Okunma

UBER yasaklanıyor mu? Yönetmelik değişti!


29 Mayıs 2018 Salı 16:35
UBER yasaklanıyor mu? Yönetmelik değişti!

Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren yeni uygulamaya göre, UBER ve benzeri internet üzerinden korsan taşımacılık yapan uygulamalara yasak geldi. Korsan internet uygulamaları ile taşımacılık yapanların belgelerine el konulacak.

UBER için çalışan firmalara uyarı geçilecek!

Başbakan tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na verilen talimatla korsan taşımacılık yapanlara ağır cezalar gelmiş durumda.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği‘nde yapılan bu değişikliğe göre; UBER ve benzeri yetki dışı taşımacılık faaliyetleri yapanlara uyarı, tekrar durumda ise belge iptali uygulanacak. Hatta bu cezalar 2 yıl yıllık men cezasına kadar yükselebilecek.

UBER için çalışan firmalara ise uyarı cezası verilecek. Çalışmaya devam ettikleri takdirde ceza uygulanacak. Özellikle sürücüler tarafında son zamanlarda yaşanan olayların bu karar çıkmasında etkili olduğu konuşuluyor. Ama cezaların genel kapsamı olduğunu, sadece söz konusu uygulama değil, tüm korsan taşımacılık yapan uygulamaların etkileneceğini belirtelim.

uber uygulaması

Cezalar ise şu şekilde:

 • Yasa dışı taşımacılıkta D2 belge sahiplerine tespit halinde 50 uyarı cezası verilecek.
 • Uyarı cezası 3000 TL karşılığında kaldırılabilecek.
 • 1 yıl içerisinde aynı durumdan ihlal tespit edilirse, yetki belgesi iptal edilecek 2 yıllık men uygulanacak.

Bu yeni düzenleme hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 yorum - “UBER yasaklanıyor mu? Yönetmelik değişti!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Arkadaşlar tabiki yenilikçi olmak herzaman iyidir
  Ama şunuda unutmayalım örnek vericem 10 yıl 15 yıl önce paranızı biriktirmiş tica plaka almışsınız vergi veriyorsunuz çocuklarınıza ilerisi yatırım yapmışsınız sonra yabancı bir firma geliyor ekmeğinizi ilerisi için yatırım yaptığınız el atıyor vergi vermiyor kendi insanım ekmeğini yabancı şirket elinden alıyor örnek vericem sizin mülkünüzden kira aldığınız devlete vergi veriyorsunuz sonra büyük şirket geliyor bunu bozuyor tabiki taksicilerin içinde şöför olarak art niyetli insan çok var her meslekte olduğu gibi

 2. Sdn hayranı dedi ki:

  3642 tl olcak

 3. Rabia duran dedi ki:

  Taksicilerin istediği oldua ama ben tek tercihim tabikide herzamn heryerde UBER diyorum

 4. oz dedi ki:

  türkler için barbar diyorlar batılılar deyince sinirlenirdim. haklılarmış. taksici çetesi resmen kanun çıkarttı terör estirip.

 5. Ahmet Tayyip dedi ki:

  Taksiciler 17.yy ve 18.yy yeniçerileri gibi oldu

 6. Ahmet Tayyip dedi ki:

  Taksiciler yeniçeri gibi oldu

 7. Pulsar dedi ki:

  O zaman taksilerde adam gibi vergi versinler. Kaliteli hizmet nerede peki? Sari taksiler vergi edebiyati yapiyorlar, milyonluk plaka ile resmi ad altinda calisiyorlar ama verdikleri vergi asgari ucretlinin vergisinden bile dusuk. Ne bicim ulke bu ya. Hersey yasak hersey yasak. Istedikleri an kafadan yonetmelik cikariyorlar ne kolay hersey bu ulkede yeterki vatandasin aleyhine olsun!!!

 8. alberto dedi ki:

  Kurallara uyacak. O zaman kamyoncuda yolcu tasısın degilmi? Yada c belegelilerde tasısın. o zaman taksisnin dolmusun hattı kattı ne olacak. kurallar neden var.

 9. Onur dedi ki:

  Türkiye böyle bir yer işte. Adaletin olmadığı olmadığı, barbarların baş tacı edildiği, haklıyı gömen, haksızı göğe çıkaran bir ülke. Bunun sorumlusu da mevcut hükümet. Verdikleri her karar ülkeye huzursuzluk getiriyor.

 10. Anonim dedi ki:

  Uberi yasaklayın eyvallah ama önce şu eşkıya ve hırsız sürüsü taksicileri duzeltin

 11. tarık dedi ki:

  Uber korsan değil ki vergi levhasından araç işletme ruhsatına kadar hepsini çatır çatır devlete ödüyor araç sahipleri üstelik kayıtlı her müşteriye makbuz kesiyorlar taksiciler yasa dışı bence mal sahibine seksen tane kazık atıyorlar indi bindi kısa mesafeleri cebe atıyorlar fatura kesmeden 37 lıralık yola 80 lira istiyorlar utanmadan cebe atacak farkını

 12. Yunus dedi ki:

  Seçimler bitsin Uber eskisi gibi rahat olur. Tayyip başkan toplumun taleplerine sırtını dönmez. Dert edecek birşey yok. Bırakın sevinsin biraz sari taksiler.

 13. Onder dedi ki:

  Uber yasaklanirsa yine eskisi gibi korsan taksiye binerim. zamanla tanidik oluyorlar, özel araç gibi oluyor. İsterlerse beni idam etsinler.

