüğüne müfettişleri bazı durumlarda sürücülere sürüş reddine yönelik ayrımcı olmayan nedenler bulmaları için akıl vermekle, hatta kendilerini savunmak için eğitmekle itham etti.

Bunun yanında davacı olan görme engelli Lisa Irving, paranın tamamını elde edemedi. Zira Hakim, kendisine 324 bin dolarlık tazminat ödenmesine karar verdi. Geri kalan para ise (805 bin 313 dolar) avukatlık ücretleri de dahil olmak üzere yasal masraflara gitti. Irving ayrıca bir Uber sürücüsünün köpeği ses yaptığı için onu yolda bırakmakla tehdit ettiğini ve 60’dan fazla kez reddedildiğini belirtti.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Kısa yol yolcusu almayan taksicilere gelsin .d

" Uber’den görme engelli kadına milyonluk tazminat konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uber’den görme engelli kadına milyonluk tazminat ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uber’den görme engelli kadına milyonluk tazminat ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor