Okunma

Uber’den cezalar için açıklama geldi!


27 Aralık 2016 Salı 17:18
Uber’den cezalar için açıklama geldi!

“Kamuoyunun dikkatine,

Bugün bazı basın organlarında Uber uygulamasının “korsan” taşımacılık yapan ulaşım seçeneklerini bulmaya hizmet ettiği, “yasal olmadığı” ve bu konuda “emniyetten Uber özelinde bir talimat olduğu” yönünde birtakım haberler yer almıştır. 

Öncelikle belirtmeliyiz ki Uber bir taşımacılık firması değildir. Yolcularla sürücüleri buluşturan bir global teknoloji şirketidir ve Türkiye’de tamamen yasal bir zeminde hareket etmektedir. 

Uber olarak dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknolojik inovasyon sağlayabilmek için bakanlık ve belediyeler ile iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Türkiye’ye ve Türkiye’deki operasyonlarımıza sonuna kadar bağlıyız. 

Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının yasal bir zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için gerekli lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor olmak yasaldır. Sürücü iş ortaklarımızın ve yolcularımızın her zaman yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz.

Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı uberXL ve taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete aynı şekilde devam etmektedir ve edecektir.

Söz konusu haberlerde yer alan iddialara yönelik olarak Uber olarak ifade etmek isteriz ki;

– Emniyetin gönderdiği talimat,  belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır. Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır.

– Nitekim talimatta hiçbir şekilde “Uber” ismi dahi geçmemektedir.

– Talimatın asıl içeriği bugüne kadar bir ceza yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bir niteliktedir.

– Emniyetten gönderilen talimatta yolculara yönelik olarak her hangi bir yaptırım ya da para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bir madde yer almamaktadır.

– Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararı, araçların bağlanmasına ve para cezalarına sebep olan ilgili yasanın bazı maddeleri iptal edilmektedir.

– İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı’nın haberde yer alan “Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor, uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor” beyanı doğruları yansıtmamaktadır. Uber gerekli tüm vergilerini ödemektedir. Uber uygulaması sayesinde kullanıcılar ulaşım sağlayıcılara nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabiliyorlar.

– Paris’te Uber uygulamasının yasadışı olması ve Uber hizmetlerinin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, Paris Uber’in en çok kullanıldığı şehirlerin başında gelmektedir. Londra’dan İstanbul’a Avrupa kıtasında bir sürü şehirde Uber sevilerek kullanılmaktadır.

– Uber’in Türkiye ürünleri arasında sadece lüks taşımacılık seçeneği değil, aynı zamanda uberTaksi servisi ile sarı ticari taksilerle yolculuk seçeneği de sunulmaktadır. Bu doğrultuda Uber’in taksicilerden pay alması gibi bir durum söz konusu değildir, aksine onların hayatını kolaylaştıran ve ek kazanç sağlayan bir uygulamadır. 

Saygılarımızla,

Uber”

:: Sizce kim haklı?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Uber’den cezalar için açıklama geldi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Herkes konuşsun bakalım taxi plakası pahalı Uber ucuz lan mal neden pahalı ozaman hep zenginin elinde garibanın gırtlağa kadar borçla aldığı bir vip araç köpekgibi saygıyla sevgiyle gece gündüz çalıştığı iş 13 TL lik yolu 45 dakikada gittiği halde müşteriye güle güle efendim iyi günler diyen şoför haksız taxi haklı ve adamlar deligibi vergi ödüyor uberde taxinin vergi ödediğini gören kaç delikanlı var he UBER SADECE HELAL KAZANÇ VE ANALARININ AK SÜTÜGİBİ HELAL PARA hadi eşinç kız kardeşini anneni gece taxiye bindir biyere gönder üzere laf eden amcam yermi acaba ubere bindirince eve gir uyu lafta aslansnız Uber candır caaaaaan .