 14. Serdar demircan dedi ki:

  Uber güvenli ve kaliteli, nerde iş tutturamamış adam varsa taksici iyi de var ama tipsiz de üçkağıtçı da var eminönü taksileri birbirine kazıkladıkları müşterileri marifetmiş gibi anlatıyorlar iki damla yağsın kesin boş yok adamların başkanı tam mafya ya çözün ya biz yapacağımızı biliriz dedi ubrer veya onun kalitesinde hizmet istiyorum milyonluk plaka 20binlik konforlu araç

 15. Hamit çoban dedi ki:

  Arkadaş vergisini versin çalışsın, Kaçak şekilde iş yapmasın, sıkıntı yok. yapın bunun yerlisini millisini verdiginiz paranın bir kısmı yurtdışına gitmesin. Hükümet e kızanlar var ne yapsın adam. vergi vermeyen kaçak bir işe izinmi verecekti.

 16. Sare dedi ki:

  Bi tarafta magandacılık ,mafyacılık bi tarafta kaliteli hizmet. halkın sesini dinle ubere dokunma

 17. Serkan dedi ki:

  Bir tarafda iflah olmaz taksiciler bir tarafda çağırdığında ayağına gelen ve neresi olursa olsun trafik var edebiyatı yapmayan uber bence taksiciler kendi şapkasını önüne koyup düşünmeli uber gibi oluşumlar çoğalmalı o zaman inanki hizmette kalite artar

 18. Anonim dedi ki:

  Bunun sonucunda oy kazanacağını sanan hükümet büyük yanılgı içinde. Bu insanların rahatlığını zerre kadar düşünmüyor. Çok taksi seviyorsa o zaman çok sevdiği Suriyeliler binsin taksiye. Her aldığınız karar bu ülkeye huzursuzluk getirdi

 19. Murat Can Elitaş dedi ki:

  Allah aşkına taksicilerin yaptıkları ortada turistleri dolandırma desen var ben oraya gitmem buraya gitmem desen var aylardır Uber sürücülerine saldırı da var ama Uber kaldırılıyor. Ne şimdi bu zaten bilinçsiz ve çoğu zaman çağ dışı insanlardan oluşan bu topluluktan oy kazanabilmek için mi yapıldı acaba böyle bir şey?

 20. Günay Okman dedi ki:

  Halkın rahat seyahat etmesi için kolaylık sağlanacağı yerde engellemenin taksicilere seçim vaadi olarak görüyorum.

 21. Haydar HACIHALİLOĞLU dedi ki:

  Devlet Devlettir Şükürler Olsun ADALET yerini buldu

  1. Yağız dedi ki:

   Yazık…

 22. E Bekir Erkoç dedi ki:

  taksicilere gün doğdu hani uzun yol tercih eden taksiciler şimdi ise 2 kat artacak peki arabası olan turizm firmaları ne yapacak şimdi yetkililerden destek istiyoruz ve uber adı altında çalışan araç ve şoförlere lütfen bir destek olun saygılarımla

 23. eceisrafil dedi ki:

  bence uber gibi uygulamalar olması lazım çünki sarı taksiciler soyguncular vatandaşı dolandırıyorlar

 24. Haydar dedi ki:

  Taksici ilk önce milleti dolandırmadan hizmet edecek, sonra yok ben oraya gitmem. Orası kısa mesafe demeyecek yani adam olacak. Bu yüzden uber diyorum. Devlet yaptığı hatayı inşallah düzelir

 25. Tayfun Bayezid (@tayfun_bayezid) dedi ki:

  Bir şeyin alternatifini üretemeyince anca yasaklayın. Vikipedia’yı yasakladınız bari daha iyisini yapsaydınız, UBER çıktı millet çakal taksicilerden kurtuldu, ona da alternatif üretemediniz şimdi yine yasaklıyorsunuz. Aptal sürüsü.

 26. Akif dedi ki:

  Bu yasaklar hükümete olumsuz oy olarak yansıyacak

 27. Seyhmus21 dedi ki:

  Devletin Uber sürücülerini kollayacağına daha beter ceza vermesi akıl mantık almıyor taksici terörü bir kez daha galip geldi

 28. ozay dedi ki:

  Bence taksiciliği yasaklasınlar.

 29. Güven dedi ki:

  Ne yani şimdi Bitaksi benzeri uygulamalar da mı yasaklanacak??

  1. Anonim dedi ki:

   Ne alaka bi taksiyi veya itaksi yi zaten isteyen sarı taksi kullanabiliyor.

 30. orkun dedi ki:

  seçimden sonra finitooo

 31. Bülent KAYKUSUZ dedi ki:

  Uberi kullanan yolcular memnuniyeti ne olacak.
  Bu tamamı ile oy kaygısı ile alınmış bir karar gibi gozukmele birlikte uberi kullanan yolcular tarafında etkiye tepki şeklinde ters tepecektir.
  Bu işe yasal bir düzenleme ile ara yol, formül bulunmak durumunda.
  Şehir icinde düzenli Uber kullanan bir yolcu olarak benim düşüncem budur.
  Rekabet güzeldir beraberinde kaliteyi getirir.
  Ben sade bir vatandaş olarak verdiğim paranın karşılığında kaliteli hizmet almak istiyorum ve bunu en güzel şekilde ve hatta hiçbir oluşumun sağlayamayacağı kalitede Uber sunmakta.

 32. Enis dedi ki:

  Yazık ya insanları bu kaba sapa sabıkalı olan taksicilere bıraktılar yazıklar olsun

" UBER yasaklanıyor mu? Yönetmelik değişti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere UBER yasaklanıyor mu? Yönetmelik değişti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda UBER yasaklanıyor mu? Yönetmelik değişti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "