Uber, otonom teslimat bölümü için yeni bir adım attı


03 Mart 2021 Çarşamba 10:35
ABONE OL
Uber, otonom teslimat bölümü için yeni bir adım attı

Uber, Postmates‘in otonom teslimat bölümünü Serve Robotics adlı ayrı bir girişime dönüştürüyor.

Hatırlayacağınız üzere şirket, geçen yıl Postmates’i 2.65 milyar dolara satın aldığında birimi de devralmıştı. Bloomberg’e göre Uber, şirketi Serve Robotics‘te azınlık paydaşı olmak için Seri A finansman turuna yaklaşık 50 milyon dolar yatırım yapacak.

Uber, yıl sonunda daha karlı hale gelmeyi amaçlıyor

Yeni kuruluş, eski ana şirketinden bağımsız olarak çalışacak. Bununla birlikte, kaldırım robotlarının Uber müşterilerine yiyecek ve diğer temel malzemeleri teslim ettiğini görecek bir ortaklık aracılığıyla şirketle yakın ilişki sürdürecek.

Serve, yakın gelecekte TechCrunch‘a, yeni ortaklıklar kurmaya çalışırken Ar-Ge‘ye agresif bir şekilde yatırım yapma planlarını anlattı.

Bu bağlamda Serve Robotics’in kurucu ortağı ve CEO’su Kashani, “Kendi kendine giden arabalar sürücüyü kaldırırken, robotik teslimat arabayı ortadan kaldırıyor. Teslimatları sürdürülebilir ve herkes için erişilebilir hale getiriyor. Önümüzdeki yirmi yıl içinde, yeni mobilite robotları hayatımızın her alanına girecek önce yiyecekleri hareket ettirecek, sonra diğer her şeyi.” dedi.

Yeni şirket, Postmates X‘in başında bulunan Ali Kashani tarafından yönetilecek. Diğer kurucular arasında Postmates‘teki Serve ekibine katılan ilk mühendis olan Dmitry Demeshchuk ve daha önce Anki’de ürüne liderlik eden MJ Chun yer alıyor.

Serve Robotics

Şirket, genel merkezi San Francisco‘da ve ofisleri Los Angeles ve Vancouver, Kanada‘da bulunan 60 çalışanıyla faaliyete geçecek.

Ayn kapsamda Bloomberg’e de açıklamalarda bulunan Serve Robotics’in CEO’su Ali Kashani ; “Önümüzdeki beş yıl içinde teslimat robotları, ölçekli olarak kendi kendine sürüşün ilk ticari uygulaması olacak” dedi.

Atılan adım, Uber‘in yıl sonuna kadar kârlı hale gelmeye çalıştığı sırada geldi. CEO Dara Khosrowshahi, bu hedefin peşinde koşarken şirketin bir zamanlar geniş kapsamlı imparatorluğunu yerle bir etti. Geçen yılın sonunda, Uber hem sürücüsüz ünitesini hem de hava taksi işini sattı. Daha yakın zamanlarda, şirket Postmates’te 185 kişiyi veya şirketin işgücünün yaklaşık yüzde 15‘ini işten çıkardı.

Şirketin, kaldırımlarda gezinme konusunda uzmanlaşmış teslimat robotları tasarlama, geliştirme ve çalıştırma misyonu, genişleme bakış açısıyla da olsa devam edeceği düşünülüyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

TÜRKİYEDE ONUN PARÇASI KALMAZ. 🤣🤣

" Uber, otonom teslimat bölümü için yeni bir adım attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uber, otonom teslimat bölümü için yeni bir adım attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uber, otonom teslimat bölümü için yeni bir adım attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!