 2. Ahmet dedi ki:

  Benim 7 ayda 4 tane cezam var ortalama 20 bin bu ceza ne olacak uber ödemez de ne olacak

 3. Sdn Okuru dedi ki:

  Uber’de araç sahipleri çalış***** çalışı***** yatırımcı alıyor burada bir Rant var aynı taksi plakası gibi kiraya veriliyor aylığı 4.500TL adam 150 bin TL’den 10 tane Vito almış.Ayda 4.500 TL’den 45 Bin TL kira alı***** rant peşinde Uber 5bin sayısına ulaştı 10***** bin olduğu zaman istanbul’un hangi yollarını sığ***** Belediyenin İ taksi uygulaması Bir an önce uygulamaya geçsin Taksileri Belediye denetlesin Milli olalım paramız dış ülkelere akmasın..
  Eğer uber yasal olur 5 bin-10bin ile sınırlanırsa aynı taksi plakası gibi pirim yapar rant sağlanır.Eğer halk Vip taksi istiyorsa Devlet ihale açsın Özal’ın yaptığı gibi 3-5 bin plaka verilsin temin edilen para Mehmetçik Vakfına bağışlansın.

 4. zeki çömlekci dedi ki:

  Taksiciler ve devlet en büyük soyguncu daha büyüğü yok devlet ve tkasi vatandaşı soyuyor buna birde yasal kılıf uydurup biz yasal olarak yapıyoruz diyorlar taksi ve minibüs sahipleri ve sürücülerinin çoğu değil bence über tüm vatandaşlar tarafında desteklenmeli artık dünya eski dünya değil değişim gerekli ve şarttır bu tür uygulamalar dahada geliştirilmelidir.
  hizmeti veren değil hizmeti alan her zaman haklıdır haksızda olsa hizmeti alan haklıdır bu kadar basit

 5. Bekir Parlakkılıç dedi ki:

  Plaka sahibi siniz diye vereceksiniz şoföre akşama 400tl isterim demeyi biliyorsunuz şoför 400tl çıkartacak yakıtı çıkaracak SGK kendi ödeyecek yövmiyesini (nafakasini) çıkartacak 30-40 bin liralık araçlarla müşterisini memnun edecek yahu kardeşim küçücük bir telefonun içine dünyayı sığdırmış bu insan oğlu senin kafanın içine niye girmiyor iyi hizmeti veren kazanır.
  Adamlar karşılığı olmadan risk alarak 150bin 200bin lira verip hizmet veriyor sen DAHA dedenin kara sabanin damisin.
  Ubere karşı çıkan çıkanlar al çocuğunu eşini akşam saat 24 den sonra bin bir taksiye evine git.
  Sonra bir de uberden bir araç iste birde onunla evine git bak bakalım hangisine verdiğin para helâl

  1. ibraihm dedi ki:

   ADAMSIN.!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Careem uberi öttürecek

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Uber candır gerisi heyecandır

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Taksileri merkezi sisteme bağlasınlar türkiye geneli teknoloji uygulaması üretilsin. Ya da bölge bölge özdl teknolojik çözümler getirilsin yerli uber tadında bir oluşum mesela. Uberi kesinlikle seve seve kullanıyorum, işlerini hakkıyla yapıyorlar. Piyasadan çekilmeye asla zorlanmamalı. Önce bozuk olanı tamir edin. Bu insanlar niye taksi kullanmak istemiyor neyden bıkmışlar diye bir düşünün. Yol uzatayım kısa mesafeye almayayım diyen taksici bir bizde gördüm. İşini layıkıyla yapmayan her insanın para kazanmasını yanlış buluyorum. Taksiciler saygısız agresif ve trafiği tehlikeye sokuyorlar. Hepsini kapsamıyor bu dediklerim ama bu önyargıyı oluşturacak kadar çok bu insanlar. Eğer taksiciler odası gelirlerinden olmaktan yakınıyorsa buyursunlar taksicilere katı kurallar getirsinler. O taksimetre 4₺ yazdı diye burun kıvıramasınlar, para üstümüzü tam versinler. İstersek kredi kartımızla cep telefonumuzdan ödeyebilsek mesela. Yapın kardeşim siz de yapın daha iyisini kullanalım. Yapamıyorsanız halkın güzel hizmet aldığı bir ismi tü kaka diyip kötülemeyin.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Uber candır yahu ne diyorsunuz siz..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Uber'i yasaklayacağına adam gibi taksileri minibüsçüleri denetle işine gelmedi tabi vergi alamayınca

 11. SDN Okuru dedi ki:

  hay ağzına sağlık kardeş.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  çünkü ticari plaka 50 lira di mi? çok zekisin gerçekten.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ozaman bi taksi uygulamasıda kapatılsın korsanlar onada gerçek taksi plakadan üyeolup üşteri avlıyolar uber türkiyeye 15 temmuz sonrası meydanlara mitinge gidenlere bedava hizmet yapmıştı

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Uber law sağlam

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Istanbul trafigini katleden insanlar bunlar… Burunlarini en ufak acikliga sokarlar, onune kirarlar tum yol onlarinmis gibi… Aynisini sen yapinca korna yersin. Serbest piyasa diye birsey var. Bu memleketin ilerlememesinin sebebi hep bu olmustur… Ben cektim, o da ceksin zihniyeti. Kimse de bak adamlar daha guzel, daha pratik bir hizmet getirmis, teknoloji yatirimi yapmis demiyor. Kimse rekabete girmek istemiyor ama isin kaymagini da yemeye devam edeyim diyor. Yok oyle… Tum dunyada oldugu gibi guzel memleketimde de cok sukur ki Uber vatandasin en buyuk sikintilarini kalici olarak cozuyor.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Mustehak… Boyle kalitesiz hizmet, yakin mesafeye burun kivirmalar, begenmemeler. Neymis efendim 1 saattir havalimani duraginda sira bekliyormus… Bana ne senin bekledigin siradan? Valizim var, toplu tasima ile donmem mumkun degil. Sen hizmet sunuyorsun ben de paramla satin aliyorum. Begenmiyorsan girmeyeceksin o siraya. Havalimanina gelen her musteri karsiya gececek falan mi dediler? Yakin mesafe gelebilecegini bile bile o siraya girip o riski alan sen degil misin? Eee o zaman yakin mesafe cikinca musteriye afra tafra cekmek niye? Ben cok memnunum sanki senin sikayetlerini dinlemeye…

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Hukumet cilginlasiyor vergi canavarina donustu resmen sonumuz parlak gozukmuyor donumu veriyim bedenimi isterler

 18. SDN Okuru dedi ki:

  taksicileri sevmiyorum o yüzden yaşasın uber!

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Taksiciler kadar kurnazı yok yav otogardan bahçelievlere gidecektim adam otobana girdi, taksimetre artsın diye. sakın azınlık demeyin hepsi ö***** defasındada tramvayla z.burnuna ***** seferleri iptal olmustu acil işi olan biriyle anlastık dedik taksiyle gidelim zaten yazsa yazsa 10 tl yazar 15 yazar, yarı yarı***** taksi durdu dedi iki kişi alabilirim. iki kişi başka yerden binmişler ***** çok iyi daha ucuza gelecek dedim. neyse z.burnuna vardık önceden binen iki kişi 10-15 tl para verdi kişi başı. benle diğeri kaldık.taksici dedi alayım parayı 10-15 tllik yerden 50 lira kopardı. dedi ben başta dedim kişi başı 10 tl (hass dedim) bize öyle demedin böyle bir şey yok ***** filan neyse 5 lira yandaki adam 5 lirada ben verdim. zorla var ya nerdeyse dalacaktı bize (keşke dalsaydı) ne kadar cahilim taksinin plakasını filan almadım videoda çekmedim buna benzer çok olayım ***** kadar uber forever uber canım uber

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Uber güzel kapak yapmış, taksicilerin çoğunu sevmiyorum.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle şu gerçekleri bilelim. 18 bine yakın taksi plakası mevcut istanbul da. Plakalar eskiden bu yana her yil degerlendi. Taksi plakasi kira geliri 20 yilda kendini ancak amorti ediyor. Gayrimenkul den farki aninda nakit paraya cevrilebilmesidir. Genelde plaka tercih eden yatirimci taksilerde şoför luk yapmaz ve yapamaz. Cunku 24 saat aracin calismasi gereklidir. Genelde plakalaril aracilara yada firmalara verilir isletilsindl diye ve plaka sahibine kira parasi odenir. Bugun ortalama bir taksi plakasi geliri 7500 liradir. Araci duGlzgun sofor bulursa 150-200 liradan gece gunduz soforlerden gunluk para keser. Sofor 500 de kazansa araci belirlenen rakami alir. Elbette cezasiz kazasiz taksi araci cok azdir. Su bir gercektir ki plaka sahibi de araci da isletende vergisini vermektedir. Uber D2 denilen yontemle HAKSİZ REKABET yapmaktadir ve tek kurus vergi vermemekte 18 bin gece gunduz 36 bin taksicinin ekmeginden calmaktadir. Evet su dogru hala soforler cok nazli hala ayilar hala hapisten cikmis sabikali kisilerin ekmek parasi icin en kolay bulduklari istir hala berbat teneke arabalarda dalga gecercesine hizmet vermektedir. Bu eksiklikler giderilebilir. Bu yapilmalidir. Fakat UBER gibi firmalar sadece devletten degil EMEKCİDEN calmaktadir. Uber tum Dunya da problemdir. .

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Taksiciler haklı görünebilir ama gizliden dolandırıyorlar. Atatürk havalimanında taksimetreyi 100 tl den açması gibi.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw bu kadar tartışacağınıza alın 50-100 tane ticari plaka bununla hizmet verin istediğiniz gibi. Yok o korsan bu yasal bunlarla uğraşacağınıza alın ticari plaka siz de kurtulun bizde.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Arada üç-beş taksici savunan mesaj çıksada karşısında üç-beş bin taksiciden nefret eden mesaj var. Bu nefret boşuna durup dururken mi ortaya çıktı. Hadi taksiciler "bu batının oyunu" diyerek kandırın bakalım müşterilerinizi. Sanki mecburen taksilerinize binip ne mal olduğunuzu bilen biz değiliz.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar sizin yaptığınız habere kapak niteliğinde cevap vermiş, almış onuda haber yapmışsınız 🙂

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Taksiciler için özel bir uber altyapısı oluşturulup ona özel üyelik sistemi oluşturulabilir.
  Ki bu şuanki ekipleriyle kolayca yapabilecekleri birşey
  Taksicilerin bazıları sinek avlamak yerine uber ile müşteri bulabilir ve fiyat uygun olursa sistem yaygınlaşır

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Taksicilerde satsın araç plakalarını ubere geçsin mal olmasın o zaman çözüm basit. Kar a bile girer. Gülben ergen düşünsün size ne 600-700 adet taksi plakası elinde kimse oma bişe demiyor

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Taksiciler haksız uber sonuna kadar haklı yeter Taksiciler tekelde kalınca azitiyorlar. Uber taksiden iyidir.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  İyi oluyor fırsatçı taksicilere 15 Temmuz günü yaptıklarını hatırlayın

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Uber korsandr kimse caz yapmasn açıklama yaparkn ben göremedm vergimizi veriyorz ***** şu geçen sene şunkdr vergi verdk diye ???? Taksi plakalı insanlar salak mı plakaya milyonlar bayılıyr 1 dünya sigorta vergi vb harcama yapıyolr !!! Uber emek hırsızlığıdır burda onu savunanlarda ondan nemalanp bunyizdn gerçeği görmk istemeyn üstğn zekalılardr

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Bu güzel haber. Taksiciler önce vatandaşa kaliteli hizmet versin. Yeni araçlar için vergi indirimi çıktı ama hala hepsi eski. Taksicilik yapan şöförlere eğitim verilmeli. Verdiğimiz paranın hakkını alamadıktan sonra niye taksi kullanılım. Serbest piyasa ekonomisi hadi bakalım kendinizi geliştirin.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki uber haklı. hükümet sürekli daha fazlasını istiyor…

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Taksiciler haklı taksi plakası 1.5 milyon tl. Uber ise sadece araba parası 150.000 tl oluyor. Mercedes vito alıp işe başlıyorlar. Lüks olması güzel fakat uber taksilerde taksi plakası almalı. Onlara özel vip taksi plakası verilmeli.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  VERGİ AZ GELMİŞ!!!

" Uber’den cezalar için açıklama geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uber’den cezalar için açıklama geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uber’den cezalar için açıklama geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "